Kernel 4.7

One of the biggest changes made in Linux kernel 4.7 is the support for the newly announced Radeon 480 GPUs from AMD. As expected, this support has been embedded directly into the AMDGPU video driver.

Another big change comes to Linux kernel in the form of a new security module LoadPin. It makes sure that modules loaded by the Linux kernel originate from a single file system.

Interestingly, kernel 4.7 release introduces a new cpufreq governor named schedutil to help you change
your CPU’s operating frequency in a manner that would be more efficient than the existing solutions.

The other changes in Linux kernel 4.7 include the support for parallel directory lookups and firmware upgrade by following the EFI ‘Capsule’ mechanism.

Kad budem imo vremena natakarim ga na Slackware-current pa vam dojavim kako fercera sa Radeon RX480-kom :slight_smile:

Samo ću da prijavim da na 4.7 sa Radeonom RX480 mogu da igram Borderlands 2 na Ultra Settings. Framerate padne na 20 na širim scenama ali sve u svemu je više nego igrivo. Sa open source driverom. Fakin nevjerovatno.

I da, ovo je sve sa regularnim ati modulom, nisam još pokušao nabaciti amdgpu:

[     9.861] (II) LoadModule: "ati"
[     9.861] (II) Loading /usr/lib64/xorg/modules/drivers/ati_drv.so
[     9.862] (II) Module ati: vendor="X.Org Foundation"
[     9.862]    compiled for 1.18.1, module version = 7.6.99
[     9.862]    Module class: X.Org Video Driver
[     9.862]    ABI class: X.Org Video Driver, version 20.0

Neću amdgpu ni probavati, zasad ovaj radi ko djevojčica. Best of? Pošto koristi KMS, imam framebuffer. Ctrl + Alt + F# je u pristojnih 1920x1080 prikazan :slight_smile:

Kod mene je integrusa HD7640G, davno se rastala s proprietary driverima :smiley:
I evo na Mintu 17.3 mogu potjerati neke manje zahtjevne igre tipa Warcraft 3, cak mi radi i Euro Truck Simulator 2, ali zbog necega s wine mi se rusi, pa ne prodje dalje od menija.
Mana je los power management, vece zagrijavanje i samim tim krace trajanje baterije nego na Windowsu, jer je ovaj laptop dosao s Windows 8 i ima one neke Asusove dodatke za energiju (InstantOn, Power4Gear i sl.)

Hmm, ETS2 kolko ja znam ima native za Linux? Ja šutam Borderlands 2 Linux verziju, bez ikakvog vina (možda pokoja piva :smiley: ).

Nisam ni gledao, malo sam bolje potrazio i nasao sam Linux verziju, radi super :smiley: