Licenciranje all about

Znači šta se može uraditi?

  1. Poslati protestno pismo Federalnoj upravi za inspekcijske poslove (FUZIP). http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?pid=53211#p53211
    Ako se tamo zatekne neko razuman, možda i bude nešto od toga.
    Problem je naše nakaradno shvatanje inspekcije kao servisa za BSA koja je opet u vlasništvu Microsofta.

  2. Napraviti kvalitetnu informativnu stranicu usmjerenu ka ljudima koji nisu ranije čuli za Linux/FLOSS. Staviti na www.linux.org.ba. Ja ću pomoći sa pisanjem tekstova ali treba pripremiti efektan dizajn i izdvojiti “sound bytes” (hehe).

  3. Izreklamirati stranicu? Ok preko socijalnih mreža, foruma i sl. Kako da ta informacija dođe do ljudi kojima je potrebna?
    Možda uplatiti reklamu na sarajevo-x.com ?

Ideje?

Recimo, da se mene pita ja bih napravio klasični banner sa porukom LICENCIRAJTE SE BESPLATNO! SAZNAJTE KAKO.

Na stranicu bih ubacio informacije:

“Licenciranje softvera”

Prema zakonu o blabla sav softver mora biti licenciran. Licenca predstavlja pravila i uslove za korištenje softvera koja je definisao autor. Neke licence vam daju softver na korištenje besplatno, neke se mogu kupiti i imaju rok trajanja, a kod nekih se korištenje softvera plaća periodično. Pošto kod nas do sada nije bilo efikasne kontrole licenci, u našim firmama se masovno koriste izuzetno skupi softveri koje ne biste koristili da ste morali platiti punu cijenu.

Cijene nekih od najpopularnijih programa kod nas su:

  • Windows : 100 - 400 KM
  • Office : 300 - 1000 KM
  • PhotoShop : … KM
  • CorelDraw : … KM
  • VisualStudio : … KM
  • Windows Server : … KM po korisniku
    itd.

ALI!!! POSTOJE I VRLO KVALITETNI SOFTVERI KOJE MOŽETE INSTALIRATI I KORISTITI BESPLATNO:

(screenshot) - Linux Operativni Sistem
Jednako dobar kao Windows ili bolji. Jednostavan za upotrebu. Nema virusa. Može se prilagoditi izgled po vašim željama.
(Više informacija) * (Link za download)
Programi koji rade na Linuxu: Firefox, Chrome, Skype, Acrobat Reader, Pidgin (MSN), LibreOffice, PHP + MySQL (LAMP)
(svako ime programa je link na Linux download stranicu ili neku informativnu stranicu)

(screenshot) - LibreOffice
Uredski paket koji uključuje: program za obradu teksta (nalik na Word), program za tablice/spreadsheets (nalik na Excel), program za prezentacije (nalik na PowerPoint) i drugo. (svaka od stavki je link na screenshot)
Prvi uredski paket sa punom podrškom za bosanski jezik.
(Više informacija) * (Link za download)

(screenshot) - Mozilla Thunderbird
E-mail i groupware klijent sa mogućnostima srodnim MS Outlook. Možete koristiti Thunderbird sa MS Exchange serverom. Ili možete podesiti neki od opensource exchange servera kao što je Zimbra (link) i koristiti ga sa MS Outlook, Thunderbird ili putem webmaila.
(Više informacija) * (Link za download)

(grupni screenshot) - Web aplikacije
Uđite u 21. vijek i povjerite svoje poslovanje oblaku (cloud). Osnovna prednost web baziranih aplikacija je što ih možete podjednako koristiti sa posla ili od kuće, sa Linuxa, Windowsa, MacOSa ali i sa vašeg mobitela:

  • Google Documents (screenshot)
  • Zimbra webmail (screenshot)
  • Facebook :wink: (screenshot)

Sa strane linkovi:

POTRAŽITE POMOĆ (link na forum)

DOĐITE DO NAS DA VAM POMOGNEMO (link na stranicu)

ILI DA POMOĆ DOĐE DO VAS? (link na LRT projekat)

RESURSI

  • na našem jeziku
  • na engleskom jeziku

LINKOVI

Ako imate još ideja, dopišite ispod.

