forum.linux.org.ba

Udruženje Linux korisnika BiH

Niste prijavljeni.

Obavijest

Forum je trenutno u read-only modu. Možete pregledati teme i postove, ali ne i postavljati nove. Još uvijek istražujemo security propust u softveru foruma (blind SQL injection) - adis

#1 2012-03-14 09:19:35

vedran
Modifier
Iz: Sarajevo
Registrovan: 2002-12-09

Licenciranje all about

Znači šta se može uraditi?

1. Poslati protestno pismo Federalnoj upravi za inspekcijske poslove (FUZIP). http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php … 211#p53211
Ako se tamo zatekne neko razuman, možda i bude nešto od toga.
Problem je naše nakaradno shvatanje inspekcije kao servisa za BSA koja je opet u vlasništvu Microsofta.

2. Napraviti kvalitetnu informativnu stranicu usmjerenu ka ljudima koji nisu ranije čuli za Linux/FLOSS. Staviti na www.linux.org.ba. Ja ću pomoći sa pisanjem tekstova ali treba pripremiti efektan dizajn i izdvojiti "sound bytes" (hehe).

3. Izreklamirati stranicu? Ok preko socijalnih mreža, foruma i sl. Kako da ta informacija dođe do ljudi kojima je potrebna?
Možda uplatiti reklamu na sarajevo-x.com ?

Ideje?

#2 2012-03-14 09:35:30

vedran
Modifier

Re: Licenciranje all about

Recimo, da se mene pita ja bih napravio klasični banner sa porukom LICENCIRAJTE SE BESPLATNO! SAZNAJTE KAKO.

Na stranicu bih ubacio informacije:

"Licenciranje softvera"

Prema zakonu o blabla sav softver mora biti licenciran. Licenca predstavlja pravila i uslove za korištenje softvera koja je definisao autor. Neke licence vam daju softver na korištenje besplatno, neke se mogu kupiti i imaju rok trajanja, a kod nekih se korištenje softvera plaća periodično. Pošto kod nas do sada nije bilo efikasne kontrole licenci, u našim firmama se masovno koriste izuzetno skupi softveri koje ne biste koristili da ste morali platiti punu cijenu.

Cijene nekih od najpopularnijih programa kod nas su:
- Windows : 100 - 400 KM
- Office : 300 - 1000 KM
- PhotoShop : .... KM
- CorelDraw : ..... KM
- VisualStudio : ..... KM
- Windows Server : .... KM po korisniku
itd.

ALI!!! POSTOJE I VRLO KVALITETNI SOFTVERI KOJE MOŽETE INSTALIRATI I KORISTITI BESPLATNO:

(screenshot) - Linux Operativni Sistem
Jednako dobar kao Windows ili bolji. Jednostavan za upotrebu. Nema virusa. Može se prilagoditi izgled po vašim željama.
(Više informacija) * (Link za download)
Programi koji rade na Linuxu: Firefox, Chrome, Skype, Acrobat Reader, Pidgin (MSN), LibreOffice, PHP + MySQL (LAMP)
(svako ime programa je link na Linux download stranicu ili neku informativnu stranicu)

(screenshot) - LibreOffice
Uredski paket koji uključuje: program za obradu teksta (nalik na Word), program za tablice/spreadsheets (nalik na Excel), program za prezentacije (nalik na PowerPoint) i drugo. (svaka od stavki je link na screenshot)
Prvi uredski paket sa punom podrškom za bosanski jezik.

(screenshot) - Mozilla Thunderbird
E-mail i groupware klijent sa mogućnostima srodnim MS Outlook. Možete koristiti Thunderbird sa MS Exchange serverom. Ili možete podesiti neki od opensource exchange servera kao što je Zimbra (link) i koristiti ga sa MS Outlook, Thunderbird ili putem webmaila.

