forum.linux.org.ba

Udruženje Linux korisnika BiH

Niste prijavljeni.

Obavijest

Forum je trenutno u read-only modu. Možete pregledati teme i postove, ali ne i postavljati nove. Još uvijek istražujemo security propust u softveru foruma (blind SQL injection) - adis

#26 2014-03-30 20:21:28

rooney19
Banovan
Iz: /home/BOOS
Registrovan: 2014-02-05

Re: LMDE informacije,savjeti i trikovi ;)

-nije mi cilj da obrisem  system vec da ga popravim sto moze biti i reinstalacijom al da sacuvam sve podatke ,programe postavke..
-to purge sam kucao i dobijem samo ovo: "0 upgraded 0 newly installed 0 to remove and
0 not upgraded" dakle kaze mi da je sve ok..a ja i dalje nemogu login,,ko je ovdje lud o.O
-znam da je linux kernel ,,al ja distre skraceno zovem linux,,ima logike zar ne
-I sta kad aplikacija upadne u petlje,,nakon restarta to bi trebalo da se ponisti,dakle system nastavlja da radi normalno???jer komande nisu fajlovi pa da ostaju na disku i nakon reboota...
-ev jedan frisak primjer neinteligentnosti systema i pojedinih programa: jucer podze da otvorim synaptic i izbaci mi errror da nesto nije uredu i da trebam ukucati u konzoli tu i tu komandu,, i ja nesto kontam sto synaptic nije otvorio konzolu u pozadini ,ukucao komandu i meni samo javio da je problem bio i da je automatski rijesen.ili da mi nije javio nista,,to bi bilo jos bolje,,,,ali neee poenta je da ja to moram manuelno jer je synaptic toliko glup program da nemoze pokrenuti konzolu i ja to moram raditi ...i nakon toga uradim restart i nemogu da se prijavim..nidze veze!
-mislim da bi bilo pametnije umjesto da se korisniku usavrsava mogucnost da  prijavljiva bug i nakon toga ceka da se neko sjeti da ga popravi,,da unutar systema dolazi program koji bi  pratio rad systema,citao log fajlove,analizirao ih i na osnovu podataka u njima izvrsavati konkretne poteze recimo update pojedinih paketa brisanje suvisnih fajlova i sl ...na tome developeri treba da rade...to bi dosta pojednostavilo koristenje linuxa posebno za nekog ko nije geek,haker...

Posljednja izmjena rooney19 (2014-03-30 20:36:07)

* AMD Sempron 2600+ (1600MHz)
* RAM: 775MB ; SWAP: 1GB
* AMD 128 MB Graphic Card
.::LINUX MINT DEBIAN Edition - Mate + XFCE + KDE::.  .::win XP::.

#27 2014-03-30 21:59:09

Reznor
Forum portparol
Iz: $HOME
Registrovan: 2007-07-24

Znas ti uopce sta je petlja? Ako se ona stalno ponavlja, ponavljace se uvijek i svaki put kad pokrenes aplikaciju. To je bug u kodu i nema te carolije koja ce je natjerati da sama proradi.
A kakve to postavke imas cuvati? Skripte, fajlovi i slicno su na /home tu ce i ostati, osim ako ne formatiras. Podaci o korisniku ionako nisu tu, niti ce biti afektovani navedenim radnjama. Obrisace se vjerovatno nesto poput cachea browsera, skinuti .deb fajlovi aplikacija i slicno.
Druga stvari: programi ne mogu donositi odluke kao ljudska bica. Ako nesto podje po zlu daj korisniku gresku sa nekom porukom i eventualnom solucijom. Opet kazem: koristi komandnu liniju za instalaciju, jer daje bolji uvid sta se desava. Ako ti to ne odgovara ti se i dalje cudi. Graficko sucelje i jest tu da prikrije pozadinsko odvijanje koje moze da zbuni nevjestog korisnika. I zato sam protiv automatizacije bas svega, kao sto je na Windowsu slucaj.
Dalje, jesi li uopce probao neki drugi login manager. Ili bez njega? startx recimo ili samo X da testiras Xorg server da li radi probleme. Ovo mi se cini da vise ima veze sa polkitom (odnosno mehanizmom za passworde) nego sa Xorgom, ali logovi ce ti vise reci, zato otidji u /var/log i citaj jedan po jedan. Sve sto ti bude sumnjivo pitaj ovdje.
I opet kazem, postoje takve distribucije koje odbijas koristiti. Hoces rolling distru, onda budi spreman za konstantno krpanje i reinstalaciju. Ako zelis stabilnost, promjeni distru.
Da ne bih razbio i ja laptop ko nedim tastaturu bolje bi bilo da se odjavim smile

Posljednja izmjena Reznor (2014-03-30 22:13:39)

rm -rf /

#28 2014-03-30 22:40:04

rooney19
Banovan

Reznor napisao/la:

Znas ti uopce sta je petlja? Ako se ona stalno ponavlja, ponavljace se uvijek i svaki put kad pokrenes aplikaciju. To je bug u kodu i nema te carolije koja ce je natjerati da sama proradi.
A kakve to postavke imas cuvati? Skripte, fajlovi i slicno su na /home tu ce i ostati, osim ako ne formatiras. Podaci o korisniku ionako nisu tu, niti ce biti afektovani navedenim radnjama. Obrisace se vjerovatno nesto poput cachea browsera, skinuti .deb fajlovi aplikacija i slicno.
Druga stvari: programi ne mogu donositi odluke kao ljudska bica. Ako nesto podje po zlu daj korisniku gresku sa nekom porukom i eventualnom solucijom. Opet kazem: koristi komandnu liniju za instalaciju, jer daje bolji uvid sta se desava. Ako ti to ne odgovara ti se i dalje cudi. Graficko sucelje i jest tu da prikrije pozadinsko odvijanje koje moze da zbuni nevjestog korisnika. I zato sam protiv automatizacije bas svega, kao sto je na Windowsu slucaj.
Dalje, jesi li uopce probao neki drugi login manager. Ili bez njega? startx recimo ili samo X da testiras Xorg server da li radi probleme. Ovo mi se cini da vise ima veze sa polkitom (odnosno mehanizmom za passworde) nego sa Xorgom, ali logovi ce ti vise reci, zato otidji u /var/log i citaj jedan po jedan. Sve sto ti bude sumnjivo pitaj ovdje.
I opet kazem, postoje takve distribucije koje odbijas koristiti. Hoces rolling distru, onda budi spreman za konstantno krpanje i reinstalaciju. Ako zelis stabilnost, promjeni distru.
Da ne bih razbio i ja laptop ko nedim tastaturu bolje bi bilo da se odjavim smile

necemo u detaje,,jer ja ipak nisam programer..a pod petlja sam mislio na sukob razlicitih komandi...slab asm s terminologijom
ako je bug u kodu neke ne-systemske aplikacije onda system treba da tu aplikaciju izbrise i da obavjesti korisnika zbog cega je izbrisana(iz sigurnosnih razloga,logicno) a ako je bug u systemskoj aplikaciji onda system u cjelini nista nevalja i treba ga bataliti!jer bolje je da nove verzije systema izlaze svako 5 godina al da su lisene "bugova u kodu" nego da svako 6 mjeseci izlazi nova jos bugovitija verzija...
moze program da donese odluku da rijesi problem koji ce ionako morati biti rijesen ukoliko korisnik zeli i daje koristiti comp kako treba,,u takvim slucajevima nema potrebe da korisnik radi nesto sto se podrazumjeva... automatizacija je dobra ako se dobro odradi...znaci netreba je otpisivati odmah na startu...i treba korisniku dati mogucnost da se ipak pita oko stvari koje ga zanimaju..
startx je je amaterska komanda i naravno da sam je kucao,,
pazi ovo,,ja kad ukucam pasword i lupim enter desi se isto ko da idem na opciju reset x server,,znaci iz nekog cudnog razloga x server se restartuje svaki put kad probam da se ulogiram,,sto vjerovatno znaci da je xorg u kvaru...
pitao sam kako da ga popravim,,nisam jos dobio odgovor , nazalost hmm
e sad,kako da odem u /var/log kad nemogu ni da se logiram????
a da to uradim iz konzole neznam i nije mi jasno kakvog smisla ima otvarati fajlove i foldere u konzoli,,to mora da je jakoo konplikovano,,al ako mi neko detaljno pojasni proceduru mozda i probam...sto da ne!
ma znam ja to al zar je moguce da se ti problemi nemogu rijesiti na normalan nacin,,kako te developere nije sram da se sprdaju s korisnicima tek tako o.O
ti izgleda imas zivce ko i ja big_smile i mene ovo strasno nervira hmm al stacu ..ne gubim nadu jos..

#29 2014-04-01 15:51:31

vedran
Modifier
Iz: Sarajevo
Registrovan: 2002-12-09

Oj drame smile

Ja mislim da sistem prvo treba da administratoru kahvu skuha, pa da ga pita kako je raspoložen danas, jel lijepo spavao, šta je sanjao, pa hoćel se plaho uvrijedit ako ga sistem zamoli da šta pogleda jer ono ipak stanje AI u 2014. je takvo da se ponekad i pogriješi itd.

#30 2014-04-01 17:30:48

rooney19
Banovan

@vedrane sto mi sad trolas po temi??
fino sam zamolio da ako nemas sta konkretno,,bolje nemoj pisati nista..
recimo pitao sam kako da otvorim /var/log folder iz konzole,,jos i niko nije odgovorio o.O
a nakon toga kako da otvorim neki fajl u tom folderu..
jer moguce je da u 1 od tih fajlova pise nesto sto bi ja mogao da zaljepim ovdje i da mi onda neko konacno  kaze u cemu je problem s mojim lmde os-om, tj. sta je puklo:kdm,xorg,polkitt.....
cekam odgovor na ta pitanja,,jer ja neznam sta da radim,,sve sam ideje iscrpio hmm

#31 2014-04-01 18:06:54

Maverick123
Primljen za stalno
Iz: Mostar
Registrovan: 2011-03-08

rooney19 napisao/la:

recimo pitao sam kako da otvorim /var/log folder iz konzole,,jos i niko nije odgovorio o.O
jer moguce je da u 1 od tih fajlova pise nesto sto bi ja mogao da zaljepim ovdje i da mi onda neko konacno  kaze u cemu je problem s mojim lmde os-om, tj. sta je puklo:kdm,xorg,polkitt.....
cekam odgovor na ta pitanja,,jer ja neznam sta da radim,,sve sam ideje iscrpio hmm

sudo cat /var/log/nekilog.log

ako je malo duzi log mozes ga pipat kroz more ili less
na q da izadjes iz more ili less

sudo cat /var/log/nekilog.log | more

sudo cat /var/log/nekilog.log | less

mozes nam prvo poslat "/var/log/Xorg.0.log" ako ti ne radi startx valjda tu pise sta je razlog

Posljednja izmjena Maverick123 (2014-04-01 18:11:29)

I havent lost my mind, it`s backed up somewhere
[ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf / || echo "You live"
Type that into the terminal, I dare you, I double dare you motherf****r

#32 2014-04-01 19:51:36

Reznor
Forum portparol

sudo apt-get install wgetpaste
wgetpaste /var/log/Xorg.0.log
//wgetpaste bilo-kakav-path-do-file
Link koji proizvede je kratak, zapisi na papir i postaj ovdje.

rm -rf /

#33 2014-04-01 21:03:27

nedim.bfo
Moderators
Iz: Vienna
Registrovan: 2007-11-15
Website

rooney19 napisao/la:

dok si to ovdje napisao mogo si na google naci u prvom linku opis svih komandi u linux, samo tebi je mrsko i hoces da neko radi posao za tebe...

-----

Piracy is almost always a service problem and not a pricing problem. ~ Gabe Newell

#34 2014-04-01 22:06:03

Reznor
Forum portparol

Ne samo to, vec sam mu napisao par naredbi, dvaput napisao za wgetpaste i stavio cheatsheet u visokoj rezoluciji koji moze isprintati sebi.

rm -rf /

#35 2014-04-02 13:41:15

rooney19
Banovan

kad udzem u recovery mode odmah mi izbaciva neke poruke i ovaj se dio ponavlja vise puta:
udevd [1503] : failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event '
p.s. u velikoj zagradi nestoji uvijek 1503,svaki drugi put je drugi broj...

Posljednja izmjena rooney19 (2014-04-02 14:15:36)

#36 2014-04-02 13:51:45

rooney19
Banovan

Maverick123 napisao/la:
rooney19 napisao/la:

sudo cat /var/log/nekilog.log

ako je malo duzi log mozes ga pipat kroz more ili less
na q da izadjes iz more ili less

sudo cat /var/log/nekilog.log | more

sudo cat /var/log/nekilog.log | less

mozes nam prvo poslat "/var/log/Xorg.0.log" ako ti ne radi startx valjda tu pise sta je razlog

kuco sam i ispadne mi gomila nekih podataka,nigdje nepise error il slicno ,,,i na kraju pise:
[474.537] (EE) Server terminated successfully (0) . Closing log file .

#37 2014-04-02 13:55:02

rooney19
Banovan

Reznor napisao/la:

sudo apt-get install wgetpaste
wgetpaste /var/log/Xorg.0.log
//wgetpaste bilo-kakav-path-do-file
Link koji proizvede je kratak, zapisi na papir i postaj ovdje.

E: unable to locate package wgetpaste
hmm

#38 2014-04-02 14:10:42

rooney19
Banovan

a nakon srartx komande
pojavi mi se na trenutak debian pozadina i nakon 2 sec pojavi se o xserveru,da je verzija 1.14.3
zatim podaci o vrsti i verziji systema..
pa onda lista built-in extenzije koje se pokrecu i na dnu pise:
Loading extension GLX
(II) [KMS] Kernel modeseting enabled.
> Warning:       Type "ONE_LEVEL" has 1 levels, but <RALT> has 2 symbols
>                          Ignoring extra symbols
Error from xkbcomp ar not fatal to the X server
xinit: connection to X server lost
waiting for X server to shut down (EE) Server terminated successfully (0) . Closing log file.

JEL NEKOM ISTA OVDJE JASNO???

#39 2014-04-02 14:24:19

rooney19
Banovan

koja je apt-get naredba za nesto tipa "force reinstall" xorg I kdm ???
ili "check  package IME_PAKETA"

zar je moguce da nepostoje komande za tako elementarno bitne operacije?????

#40 2014-04-02 14:25:13

nedim.bfo
Moderators
Website

rooney19 napisao/la:

a nakon srartx komande
pojavi mi se na trenutak debian pozadina i nakon 2 sec pojavi se o xserveru,da je verzija 1.14.3
zatim podaci o vrsti i verziji systema..
pa onda lista built-in extenzije koje se pokrecu i na dnu pise:
Loading extension GLX
(II) [KMS] Kernel modeseting enabled.
> Warning:       Type "ONE_LEVEL" has 1 levels, but <RALT> has 2 symbols
>                          Ignoring extra symbols
Error from xkbcomp ar not fatal to the X server
xinit: connection to X server lost
waiting for X server to shut down (EE) Server terminated successfully (0) . Closing log file.

JEL NEKOM ISTA OVDJE JASNO???

Vec sam ti u nekom od proslih postova dao odgovor kako rekonfigurisati xorg, kako srediti i sta, citaj..

obrisi xorg.conf i onda pokreni startx ja mislim da bi to moglo da proradi ako nista vidi da li mozes kao root da startas x...
(ukratko sa ovim komandama:
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo reboot)

Takodje pokusaj da pokrenes ove komande i onda restartuj sistem

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install apt-xapian-index
sudo apt-get install apt aptitude synaptic --reinstall
sudo apt-get install -f -m --reinstall -u gdm
sudo apt-get install --reinstall gnome-session

Posljednja izmjena nedim.bfo (2014-04-02 14:31:53)

-----

Piracy is almost always a service problem and not a pricing problem. ~ Gabe Newell

#41 2014-04-02 14:33:26

rooney19
Banovan

kao root nemogu da startam x to je ocito jer cim udzem u recovery mode moram da ukucam prvo root sifru pa tek onda dobijes konzolu!!

nego reci ti meni kako da iz konzole obrisem xorg.conf ?????