Mozda bi bilo dobro napraviti sekcije za sta se moze koristiti slobodan softver. Pa, recimo, napraviti sekcije:

  • DTP
  • Graficki dizajn
  • Muzicka produkcija

Mislim na to da se ljudima ponudi konkretno softversko rjesenje za tip posla kojim se oni bave.

Ma generalno ko se bavi DTP-om,muzikom,crtanjem i koristi alate koji mu donose pare… takvim nista nije dati 1000KM za software ako ce on te pare okrenuti za jedan projektic.I takvi vjerovatno i ne razmisljaju o Linuxu pored Windows-a i OSX-a.
Ciljana grupa su one osobe (a takvih je po firmama bar 70%) koji koriste samo i jedino browser,file manager i Office alate (+ mozda neki arhiver, pdf, media player itd… )

Vedrane popravi ono za prezentacije. [quote] …program za prezentacije (nalik na Access)…[/quote] I obrisi ovaj post :slight_smile:

[quote=vedran]Znači šta se može uraditi?

  1. Poslati protestno pismo Federalnoj upravi za inspekcijske poslove (FUZIP). http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?pid=53211#p53211
    Ako se tamo zatekne neko razuman, možda i bude nešto od toga.
    Problem je naše nakaradno shvatanje inspekcije kao servisa za BSA koja je opet u vlasništvu Microsofta.

  2. Napraviti kvalitetnu informativnu stranicu usmjerenu ka ljudima koji nisu ranije čuli za Linux/FLOSS. Staviti na www.linux.org.ba. Ja ću pomoći sa pisanjem tekstova ali treba pripremiti efektan dizajn i izdvojiti “sound bytes” (hehe).

  3. Izreklamirati stranicu? Ok preko socijalnih mreža, foruma i sl. Kako da ta informacija dođe do ljudi kojima je potrebna?
    Možda uplatiti reklamu na sarajevo-x.com ?

Ideje?[/quote]

ja juče “draftao” poruku, ne stigoh je napisati a vezano je bilo za ovo “reagovanje na vrijeme”

i tu sam prestao pisati :slight_smile:

uglavnom, mislim da bi bilo ozbiljnije kada bi postojala neka firma i sl. da se preko nje to može raditi, a ne “imam ja raju koja bi vam to uradila” :), već sam pričao sa jednim jaranom na ovu temu, pošto on ima firmu, eventualno da se kao usluga nudi neki consulting u vezi “rezanja” troškova postojeće infrastrukture, ekvivalentnih rješenja itd, implementacija tih rješenja, podrška i sl.

opensource.ba ne bi bilo loše čisto da se ta stranica ima radi referenciranja (kratkih uputa,obavještenja, informacija šta je to open source, šta može koliko para itd, ko to radi u BiH)

… eh eto, opet sam tanak s vremenom, ali pratim vas :wink:

@nidla … i tu ćemo doći do one priče da je najbolje da mi svoju firmu pokrenemo :smiley:

Ako neko komercijalno želi da radi te stvari niko mu ne brani i on/ona najbolje zna kako će i šta će. Ovo je diskusija o tome šta možemo uraditi kao udruženje volontera.

[quote=vedran]@nidla … i tu ćemo doći do one priče da je najbolje da mi svoju firmu pokrenemo :smiley:

Ako neko komercijalno želi da radi te stvari niko mu ne brani i on/ona najbolje zna kako će i šta će. Ovo je diskusija o tome šta možemo uraditi kao udruženje volontera.[/quote]

ja više džaba neću da radim :smiley: :smiley: :smiley:

Pa onda molim te nemoj više ništa diskutovati na ovu temu! Ne znam ni zašto dolaziš na ovaj forum i pomažeš ljudima “džaba”, idi brate trollaj negdje drugo.

Ima li neko da bi mogao ovu stranicu napraviti? Ja sam dizajnerski nesposoban :slight_smile:

ja ponesto znam o html.u mogao bi pomoci u svakom slucaju…

radim html i php, ali za dizajn nemam nimalo smisla

Milion odlicnih Wordpress tema out there… ne znam sto se zezati sa necim od nule

Pozdrav,

ja inače nisam član, ali se Vedran i ja znamo sa jedne instalacije open source varijante za ASA preventu grupaciju.