(grupni screenshot) - Web aplikacije
Uđite u 21. vijek i povjerite svoje poslovanje oblaku (cloud). Osnovna prednost web baziranih aplikacija je što ih možete podjednako koristiti sa posla ili od kuće, sa Linuxa, Windowsa, MacOSa ali i sa vašeg mobitela:
* Google Documents (screenshot)
* Zimbra webmail (screenshot)
* Facebook wink (screenshot)

--------

Sa strane linkovi:

POTRAŽITE POMOĆ (link na forum)

DOĐITE DO NAS DA VAM POMOGNEMO (link na stranicu)

ILI DA POMOĆ DOĐE DO VAS? (link na LRT projekat)

RESURSI
* na našem jeziku
* na engleskom jeziku

LINKOVI

Ako imate još ideja, dopišite ispod.

Posljednja izmjena vedran (2012-03-14 14:21:33)

#3 2012-03-14 09:45:02

Dinko Metalac
Primljen za stalno
Registrovan: 2005-09-06

Mozda bi bilo dobro napraviti sekcije za sta se moze koristiti slobodan softver. Pa, recimo, napraviti sekcije:

* DTP
* Graficki dizajn
* Muzicka produkcija

Mislim na to da se ljudima ponudi konkretno softversko rjesenje za tip posla kojim se oni bave.

Lucidan ko ris big_smile

#4 2012-03-14 11:17:05

amar-ze
Forum portparol
Registrovan: 2005-12-16
Website

Ma generalno ko se bavi DTP-om,muzikom,crtanjem i koristi alate koji mu donose pare.. takvim nista nije dati 1000KM za software ako ce on te pare okrenuti za jedan projektic.I takvi vjerovatno i ne razmisljaju o Linuxu pored Windows-a i OSX-a.
Ciljana grupa su one osobe (a takvih je po firmama bar 70%) koji koriste samo i jedino browser,file manager i Office alate  (+ mozda neki arhiver, pdf, media player itd.. )

Potpis!

#5 2012-03-14 13:48:01

boby
Veteran
Registrovan: 2008-04-14

Vedrane popravi ono za prezentacije.

...program za prezentacije (nalik na Access)...

I obrisi ovaj post smile

Posljednja izmjena boby (2012-03-14 13:48:39)

#6 2012-03-14 13:55:15

nidla
Moderators
Registrovan: 2007-04-24

vedran napisao/la:

Znači šta se može uraditi?

1. Poslati protestno pismo Federalnoj upravi za inspekcijske poslove (FUZIP). http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php … 211#p53211
Ako se tamo zatekne neko razuman, možda i bude nešto od toga.
Problem je naše nakaradno shvatanje inspekcije kao servisa za BSA koja je opet u vlasništvu Microsofta.

2. Napraviti kvalitetnu informativnu stranicu usmjerenu ka ljudima koji nisu ranije čuli za Linux/FLOSS. Staviti na www.linux.org.ba. Ja ću pomoći sa pisanjem tekstova ali treba pripremiti efektan dizajn i izdvojiti "sound bytes" (hehe).

3. Izreklamirati stranicu? Ok preko socijalnih mreža, foruma i sl. Kako da ta informacija dođe do ljudi kojima je potrebna?
Možda uplatiti reklamu na sarajevo-x.com ?

Ideje?

ja juče "draftao" poruku, ne stigoh je napisati a vezano je bilo za ovo "reagovanje na vrijeme"

ima li ko kakvih jarana novinara da se napravi kakav prilog na TV, da se malo reklame (ne u smislu bannera već tekst članka) baci na ove veće portale

p.s.

predlažem da ULK zakupi domenu opensource.ba/gpl.ba/licenca.ba (koliko vidim dostupna je) ako vi nećete možda bi ja za sebe, jer već imam jedan projekat u glavi, da se napravi neko lako pamtljivo mjesto za...

i tu sam prestao pisati smile

uglavnom, mislim da bi bilo ozbiljnije kada bi postojala neka firma i sl. da se preko nje to može raditi, a ne "imam ja raju koja bi vam to uradila" smile, već sam pričao sa jednim jaranom na ovu temu, pošto on ima firmu, eventualno da se kao usluga nudi neki consulting u vezi "rezanja" troškova postojeće infrastrukture, ekvivalentnih rješenja itd, implementacija tih rješenja, podrška i sl.

