Broj korisnika Linux platfome u BiH

[quote=adis]Toweri da, ali radne stanice ne, pa makar radna stanica bila u formatu 10x10x5 centimetara (Intel NUC format).

Sve dok je softver ovakav kakav jeste (brzina je nerastuća funkcija vremena), uvijek ćemo tražiti jače i jače mašine za kreiranje sadržaja, a ne samo za pasivnu konzumaciju.[/quote]

ne znam kad je izašao AMD 64 3800, ni tad nije bio prva liga niti je bio nešta skup cca 150KM, i 4GB DD2 RAM-a imam već meščini više od 5-6-7 god a software-a se izmjenjalo koliko hoćeš, znači ono dostigli smo nivo :slight_smile: tako da ovi note-i, padovi mogu handlat poprilično, a i svaki dan izbacuju sve bolji i bolji hw

ono što takođe sada egzistira je bukvalo pen PC (prije njega su išli rapsbery pijevi :slight_smile:

http://www.laptopmag.com/android-sticks.aspx

p.s.
pa eto i da ostane manji dio za “developere”, pro korisnike, opeć će većina raje najvjerovatnije preći na tabletoide

Jesam! Dobro je uznapredovao. Otprilike sa nivoa Write na nivo Wordpad. :slight_smile:
Ostalo su fino napisali Nedim i Adis.[/quote]

preko browsera? kome treba “napredni” ms office word ili nešta slično… a jesi pogledao ubuntu touch video, imaš sve :slight_smile:

4.8" (S3)
http://i.imgur.com/vJjzXIc.png[/quote]
Ako ti nemas potrebu za istim, ne znaci da neko drugi nema, ja npr. ne bi mogao bez excel da zivim, koliko je to korisna stvar, a nista od toga sto mi treba nema u google drive…

[quote=nedim.bfo][quote=nidla][quote=vedran]
Jesam! Dobro je uznapredovao. Otprilike sa nivoa Write na nivo Wordpad. :slight_smile:
Ostalo su fino napisali Nedim i Adis.[/quote]

preko browsera? kome treba “napredni” ms office word ili nešta slično… a jesi pogledao ubuntu touch video, imaš sve :slight_smile:

4.8" (S3)
http://i.imgur.com/vJjzXIc.png[/quote]
Ako ti nemas potrebu za istim, ne znaci da neko drugi nema, ja npr. ne bi mogao bez excel da zivim, koliko je to korisna stvar, a nista od toga sto mi treba nema u google drive…[/quote]

ako imaš potrebu za tim ne znači da je ima i 90% običnih ljudi :slight_smile:

pa MS je prebacio office na web, office 365…

joj opet flame war …

pa gledaj moju upotrebu opreme koja ima cpu u sebi:

geode amd 500 - voip server
arm kirkwood 1ghz - dns i mail
arm kirkwood 1.6 ghz - router
mips 200+ mhz - wifi
desktop amd x2 64 - igranje igrica, kompajliranje itd …
laptop - i5 - dual core 2.6 ghz - virtuelne masine, programiranje, cross compiling …

uglavnom ovo gore sto ima arm i mips procesora nebi mogo podrzavat da nema desktop i laptop kompjutera i dva monitora etc …

ja koristim dosta arm based uredjaja i nijedan mi ne moze zamijeniti laptop ili nesto slicno. to dvoje se ne moze porediti => there is no point

ne može se porediti par desetaka linuxaša na ovom forumu i reći: “ovako treba”, razlika između naprednog korisnika i klasičnog je što klasični npr. ne zna šta je kompajliranje, šta je voip (ali je zato čuo za skype, viber itd). Ti korisnici sada bespotrebno koriste krkanske kompjutere u smislu dimenzija, e oni imaju tendenciju da migriraju na ove tablete/spartphone itd. Vazda će biti “super kompjutera” ali će se (kao što se to vidi iz trendova prodaje/potražnje itd) Desktop korisnici prebacivati na nešto manje a jednako upotrebljivo

p.s.
očekujem da alienware (ili ovi što su tunirali laptope :slight_smile: ) izbaci svoj tablet pa ćeš onda da vidiš :smiley: :wink:

[quote=nidla]ne može se porediti par desetaka linuxaša na ovom forumu i reći: “ovako treba”, razlika između naprednog korisnika i klasičnog je što klasični npr. ne zna šta je kompajliranje, šta je voip (ali je zato čuo za skype, viber itd). Ti korisnici sada bespotrebno koriste krkanske kompjutere u smislu dimenzija, e oni imaju tendenciju da migriraju na ove tablete/spartphone itd. Vazda će biti “super kompjutera” ali će se (kao što se to vidi iz trendova prodaje/potražnje itd) Desktop korisnici prebacivati na nešto manje a jednako upotrebljivo

p.s.
očekujem da alienware (ili ovi što su tunirali laptope :slight_smile: ) izbaci svoj tablet pa ćeš onda da vidiš :smiley: ;)[/quote]

Nemas sta ocekivati, da alienware izbaci svoj tablet mozda bi nagurali dvije qualcommove 805-tice, nema sanse da bi roknuli Xeone i neke Nvidijine GTX-ove u njih…

Iznenadio bi se koliko ljudi koristi te “napredne” mogućnosti, pa da nije tako niko ne bi kupovao MS Office nego bi koristili wordpad.

Iznenadio bi se koliko ljudi koristi te “napredne” mogućnosti, pa da nije tako niko ne bi kupovao MS Office nego bi koristili wordpad.[/quote]

ja sam vidio da ljudi čuda rade na excelu, al fakat, zijanio se šta sve može… ali takođe sam se “iznenadio” koliko malo ljudi koristi te napredne funkcije, koliko ih kupi zato što ne zna da postoji nešta drugo, zato što im neko drugi diktira, tj. šalje im fajlove za koje im treba ms office, zato što misle da će ima trebati za nešta komplikovanije ili zato što im neko uvali itd itd.

Ove doc freakove koji nešta kucaju vidio sam da ih uopšte ne zanima word jer koriste LaTeX

Iznenadio bi se koliko ljudi koristi te “napredne” mogućnosti, pa da nije tako niko ne bi kupovao MS Office nego bi koristili wordpad.[/quote]

ja sam vidio da ljudi čuda rade na excelu, al fakat, zijanio se šta sve može… ali takođe sam se “iznenadio” koliko malo ljudi koristi te napredne funkcije, koliko ih kupi zato što ne zna da postoji nešta drugo, zato što im neko drugi diktira, tj. šalje im fajlove za koje im treba ms office, zato što misle da će ima trebati za nešta komplikovanije ili zato što im neko uvali itd itd.

Ove doc freakove koji nešta kucaju vidio sam da ih uopšte ne zanima word jer koriste LaTeX[/quote]
LaTeX jes pravo popularan medju studentima, profesorima, istrazivacima, i nekim publisherima! :smiley: Sto je odlicna vijest, nema nista ljepse od dokumenta napisanog u latexu! :smiley:

[quote=nidla]ja sam vidio da ljudi čuda rade na excelu, al fakat, zijanio se šta sve može… ali takođe sam se “iznenadio” koliko malo ljudi koristi te napredne funkcije, koliko ih kupi zato što ne zna da postoji nešta drugo, zato što im neko drugi diktira, tj. šalje im fajlove za koje im treba ms office, zato što misle da će ima trebati za nešta komplikovanije ili zato što im neko uvali itd itd.

Ove doc freakove koji nešta kucaju vidio sam da ih uopšte ne zanima word jer koriste LaTeX[/quote]
Viđao sam koliko hoćeš Word fajlova koje ne može otvoriti ni Google Docs ni ništa osim LibreOffica, a i tu izgleda deformisano.

To da li je GDocs dovoljan ljudima - vrijeme će pokazati :slight_smile: Ja samo mogu reći da meni nije, ni blizu. Evo jedna vrlo jednostavna stvar koja mi je trebala nedavno: dvokolonski layout. Ne, to nije tabela jer tekst treba da se nastavlja s kraja lijeve ćelije na početak desne i da se dinamički preraposređuje kako dodaješ i brišeš stvari. GDocs to nema.

A LaTeX je moćan alat ali nije WYSIWYG, ne kontam zašto bih koristio markup za wordprocessing u 21. vijeku? (prije nego što mi pošaljete 100 linkova na WYSIWYG alate za Latex, probao sam ih sve, nije to to)

Wrapping oko slika na GDocsu je nelogičan, ne radi kako treba. Preciznije: nekad radi nekad ne radi. Isti dokument na dva kompjutera ne izgleda isto, na jednom je naslov prešao na sljedeću stranicu na drugom nije. Zašto? Zamisli da radiš neku profesionalnu prezentaciju, letak i sl. gdje stvari moraju biti precizno pozicionirane? Zašto u GDocs dokumentu možeš imati tekst kojem font nije definisan nego se prikazuje u random fontu? Svaki put kad otkucaš naslov sljedeći paragraf ide u random font. Ne možeš definisati custom stil, možeš promijeniti 7 standardnih stilova koje su oni zamislili (normal, title, subtitle…) ali ne možeš npr. dodati novi stil za programski kod. itd. itd.

GDocs je igračka. A realno je svjetlosnim godinama ispred ostalih web alata, kao i svih office alata za Android koje sam probao.

Zašto je MS izdao Office 360? Nemam pojma. Vjerovatno iz istog razloga iz kojeg su Windows pretvorili u tablet OS. Pokušavaju da budu u trendu, ruši im se poslovni model.

Evo i licno iskustvo s GDocs:
Radio sam seminarski i kad sam otisao provjeriti na drugom racunaru formatiranje teksta i slike se skroz poremetilo.
To me je pravo isfrustriralo.
Sta sam uradio - export u PDF kad sam namjestio. Jedina korisna stvar su mogucnost izvoza u PDF i automatsko spremanje teksta (ali to se isto moze podesiti i u Wordu).
GDocs je mozda dobar Viewer i za neki jednostavniji unos teksta, ali nije za nesto zahtjevnije.

@vedran, ti spominješ trenutno stanje web alata, polako sačekaj malo, nije ni linux na početku imao svašta nešta… ali lagano. Konkretan primjer, sad developerske firme skoro da i nemaju projekata koji su bazirani na winforms (desktop aplikacije), svi furaju na web, pa npr imaš e-banking (prvo je bio web access, pa su unda uletile android aplikacije), kompletni informacioni sisetmi odnosno frontendi su implementirani da rade na nekoj web tehnologiji - prije su bile klasične desktop aplikacije, za koje ti je trebala mašinčina, pa ti je rebao licencirani OS, sad uglavnom ako imaš browser dosta ti je… zato polako, ovo što sam ja vidio da može gdocs mi je bilo nezamislivo prije 5-10 godina.

da skratim, nije poenta gdocs itd, poenta je da mašina neće morati biti “prejaka” da bi handlala html (u kojem je rađena aplikacija) samim tim dosta ti je “tabletoid”

[quote=Reznor]Evo i licno iskustvo s GDocs:
Radio sam seminarski i kad sam otisao provjeriti na drugom racunaru formatiranje teksta i slike se skroz poremetilo.
To me je pravo isfrustriralo.
Sta sam uradio - export u PDF kad sam namjestio. Jedina korisna stvar su mogucnost izvoza u PDF i automatsko spremanje teksta (ali to se isto moze podesiti i u Wordu).
GDocs je mozda dobar Viewer i za neki jednostavniji unos teksta, ali nije za nesto zahtjevnije.[/quote]

heh, pa ja sam na faxu vazda u openofficeu->pdf… je rni dan danas nije kako treba kad se snimi u doc(x) i ostale proprietary formate. Pogotovo ako radiš na nekoj linux distro koja nema one MS fontove

Slažem se, nema razloga zašto web aplikacija ne bi imala sve što i MS Office ali trenutno nije tako. Pitao si “jesi li probao gdocs”, rekoh da jesam i da je po mom mišljenju uznapredovao sa nivoa MS Write na nivo Wordpada i stojim iza te izjave :slight_smile: da dodam da u zadnjih godinu dana nije napredovao nikako, čak se čini da je nazadovao. A sutra može Google zaposliti 1000 developera da razviju softver koji pored obrade teksta još i kuha kafu, čuva djecu, rješava problem korupcije u bh. administraciji itd. A možda i neće.

A poenta moje ranije poruke je da poenta :slight_smile: nije u snazi nego u input/output uređajima i operativnom sistemu. Ukratko rado bih koristio tablet pod uslovom da na njega mogu instalirati Linux i ukopčati normalnu tastaturu, miša i ekran.
Nisu džaba popularne one futrole sa punom tastaturom.

