Update i software centar problem

zdravo ljudi,naime novi sam kolac na ovom forumu i u linuxu generalno.
Prije par dana sam instalirao elementary os luna…i totalno sam odlijepio za njim.
jedini problem je sudo apt update jer mi se pojavljuju neki 404 errori.
I na software kada neke promjene zelim spasiti daje mi error da nemam stabilne mreze…no imam i to me buni. Izvinjavam se ako imam vec tema ali ja rijesenje nisam nasao…hvala

Pozdrav
Elementary ne izgleda lose, ali po meni neke stvari u samom interfejsu djeluju nedovrsene.
Sto se tice tvog problema on se odnosi na softverske repozitorije.
Posto ima dosta distribucija koje se baziraju na Ubuntu tj koriste njegove repozitorije kao bazu, ti u tom slucaju imas obicno 4 i to
Main – Officially supported software.
Restricted – Supported software that is not available under a completely free license.
Universe – Community maintained software, i.e. not officially supported software.
Multiverse – Software that is not free.
Dodatno Mint i Elementary imaju svoje repozitorije koji sadrze izmjenjene pakete koji se odnose obicno na interfejs (teme, ikone i sl.)
Kada pokrenes apt update moras vidjeti sta tacno pise kod te greske, odnosno s koje lokacije ne moze da dohvati.
S obzirom da ima vise repozitorija tj. mirrora iz raznih drzava, moguce je da neki se ugasi, zauzet je, nije dostupan ili promijeni direktorije odakle dohvata pakete. Probaj promijeniti repozitorij u Software Sources. To je najjednostavniji nacin. Drugi je da rucno editujes fajl na lokaciji /etc/apt/sources.list tj. sudo nano /etc/apt/sources.list
Evo kako da dodjes do tog menija:


I ovdje imas Download from: Main server, tu bi ti padajuci meni trebao ponuditi neki drugi repozitorij kao izbor, nakon toga ce sam osvjeziti sadrzaj i onda pokusaj ponovo
2 Likes