opensource.ba ne bi bilo loše čisto da se ta stranica ima radi referenciranja (kratkih uputa,obavještenja, informacija šta je to open source, šta može koliko para itd, ko to radi u BiH)

... eh eto, opet sam tanak s vremenom, ali pratim vas wink

#7 2012-03-14 14:23:43

vedran
Modifier

@nidla ... i tu ćemo doći do one priče da je najbolje da mi svoju firmu pokrenemo big_smile

Ako neko komercijalno želi da radi te stvari niko mu ne brani i on/ona najbolje zna kako će i šta će. Ovo je diskusija o tome šta možemo uraditi kao udruženje volontera.

#8 2012-03-14 23:25:44

nidla
Moderators

vedran napisao/la:

@nidla ... i tu ćemo doći do one priče da je najbolje da mi svoju firmu pokrenemo big_smile

Ako neko komercijalno želi da radi te stvari niko mu ne brani i on/ona najbolje zna kako će i šta će. Ovo je diskusija o tome šta možemo uraditi kao udruženje volontera.

ja više džaba neću da radim big_smile big_smile big_smile

#9 2012-03-15 07:41:54

vedran
Modifier

nidla napisao/la:

Pa onda molim te nemoj više ništa diskutovati na ovu temu! Ne znam ni zašto dolaziš na ovaj forum i pomažeš ljudima "džaba", idi brate trollaj negdje drugo.

Ima li neko da bi mogao ovu stranicu napraviti? Ja sam dizajnerski nesposoban smile

#10 2012-03-15 12:24:11

Creator
Primljen za stalno
Iz: Tuzla
Registrovan: 2011-06-27

ja ponesto znam o html.u mogao bi pomoci u svakom slucaju..

#11 2012-03-15 12:52:32

boby
Veteran
Registrovan: 2008-04-14

radim html i php, ali za dizajn nemam nimalo smisla

Posljednja izmjena boby (2012-03-15 12:52:44)

#12 2012-03-15 13:59:58

amar-ze
Forum portparol
Registrovan: 2005-12-16
Website

Milion odlicnih Wordpress tema out there.. ne znam sto se zezati sa necim od nule

Potpis!

#13 2012-03-15 14:33:13

fuadcurcic
Polaže forume
Registrovan: 2012-03-15

Pozdrav,

ja inače nisam član, ali se Vedran i ja znamo sa jedne instalacije open source varijante za ASA preventu grupaciju.

Mislim da bi zajednica u sadašnjem nastojanju vlade da vrši inspekciju licenciranih kopija mogla dobiti na značaju i parama. Ima ona stara krilatica, "software je besplana, ali ljudi nisu" je nešto što treba da se iskoristi. Dakle strategija je da se promoviše besplatan software, ali ljudi koji će raditi na održavanju i treningu nisu :-)

Moj je prijedlog zajednici da krenete sa marketingom i to

1. INFO magazin da inicirate temu broj "proprietary vs open source")
2. Gostovanje u emisiji na slične teme (inicirate emisiju novinarima će to uvijek biti interesatno)
3. Organizujte javna predavanja - konferencije na temu i demonstracije software (ovo je malo zahtjevnije, ali sigurno ćete naći sponzore Oracle možda za MYSQL :-)
4. Generalno napravite PR izjave za medije da ste: preveli Open Office na Bosanski, Linux Ubuntu 10 lokalizacija, itd. čak i ako su starije vijesti.
5. Ultimate - napravite ponudu Kantonalnom ministarstvu da ćete prebacitni janve institucije na open source for free!! (a da vam plate trening Udruženju)

Rezultat treba da bude da vas kontaktiraju za instalaciju Open Office i treninga (free software, people are not), lokalizaciju, itd.

Eto mojih 5c :-)

Fuad

#14 2012-03-15 14:52:54

Daemon
Pripravnik
Iz: Tuzla
Registrovan: 2011-10-09

Vec se formira organizacija tog oblika, FLOSS-BiH.