#42 2014-04-02 15:00:31

rooney19
Banovan

@nedim.bfo
-ta 1 komanda kaze:
0 upgraded 0 newly installed 0 to remove and 0 not upgraded.
-nakon druge komande dobijem:
apt-xapian -index is already the newest version.
-nakon trece :
unable to locate package reinstall
-cetvrta zavrsi sa :
E: Package 'gdm' has no installation candidate
-ovu sa gnome nisam ni kucao JER NE KORISTIM GNOME,A I ZNAM DA NIJE PROBLEM U D.E.-u ...
-nakon reboot-a opet sve isto kad ukucam sifru i lupim enter x server se restartuje i login screen se ponovo  pojavi hmm
napominjem da sam sve opcije u kdm-u probao mjenjao   session type(KDE,MATE,XFCE,Failsafe),isao na opcije console login,restart x...
sve BEZUSPJESNO...

#43 2014-04-02 15:40:10

nedim.bfo
Moderators
Website

rooney19 napisao/la:

kao root nemogu da startam x to je ocito jer cim udzem u recovery mode moram da ukucam prvo root sifru pa tek onda dobijes konzolu!!

u postu iznad ti pise kako da se obris conf
ako nista probaj novog korisnika napravit pa sa njim probaj uci u DE...

upute kako i sta imas na internetu, google etc...

-----

#44 2014-04-02 16:14:36

rooney19
Banovan

nedim.bfo napisao/la:
rooney19 napisao/la:

u postu iznad ti pise kako da se obris conf
ako nista probaj novog korisnika napravit pa sa njim probaj uci u DE...

upute kako i sta imas na internetu, google etc...

/etc/X11/xorg.conf  ne postoji ,,javlja da:
no such file or directory
?????
kako da napravim novog korisnika preko konzole???

#45 2014-04-02 16:33:05

Reznor
Forum portparol

!g debian create new user
http://debian-handbook.info/browse/whee … ounts.html

i imas i useradd imekorisnika -m -G users,audio,video,... (dodaj grupe koje hoces)
passwd imekorisnika

Trebalo bi na ovom forumu uvesti neki plugin ili pametni bot koji daje link na google ili wiki.

Usput, kazes da imas viska vremena. Sto onda ne bi procitao The Debian Administrator's Handbook. Neko se potrudio da bude citljiva i pocetnicima i naprednima.
http://debian-handbook.info/

Posljednja izmjena Reznor (2014-04-02 16:35:43)

rm -rf /

#46 2014-04-02 18:59:23

vedran
Modifier

Ljudi kako ne prepoznajete čuvenog trola tzv. Adnana Jusića smile
http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?id=7141
http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?id=7267
Nek mi neko objasni zašto su mu sve poruke obrisane i zašto je i sam user obrisan iz baze usera (možda je adnan.jusic3 promijenio ime u rooney19)

#47 2014-04-02 19:15:06

Reznor
Forum portparol

Ma nije on trol. Samo je neupucen i ne zeli da dobije uputnicu big_smile
Mozda je u jednoj temi trazio ban, a mozda je to i ucinio putem mail-a.
P.S. Zbog ovog /home/BOOS suvisno je preporucivati bilo kakvu dokumentaciju koja nije napisana na "nasem".

Posljednja izmjena Reznor (2014-04-02 19:17:32)

rm -rf /

#48 2014-04-02 19:32:55

vedran
Modifier

Ma daj... MO totalno providan:
1. nađi opskurnu distribuciju koju niko ne koristi
2. skontaj način da pokvariš sistem koji je vrlo teško debugovati
3. na pitanja namjerno daji odgovore iz kojih se ništa ne može zaključiti, pravi se lud oko korisnih savjeta
4. tokom rasprave lagano podiži ton i počni vrijeđati sagovornike, Linux OS i one koji ga koriste itd.
5. profit!

Fakat ne želim da čitam te gluposti. Vjerovatno će se ispostaviti da je u međuvremenu izvadio hard disk iz kompjutera ili promijenio grafičku ili tako nešto. Ko hoće da se s njim prenemaže neka to radi privatno.

Board footer