C pomoc

for (int i = 0; i < 10; i++)
stampaj 2520 div i

Zaboravio sam C, zamjeni ovo stampaj za naredbom za pisanje, printf - tako nesto

problem je u tome sto program treba da pronade broj 2520, to ustvari ja znam, ali program nezna on treba da taj broj pronade.

Pa de napisi kompletan zadatak, ne znam sta hoces.

I ono sto sam napisao prvi put ima gresku. Djeljene s nulom. Dakle for treba da pocne od 1.

hint: modulo.

Objasnjenje zadatka mi uopste nije jasno. Sta trebas pronac, brojeve djeljive sa 2520? Ne kontam?

int djeljivPremaZadatku(int broj) {
int djeljiv = 1;
for(int i=1;i<=10;i++) {
if( (broj % i) != 0) djeljiv = 0;
}
return djeljiv;
}

int main(void) {
for(unsigned int i =0;i < UINT_MAX; i++) {
if(djeljivPremaZadatku(i) ) { printf("%d",i); break; }
}
return 0;
}

ja jos uvijek cekam dan kada ce neko ovdje traziti pomoc a pri tome postaviti BILO STA sto je do sada pokusao. Ljudi, nikada necete nauciti programirati ako na ovaj nacin trazite pomoc. Imam problem X, dajte mi rjesenje…

Pokusao i rijesio samo sta sam u tom momentu imao black out nemora se odmah ljutiti

evo rijesenje
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(){

int zahl = 10;
int temp = 0;
int result = 1;

while(result)
  {
   for(int i = 1; i<=10; i++)
  {
     if(zahl%i==0)
  {
     temp++;
   }
  }
  if(temp == 10)
  {
    result = 0;
   }
  else
  {
    temp = 0;
    zahl++;
  }

}

printf(“taj broj je : %d\n”,zahl);

return EXIT_SUCCESS;

Problem je bio slijedeci naci najmanji broj koji je djelijiv sa svim brojevima od 1 do 10 (normalno svaki je djeljiv) ali koji nakon djeljenja dobije cijeli broj a ne 23,5 ili tako nesto

a najmanji zajednicki djelilac ustvari je 2520

ma ne ljutim se, vjeruj mi govorim ti za tvoje dobro. Bolje da postas bilo sta, koliko god bilo pogresno, nego da trazis gotovo rjesenje.

Korisno je da postaš svoje (pogrešno) rješenje jer možda ti fali neki bitan dio znanja npr. ne znaš kako funkcioniše modulo ili for petlja, možda ćeš ti uspjeti riješiti i bez toga ali bolje je da ti neko objasni tačno gdje si griješio. A niko ti se ne treba smijati zbog greške, pa niko se nije naučen rodio :slight_smile:

Sto bi reko moj jedan kolega (a odlican programer), ja nikad nikog nisam nista pitao, ja sve znam! :smiley:

Generalno, najveći problem onih koji počinju sa programiranjem je što jako malo pročitaju teorije, jako malo planiraju, skoro pa da nikada nemaju ideju kako nešto realizovati logikom nego se odma sjeda za PC i nešto se pokušava programirati…
Iskreno, ne znam uopšte kako si uspjeo doći do ovakvog zadatka a da nisi znao za switch petlju ? Petlje se rade na početku svakog programskog jezika…