#15 2012-03-15 15:00:03

Reznor
Forum portparol
Iz: $HOME
Registrovan: 2007-07-24

predlazem da pogledate stranicu linuxzasve.com grupe autora iz susjedne nam Hrvatske smile
na youtube kanalu ehrvatska i linuxzasve ima dobrih primjera. Ja cu djelovati na podrucju Tuzle koliko budem mogao, jer nemam puno slobodnog vremena, tako da Tuzlaci javite gdje, sta i kako. Pogledajte obavezno na ehrvatska youtube kanalu lokalne ubuntu install/config evente. Prije je nas community funkcionisao, ali primjetio sam da vise nema nikakvih prijedloga za sastanke i druzenja. Na etfu u Sarajevu su vazda neke konferencije i prezentacije koje razne interesne grupe organizuju, steta sto na Fakultetu Elektrotehnike u Tuzli ovako nesto nije zazivjelo, a ima potencijala. Na raspolaganju imaju dvije multimedijalne sale s ozvucenjem, platnom i projektorom, ako sta bude od ovih ideja mogla bi se ganjati dozvola od faxa da se ovakvo nesto realizuje.

Posljednja izmjena Reznor (2012-03-15 15:01:52)

rm -rf /

#16 2012-03-15 16:06:24

adis
Foo master
Registrovan: 2002-11-28
Website

http://linux.org.ba/?p=23#more-23 :-D

Ima li koji teški Facebook korisnik da nam otvori grupu? Trebaju nam linkovi na ovaj forum thread i linux.org.ba stranicu (ako ne pripremimo neku drugu).

"Ubuntu" - an African word meaning "Slackware is too hard for me".

#17 2012-03-15 19:32:00

nidla
Moderators

vedran napisao/la:
nidla napisao/la:

Pa onda molim te nemoj više ništa diskutovati na ovu temu! Ne znam ni zašto dolaziš na ovaj forum i pomažeš ljudima "džaba", idi brate trollaj negdje drugo.

Ima li neko da bi mogao ovu stranicu napraviti? Ja sam dizajnerski nesposoban smile

uf što to da mi se brani da diskutujem, i što ne bi bila opcija plaćenog "volontiranja" moliću lijepo

ne trolam, samo kažem da bi jeftinije to odradio od M$-a wink big_smile

ejs tebe, haj onda ti fino ima tamo neko internet kafe u Bihaću pa mu ti džaba to sve o svom/našem trošku napravi i suportiraj ga troši svoj mobitel, vrijeme, još ga časti na kafu, idi mu džaba sve sredi, ja bi to uradio ljudima koji su ko i prije dolazili ovdje i postavljali pitanja, jer ih interesuje, a ne ovim "biznismenima" koji imaju para, još da ih krpim, ko kaže da uz open source ide i džabni rad da ne kažem na trošak tog autora ili korisnika tog koda...

... a kad im je došla voda do grla onda valja i linux, a do sad su nas zezali što smo mi izrod koji to koristimo smile

mislim da je jasno šta sam htio reći, i nemoj me ba ušutkivati smile

Posljednja izmjena nidla (2012-03-18 17:02:25)

#18 2012-03-15 19:51:39

nedim.bfo
Moderators
Iz: Vienna
Registrovan: 2007-11-15
Website

nidla napisao/la:
vedran napisao/la:
nidla napisao/la:

uf što to da mi se brani da diskutujem, i što ne bi bila opcija plaćenog "volontiranja" moliću lijepo

ejs tebe, haj onda ti fino ima tamo neko internet kafe u Bihaću pa mu ti džaba to sve o svom/našem trošku napravi i suportiraj ga troši svoj mobitel, vrijeme, još ga časti na kafu, idi mu džaba sve sredi, ja bi to uradio ljudima koji su ko i prije dolazili ovdje i postavljali pitanja, jer ih interesuje, a ne ovim "biznismenima" koji imaju para, još da ih krpim, ko kaže da uz open source ide i džabni rad da ne kažem na trošak tog autora ili korisnika tog koda...