Mislim da bi zajednica u sadašnjem nastojanju vlade da vrši inspekciju licenciranih kopija mogla dobiti na značaju i parama. Ima ona stara krilatica, “software je besplana, ali ljudi nisu” je nešto što treba da se iskoristi. Dakle strategija je da se promoviše besplatan software, ali ljudi koji će raditi na održavanju i treningu nisu :slight_smile:

Moj je prijedlog zajednici da krenete sa marketingom i to

  1. INFO magazin da inicirate temu broj “proprietary vs open source”)
  2. Gostovanje u emisiji na slične teme (inicirate emisiju novinarima će to uvijek biti interesatno)
  3. Organizujte javna predavanja - konferencije na temu i demonstracije software (ovo je malo zahtjevnije, ali sigurno ćete naći sponzore Oracle možda za MYSQL :slight_smile:
  4. Generalno napravite PR izjave za medije da ste: preveli Open Office na Bosanski, Linux Ubuntu 10 lokalizacija, itd. čak i ako su starije vijesti.
  5. Ultimate - napravite ponudu Kantonalnom ministarstvu da ćete prebacitni janve institucije na open source for free!! (a da vam plate trening Udruženju)

Rezultat treba da bude da vas kontaktiraju za instalaciju Open Office i treninga (free software, people are not), lokalizaciju, itd.

Eto mojih 5c :slight_smile:

Fuad

Vec se formira organizacija tog oblika, FLOSS-BiH.

predlazem da pogledate stranicu linuxzasve.com grupe autora iz susjedne nam Hrvatske :slight_smile:
na youtube kanalu ehrvatska i linuxzasve ima dobrih primjera. Ja cu djelovati na podrucju Tuzle koliko budem mogao, jer nemam puno slobodnog vremena, tako da Tuzlaci javite gdje, sta i kako. Pogledajte obavezno na ehrvatska youtube kanalu lokalne ubuntu install/config evente. Prije je nas community funkcionisao, ali primjetio sam da vise nema nikakvih prijedloga za sastanke i druzenja. Na etfu u Sarajevu su vazda neke konferencije i prezentacije koje razne interesne grupe organizuju, steta sto na Fakultetu Elektrotehnike u Tuzli ovako nesto nije zazivjelo, a ima potencijala. Na raspolaganju imaju dvije multimedijalne sale s ozvucenjem, platnom i projektorom, ako sta bude od ovih ideja mogla bi se ganjati dozvola od faxa da se ovakvo nesto realizuje.

http://linux.org.ba/?p=23#more-23 :smiley:

Ima li koji teški Facebook korisnik da nam otvori grupu? Trebaju nam linkovi na ovaj forum thread i linux.org.ba stranicu (ako ne pripremimo neku drugu).

Pa onda molim te nemoj više ništa diskutovati na ovu temu! Ne znam ni zašto dolaziš na ovaj forum i pomažeš ljudima “džaba”, idi brate trollaj negdje drugo.

Ima li neko da bi mogao ovu stranicu napraviti? Ja sam dizajnerski nesposoban :)[/quote]

uf što to da mi se brani da diskutujem, i što ne bi bila opcija plaćenog “volontiranja” moliću lijepo

ne trolam, samo kažem da bi jeftinije to odradio od M$-a :wink: :smiley:

ejs tebe, haj onda ti fino ima tamo neko internet kafe u Bihaću pa mu ti džaba to sve o svom/našem trošku napravi i suportiraj ga troši svoj mobitel, vrijeme, još ga časti na kafu, idi mu džaba sve sredi, ja bi to uradio ljudima koji su ko i prije dolazili ovdje i postavljali pitanja, jer ih interesuje, a ne ovim “biznismenima” koji imaju para, još da ih krpim, ko kaže da uz open source ide i džabni rad da ne kažem na trošak tog autora ili korisnika tog koda…

… a kad im je došla voda do grla onda valja i linux, a do sad su nas zezali što smo mi izrod koji to koristimo :slight_smile:

mislim da je jasno šta sam htio reći, i nemoj me ba ušutkivati :slight_smile:

Pa onda molim te nemoj više ništa diskutovati na ovu temu! Ne znam ni zašto dolaziš na ovaj forum i pomažeš ljudima “džaba”, idi brate trollaj negdje drugo.

