Evil 1.0

Evil je novi Vim emulacijski mod za Emacs editor i nakon nekoliko godina razvoja dostigao je sluzbenu 1.0 verziju. Ono sto je karakteristicno za ovaj mod je da emulira jako veliki broj Vim mogucnosti (vise od 90%), tako da za sve Vi/Vim korisnike koji su htjeli uzivati u Emacs OS-u, ovaj editoru, bez da uce Emacs specificne kratice, ovo je jedinstvena prilika.

Detalji su na http://permalink.gmane.org/gmane.emacs.vim-emulation/1765

Instalacijom ovog moda na vasem racunaru se otvara crna rupa koja polako guta sve oko sebe :slight_smile:
Mada kad malo bolje pogledamo Emacs je stvarno bio OS i red je bio da na njega dodje VI port
pa da ima i dobar editor ;)))

Emacs je oduvijek imao vi mod (viper), samo sto smo sada dobili jos bolji Vi mod :smiley: Salu na stranu, sa Evil-om dobijete sve vim goodies kao podrsku za buffere, windows management itd. samo na vim nacin.

Emacs, pored toga što je odličan operativni sistem, dobija i moderne virtualizacijske feature. Mislim da na duže staze VMWare ima ozbiljnog konkurenta!

nešto sam čitao da terminal do defoltu emulira emacs ?
jel to istina ?

vim mi je u prstima sve više i više. pogotovo kad sam naučio mapirati. al svaka čast suparniku.

Da, odredjeni dio emacs kratica. U biti terminal ne emulira, vec shell kojeg pokrece. Ako hoces vi mod, set -o vi je sto trebas da pokrenes.