... a kad im je došla voda do grla onda valja i linux, a do sad su nas pod.hebavali što smo mi izrod koji to koristimo smile

Riječ volonter (franc.volontaire) označava osobu koja besplatno obavlja neku službu, dakle volontirati znači besplatno služiti. U svijetu su volonterstvo i volontiranje definirani na različite načine i imaju različite dimenzije, ali se može slobodno reći kako je u svojoj najširoj definiciji volonterski rad neplaćeno, nekarijerističko, neprofitno, slobodno izabrano djelovanje koje se javlja u različitim oblicima .

Takodje volonter nikada ne treba da bude u minus i da od svog troska obavlja volonterske radnje. To znaci ako ces ti nekome dzabe da odes u "Bihac" i instaliras linux i objasnis kako sve radi, on (osoba koja trazi takvu uslugu) treba barem da ti plati put, hranu, pice, smjestaj, samim time ti ne bi bio u minusu. U slucajevima da te neka organizacija salje da to isto uradis, ona snosi iste troskove uz mogucnost placanja i dnevnice volonteru kao male nagrade za ono sto radi...

Eto necu vise da govorim o tome, ovo sto Vedran govori naravno zahtjeva i neke finansije, eh sad, moj prijedlog je da napravimo sastanak na IRC-u pa da fino sve rastabirimo! smile

-----

Piracy is almost always a service problem and not a pricing problem. ~ Gabe Newell

#19 2012-03-15 19:53:19

trip0d
Moderators
Website

Juce sam cuo za nebulozu inspektora da je potrebno kupiti licencu i u slucaju da imate linux!! Pretpostavljam da su mislili na RH ili suse.
Uglavnom klijent me zove i histericno napada kako mu inspekcija trazi licencu ili racun da je kupio Linux, ja sam mu samo mogao reci da ih posalje u P.M. o mom trosku....Bas bi volio da ti biseri nalete na mene.
Ovo oko licenci je nazor i cilj je samo uzimanje love od naroda. Prosle godine su uzeli finih para na fiskalizaciji, a ove je doslo na red licenciranje.
Meni ovih dana telefon zvoni stalno, sto nidla napisa...dosla voda do grla. Kad se baci na papir koliko kostaju licence za BH firmu sa par racunara, onda svaka druga alternativa koja spasava novcanik izgleda itekako interesantno, a pogotovo onima koji se neobicno cude kad im
kazem da je na njihovom telefonu ustvari linux. "De baaa, nije to Linux to je Android" smile a onda dodje red da ja kazem Ma bjež'? smile smile

I use Slackware. I configure things myself -- then I Slack.
he.net IPv6 Sage smile

#20 2012-03-15 19:56:08

nrg
Na probnom radu
Registrovan: 2012-03-12

Nemogu a da nedadnem komentar na @nidla ako je tesko nekome pomoci onda nemoj jer ovo tvoje zadnje se vjerovatno na mene odnosilo kome je tesko da pomaze nemora ako ce kasnije da sta prigovori.

P.S. da nebude da sam ja neki ovo/ono evo vam link tako da nek se malo zna

http://www.elprog.com/forum/topic-6493- … e-itd.html

#21 2012-03-15 20:18:53

nidla
Moderators

nedim.bfo napisao/la:
nidla napisao/la:
vedran napisao/la:

... a kad im je došla voda do grla onda valja i linux, a do sad su nas pod.hebavali što smo mi izrod koji to koristimo smile

Riječ volonter (franc.volontaire) označava osobu koja besplatno obavlja neku službu, dakle volontirati znači besplatno služiti. U svijetu su volonterstvo i volontiranje definirani na različite načine i imaju različite dimenzije, ali se može slobodno reći kako je u svojoj najširoj definiciji volonterski rad neplaćeno, nekarijerističko, neprofitno, slobodno izabrano djelovanje koje se javlja u različitim oblicima .