[quote=vedran]

A poenta moje ranije poruke je da poenta :slight_smile: nije u snazi nego u input/output uređajima i operativnom sistemu. Ukratko rado bih koristio tablet pod uslovom da na njega mogu instalirati Linux i ukopčati normalnu tastaturu, miša i ekran.
Nisu džaba popularne one futrole sa punom tastaturom.[/quote]

pa ima to, i meni to paše, sad koristim acer on mini laptop, ono nabaciš, ali baterija je puno bolja na tabletima… nejse nexus 4,5/7, ubaciš ubuntu touch, na externi monitor, miš tastatura https://support.google.com/nexus/answer/2840855?hl=en
tuto completo

http://www.youtube.com/watch?v=PPl2V3HPG_A
http://www.youtube.com/watch?v=66S8is1E9MI

[quote=vedran]
Android nije prikladan za radne stanice niti trenutno uopšte cilja na to tržište. Nije samo stvar sa programiranjem, za Android jednostavno ne postoje ozbiljne aplikacije za kreiranje sadržaja, npr: grafičke i web design aplikacije, muzika itd. da ne govorim o Office paketima. Android i iOS su platforme za pasivno konzumiranje sadržaja, na njima se naravno može i kreirati ali je PC trenutno daleko pogodniji za to hardverski i softverski.[/quote]

nabaciš miš i tastaturu, upališ chrome i evo ti office - ima samo mange

Aha, sad si dodao malo misa i tastature… Zbog cega, kada bi “touch” trebao fino da radi :wink:

Najbolja analogija ti je sa autima:

* ako si obican vozac, malo se provozas po gradu i htio bi da malo trosi, da ne ucis neke trikove u voznji, kupis fabiu, pola ili punta (znaci android tablet/telefon)
* ako putujes van grada, malo po Igmanu ili Vlasicu, uzmes golfa (tj. neki netbook, ideapad, moze chrome os, pozeljno je nesto malo ozbiljnije)
* ako putujes na duge relacije, po drzavi, van drzave, uzmes brate mercedesa ili bmw-a (nesto kako treba da je upotrebljivo, da moze vrtiti Eclipse, IDEA ili VS)
* i ako volis trke i muske stvari, uzmes WRX ili Evo X (znaci neku multi-gpu-multi-core-multi-svasta masinu, upregnes linux koji zna sve to da iskoristi i eto)

Zaljucak: ne mozes od fabie napraviti mercedesa ili WRX :stuck_out_tongue:

[quote=Sanel]Aha, sad si dodao malo misa i tastature… Zbog cega, kada bi “touch” trebao fino da radi :wink:

Najbolja analogija ti je sa autima:

* ako si obican vozac, malo se provozas po gradu i htio bi da malo trosi, da ne ucis neke trikove u voznji, kupis fabiu, pola ili punta (znaci android tablet/telefon)
* ako putujes van grada, malo po Igmanu ili Vlasicu, uzmes golfa (tj. neki netbook, ideapad, moze chrome os, pozeljno je nesto malo ozbiljnije)
* ako putujes na duge relacije, po drzavi, van drzave, uzmes brate mercedesa ili bmw-a (nesto kako treba da je upotrebljivo, da moze vrtiti Eclipse, IDEA ili VS)
* i ako volis trke i muske stvari, uzmes WRX ili Evo X (znaci neku multi-gpu-multi-core-multi-svasta masinu, upregnes linux koji zna sve to da iskoristi i eto)

Zaljucak: ne mozes od fabie napraviti mercedesa ili WRX :P[/quote]

radi touch fino, bilo je riječi da neme office paket a da valja (google docs Vedranu ne paše) i da se haman pa ne nazire njihova cloud upotreba, moja teza je bila da će se na tabletima moći vrtiti sve, da će se komotno moći korisiti i u privatne i u poslovne svrhe… samo treba vremena :slight_smile:

Sve je to fino lijepo, tablet je tanji, manji, lakše, ljepše i ugodnije nositi, ali ja bih ipak na kombinaciju laptop sa ekranom na dodir, sada su poskupi, ali će njihova cijena opasti. Naravno ovdje mislim na totalno pokretljiv displej, da ga okrećem kako ja hoću što već daje Sony i još neki proizvođači,da bi takav ekran imao uopšte i smisla…