Ima li neko da bi mogao ovu stranicu napraviti? Ja sam dizajnerski nesposoban :)[/quote]

uf što to da mi se brani da diskutujem, i što ne bi bila opcija plaćenog “volontiranja” moliću lijepo

ne trolam, samo kažem da bi jeftinije to odradio od M$-a :wink: :smiley:

ejs tebe, haj onda ti fino ima tamo neko internet kafe u Bihaću pa mu ti džaba to sve o svom/našem trošku napravi i suportiraj ga troši svoj mobitel, vrijeme, još ga časti na kafu, idi mu džaba sve sredi, ja bi to uradio ljudima koji su ko i prije dolazili ovdje i postavljali pitanja, jer ih interesuje, a ne ovim “biznismenima” koji imaju para, još da ih krpim, ko kaže da uz open source ide i džabni rad da ne kažem na trošak tog autora ili korisnika tog koda…

… a kad im je došla voda do grla onda valja i linux, a do sad su nas pod.hebavali što smo mi izrod koji to koristimo :slight_smile:

mislim da je jasno šta sam htio reći, i nemoj me ba ušutkivati :)[/quote]

Riječ volonter (franc.volontaire) označava osobu koja besplatno obavlja neku službu, dakle volontirati znači besplatno služiti. U svijetu su volonterstvo i volontiranje definirani na različite načine i imaju različite dimenzije, ali se može slobodno reći kako je u svojoj najširoj definiciji volonterski rad neplaćeno, nekarijerističko, neprofitno, slobodno izabrano djelovanje koje se javlja u različitim oblicima .

Takodje volonter nikada ne treba da bude u minus i da od svog troska obavlja volonterske radnje. To znaci ako ces ti nekome dzabe da odes u “Bihac” i instaliras linux i objasnis kako sve radi, on (osoba koja trazi takvu uslugu) treba barem da ti plati put, hranu, pice, smjestaj, samim time ti ne bi bio u minusu. U slucajevima da te neka organizacija salje da to isto uradis, ona snosi iste troskove uz mogucnost placanja i dnevnice volonteru kao male nagrade za ono sto radi…

Eto necu vise da govorim o tome, ovo sto Vedran govori naravno zahtjeva i neke finansije, eh sad, moj prijedlog je da napravimo sastanak na IRC-u pa da fino sve rastabirimo! :slight_smile:

Juce sam cuo za nebulozu inspektora da je potrebno kupiti licencu i u slucaju da imate linux!! Pretpostavljam da su mislili na RH ili suse.
Uglavnom klijent me zove i histericno napada kako mu inspekcija trazi licencu ili racun da je kupio Linux, ja sam mu samo mogao reci da ih posalje u P.M. o mom trosku…Bas bi volio da ti biseri nalete na mene.
Ovo oko licenci je nazor i cilj je samo uzimanje love od naroda. Prosle godine su uzeli finih para na fiskalizaciji, a ove je doslo na red licenciranje.
Meni ovih dana telefon zvoni stalno, sto nidla napisa…dosla voda do grla. Kad se baci na papir koliko kostaju licence za BH firmu sa par racunara, onda svaka druga alternativa koja spasava novcanik izgleda itekako interesantno, a pogotovo onima koji se neobicno cude kad im
kazem da je na njihovom telefonu ustvari linux. “De baaa, nije to Linux to je Android” :slight_smile: a onda dodje red da ja kazem Ma bjež’? :slight_smile: :slight_smile:

Nemogu a da nedadnem komentar na @nidla ako je tesko nekome pomoci onda nemoj jer ovo tvoje zadnje se vjerovatno na mene odnosilo kome je tesko da pomaze nemora ako ce kasnije da sta prigovori.

P.S. da nebude da sam ja neki ovo/ono evo vam link tako da nek se malo zna

http://www.elprog.com/forum/topic-6493-racunari-laptopi-dajem-savjete-oko-servisa-popravke-itd.html