Takodje volonter nikada ne treba da bude u minus i da od svog troska obavlja volonterske radnje. To znaci ako ces ti nekome dzabe da odes u "Bihac" i instaliras linux i objasnis kako sve radi, on (osoba koja trazi takvu uslugu) treba barem da ti plati put, hranu, pice, smjestaj, samim time ti ne bi bio u minusu. U slucajevima da te neka organizacija salje da to isto uradis, ona snosi iste troskove uz mogucnost placanja i dnevnice volonteru kao male nagrade za ono sto radi...

Eto necu vise da govorim o tome, ovo sto Vedran govori naravno zahtjeva i neke finansije, eh sad, moj prijedlog je da napravimo sastanak na IRC-u pa da fino sve rastabirimo! smile

e nek si nam rastabirio ovo oko volontiranja smile wink

#22 2012-03-15 20:23:26

nidla
Moderators

nrg napisao/la:

Nemogu a da nedadnem komentar na @nidla ako je tesko nekome pomoci onda nemoj jer ovo tvoje zadnje se vjerovatno na mene odnosilo kome je tesko da pomaze nemora ako ce kasnije da sta prigovori.

P.S. da nebude da sam ja neki ovo/ono evo vam link tako da nek se malo zna

http://www.elprog.com/forum/topic-6493- … e-itd.html

smile

pa da i ne (jer se ti malo trudiš, boriš), da si reko "ako mi ne napravite ovo da radi ja više neću nikad koristiti linux i svima ću reći da je linux smeće" onda bi bilo i na tvoj račun (vjeruj bilo je dosta takvih koji dođu i kažu doslovno tako i onda kontaju da će(mo) neko plakati i trčati da napravi ne bi li on ostao na linuxu big_smile ko da ga koristi mene radi a ne radi sebe smile)

p.s.

evo i o meni http://forum.linux.org.ba/search.php?ac … _id=100929 wink

#23 2012-03-15 20:29:32

nrg
Na probnom radu
Registrovan: 2012-03-12

Ja znam niko nevoli padobrance, nisam se predstavio kako treba, ali voljan sam pomoci ljudima koliko mogu a vidim ima dosta i ovdje koji pomazu uglavnom oki je sve peace

back to topic smile

#24 2012-03-15 21:08:01

Asm1r
Primljen za stalno
Iz: $PWD
Registrovan: 2009-07-02

Placeno volontiranje je i dalje volontiranje ako se ne odnosi na sopstveni profit...
Ljudi ce sve to vise cijeniti ako lijepo plate jer vecina ljudi za dzabane stvari misli da je to neko "prodavanje magle", nesto loseg kvaliteta i sl.
Zarada se moze uloziti u ULK za npr. nove prezentacije, okupljanja, besplatne primjerke distribucija, troskove hostanja stranice...

Licno sam davno prestao glumiti nekog mesiju i ubjedivati ljude da koriste Linux, *BSD... (osim specificnoj manjini) Jer sam vidio da nikome stvarno ne mozes promijeniti misljenje, sto  i dalje ne znaci da sam upravu.
Cesto se desava tako da izgubim dosta vremena installirajuci nekom poznaniku Linux (Ubuntu, Mint) dabi za sedam dana opet vidio da koristi Microsoftov operativni sistem star 10 god iz razloga tipa "ne mogu se snaci", "nema <put some replecable win app here" ... Ako neko stvarno hoce da prijede o OSS naravno da cu mu rado pomoci ali ne tako sto cu sam sve uraditi, tako je dosta bolje.
Ionako Linux postaje sve losiji i losiji kako ga vise ljudi koristi. Ja sam sretan sa ovih 1%.

(just say'n)

$ export EDITOR=/bin/rm

#25 2012-03-15 21:35:28

adis
Foo master
Website

Hajde da probamo malo i ove nove "društvene điđe" :-)

http://www.facebook.com/ReciNeLicencama

"Ubuntu" - an African word meaning "Slackware is too hard for me".

Board footer