Pokretanje Win app sa Linux-a

Nemaju oni pojma da li ti pokreces virt. mashinu ili se spajas na neki remote resktop! Njih zanima bare metal mashina i OS koji je na nju instaliran.
U slucaju virtualizacije (ESXi) itd. mora imati sudski nalog za pregled i to MORA uraditi strucna osoba tj. digitalni forenzicar FMUP-a ili ko je vec nadlezan. Za takvo nesto treba OSNOV sumnje da su izvrsene krivicne radnje bla bla da ne peglam. Elem Linux, na njemu virtualbox, u njemu windows na koji se spojis preko rdesktop-a :slight_smile: ili direktno i na kojem se starta aplikacija knjigovodstva i adio (zvuci komplikovano, ali je jednostavno) :slight_smile:

Ja bi volio vise da je sve na Linuxu, ali za prelazni period i nuzdu ovo je sasvim OK za neke firme, dok se ne rijese ti programi pod linuxom.

Pa kolege ima li iko nešto iz prve ruke u svezi sa ovim kontrolama? Da li čeprkaju po registry-iju jer se i to da srediti? Najžalosnije bi bilo ako čovjek potroši mjesec dana na silno uštimavanje i reinstalacije, a inspektor samo traži fakture za windoze i pogleda pc da vidi da li je to zaista i instalirano - i kraj…bez stikova i trikova…

nevezano za ovo, tebi neko može ući u program files i vidjeti šta imaš ili na C:/ a kad imaš kriptovanu particiju home dir itd onda se može slikat

Evo nešto o NX serveru koji koristi IPOS Knjigovodstvo:

http://www.nexusdb.com/support/index.php?q=node/10132

"
How can I run the NexusDB Server/my custom server/my NexusDB application on Linux and/or the MAC?

While there is currently no native NexusDB solution for Linux available, NexusDB V2.07 and higher have been tested to run under Wine.

We’ve created our own little Linux distribution show casing NexusDB on Linux. Please check out the Nexux Blog post".

For easy installation into servers, we suggest to run it in CrossOver for Linux or Crossover for the MAC. For more information on CrossOver please go to Codeweavers.com for details. "

Tražeći odgovor za Nexus server pod Linux-om, naletio sam na istoimeni program koji, kako sam shvatio, služi za remote desktop pod linux-om. Evo link: http://www.youtube.com/watch?v=kOtj9Ey-La4
Ako neko zna neka da neko objašnjenje čemu služi i kako se može iskoristiti…
Izgleda da nema ograničenja kao MS-ov CAL…

[quote=BobicZ]Tražeći odgovor za Nexus server pod Linux-om, naletio sam na istoimeni program koji, kako sam shvatio, služi za remote desktop pod linux-om. Evo link: http://www.youtube.com/watch?v=kOtj9Ey-La4
Ako neko zna neka da neko objašnjenje čemu služi i kako se može iskoristiti…
Izgleda da nema ograničenja kao MS-ov CAL…[/quote]
Imaš niz takvih remote desktop aplikacija koje nemaju ograničenja te vrste…

Što se tiče korištenja nelicenciranog softvera pod virtuelnom mašinom:

  • ponavljam da je to NELEGALNO i da ovaj forum NEĆE promovisati upotrebu nelegalnog softvera! Daljnja diskusija na tu temu će biti obrisana.
    Podržite firme koje razvijaju knjigovodstveni softver koji radi native na Linuxu (bez Wine i ostalih kerefeka) jer je to jedino kvalitetno i pouzdano rješenje.

Vedrane, potpuno se slažem s tobom.
Ja već istražujem u svom razvojnom alatu razlike u kodu između win i linuxa. Ha, razlike ima dosta ali nije neizvedivo…

Može li neko objasniti kako poštimati linux da se pri pokretanju mountaju direktoriji koje želim? Da ne moram svaki put ručno to raditi…

/etc/fstab

Pa druže daj objašnjenje…šta ti je to /etc/fstab… imam napisanu komandu za mountanje. Mislim da bih je trebao snimiti u neki start-up fajl/direktorij.
Eh tu pomozi BO…šta treba?
I dajte ljudi recite šta sve treba instalirati da bi win programi radili pod wine-om…mdac, i šta još,???

Ja nisam u toku sa temom, ali /etc/fstab ti je fajl u koji upisujes sta hoces da ti se mountuje pri podizanju sistema. Kad otvoris terminal kucaj “sudo gedit /etc/fstab” (ako je ubuntu) i onda ces dobiti taj fajl. A za vise detalja o tome potrazi na google i imas dosta tema o tome na ovom forumu. Naravno ovaj fajl vec sadrzi neke zapise pa ih prouci prije nego sto nesto upises da ne bi nesto zeznuo.

Kolege, uspio sam osposobiti windows aplikaciju pod linuxom. Instalirao sam jet40 i mdac28 i sad radi uredno.
Tražio sam po netu kako staviti shortcut ove aplikacije na desktop ali nisam je uspio kreirati.
Najbolje što sam uspio je da formiram prazan fajl na desktopu a onda ga otvorim u GEDIT-u pa unesem:
[Desktop Entry]
Name=WinApp
Exec=wine "/home/novi/Javno/WinApp/WinApp.exe"
Icon=nautilus
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=true

Ovim sam zaista dobio prečac na desktopu ali iz nekog razloga mi ne prikazuje rekorde iz baze??? a kad pokrenem direktno exe fajl, sve radi uredno???
Molim za pomoć!

Moguće riješenje problema je dodati Path do direktorija aplikacije:

[Desktop Entry]
Name=WinApp
Path=/home/novi/Javno/WinApp
Exec=wine "/home/novi/Javno/WinApp/WinApp.exe"
Icon=nautilus
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=true

[quote=akiro]Moguće riješenje problema je dodati Path do direktorija aplikacije:

[Desktop Entry]
Name=WinApp
Path=/home/novi/Javno/WinApp
Exec=wine "/home/novi/Javno/WinApp/WinApp.exe"
Icon=nautilus
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=true[/quote]

BRAVO MAJSTORE ! RIJEŠENO!

Da završim ovu temu…nakon skoro mjesec testiranja moje aplikacije na dva linux pc-a u mreži, utvrdio sam da program javlja određene greške u nekim formama, dok na bilo kojem od ta dva (kada jedan korisnik radi u programu) radi uredno.
Zaključak, aplikacija bi trebala biti prevedena za linux, a pošto to traje predugo, ipak smo se odlučili parcijalno licencirati windoze.
Nažalost, WINE još uvijek nije savršeno rješenje…