Sudo vs su

Nazad 2005. Ubuntu je bio lijepo upakovani Debian Sid. Isti slucaj kog sad Ubuntu ima sa Linux Mintom koji je lijepo upakovani Ubuntu. Ljudi vole da koriste svoj racunar prije svega te velikoj vecini nije bitno da li je lijepo nego da li je upotrebljivo. U terminima “shiftanja” Linuxa nisam siguran da su napravili bas puno osim sto su poljepsali temu. Unity raspravu necu da zapocinjem, dosta nam je jedna rant tema. Ne slazem se takodjer da cifre i raspolozenje korisnika govore drugacije, po toj logici, Windows je najbolji sistem na planeti. Ubuntu je samo distro koji ima corporate backing i, svidjalo mi se to ili ne, neke stvari se brze razvijaju kad je firma iza toga jer uvijek ima neko ko ce donijeti finalnu odluku za razliku od beskrajnih prepiranja i forkanja u open source zajednici.

Al necu samo da kritikujem, slazem se da ima sudo svojih prednosti, ideja je okej ali stojim iza svog misljenja kog sam dao dosad: nije namijenjen za ono za sto se koristi.

P.S. Mislim da ja i ti imamo vrlo razlicito vidjenje znacenje rijeci hacker.

Aj’ ne vrijedjaj, znas koja je zajebancija podic Gentoo iz stage3 tarballa? :smiley:

Nazad 2005. Ubuntu je bio lijepo upakovani Debian Sid. Isti slucaj kog sad Ubuntu ima sa Linux Mintom koji je lijepo upakovani Ubuntu. Ljudi vole da koriste svoj racunar prije svega te velikoj vecini nije bitno da li je lijepo nego da li je upotrebljivo. U terminima “shiftanja” Linuxa nisam siguran da su napravili bas puno osim sto su poljepsali temu. Unity raspravu necu da zapocinjem, dosta nam je jedna rant tema. Ne slazem se takodjer da cifre i raspolozenje korisnika govore drugacije, po toj logici, Windows je najbolji sistem na planeti. Ubuntu je samo distro koji ima corporate backing i, svidjalo mi se to ili ne, neke stvari se brze razvijaju kad je firma iza toga jer uvijek ima neko ko ce donijeti finalnu odluku za razliku od beskrajnih prepiranja i forkanja u open source zajednici.

Al necu samo da kritikujem, slazem se da ima sudo svojih prednosti, ideja je okej ali stojim iza svog misljenja kog sam dao dosad: nije namijenjen za ono za sto se koristi.

P.S. Mislim da ja i ti imamo vrlo razlicito vidjenje znacenje rijeci hacker.[/quote]

vidi, odosmo malo s teme, nadam se da nećemo puno, ali evo da komentiram.
Da je ubuntu samo lijep a ne i upotrebljiv garant bio bi negdje u rangu zorinos-a, elementary os-a itd, myth je da je ubuntu samo šminka, to je je samo šuplja (svakako da ima glupih bugova ali u donosu na druge ponudi više pa u ukupnom skoru ima više poena), ubuntu u zadnjih nekoliko godina ima i “šminku”, upotrebljivost i zastupljenost, nekad manje nekad više ali generalno kompletni su za razliku od većine konkurencije, znači myth → busted, pogledaj samo npr. koliko se samo može daći prepacked aplikacija za ubuntu sa third party stranica, to ti nešta mora govoriti.

a za unity, džaba nekome je genijalno (meni npr.) kako su ljudi iskoristili prostor, jes da ima poneki bug ali polako, ne mora odmah, valja za 6 mjeseci napraviti saso mange. Ne valja kad nešta prave ne valja kad uzmu gotovo :slight_smile:

a što se tiče da je windows najbolji OS, pa nakon ovoliko godina mislim da i neću puno zglajzat ako kažem da trenutno jeste (kad se sve sabere, imaju i oni svojih nedostataka ali i prednosti), e sad tome je kumovala dobra startna pozicija, pitanje je kako bi bilo da su mac linux i win startali istovremeno i da su imali isti marketing/lobi itd, realno možda je mac najpotpunije rješenje, ali ono što izdvaja linux je opensource što ova dva ostala nemaju.

U konkretnom slučaju ocjenjivanja OS-ova brojnost je mjerilo, kako bi inače rekao da nešta valja ne valja, jel da pitamo tebe amara mene? Gates-a?

mislim mada sa naštimanom metaforom može se pobiti argumentacija brojnosti

npr ferrari je najbolji, ali ga ima malo, isto tako malo ljudi voli da jede puževe :slight_smile: haj da kažemo da ovo druge ne valja zato što ne valja a ovo prvo valja zato što valja :smiley:

nejse

Aj’ ne vrijedjaj, znas koja je zajebancija podic Gentoo iz stage3 tarballa? :D[/quote]

:smiley: haj dobro nek ti bude :slight_smile:

[quote=nidla]U konkretnom slučaju ocjenjivanja OS-ova brojnost je mjerilo, kako bi inače rekao da nešta valja ne valja, jel da pitamo tebe amara mene? Gates-a?
[/quote]

U pravu si. Znaci naaaaajbolji OS-ovi na cijelom svijetu, ukljucujuci i galaksije koje nam nisu poznate:

  • Windows 7
  • WIndows XP
  • Windows Vista
  • OSX
  • Mint
  • Ubuntu
  • Fedora

Ako cemo o brojnosti.

A haj, necu bit tvrdoglava stoka (sav narod mi je aman pa ne vodi nikud). Naime, slozicemo se da je najbolji OS onaj s kojim mozes zavrsit ono sto zelis da zavrsis u roku u kojem tebi odgovara te po mogucnosti legalno. Ispod haube je GNU/Linux tako da su u biti svi isti izuzevsi wallpapere.

No jos uvijek sam misljenja da brojnost ne mora znacit kvalitetu nego samo brojnost - trend ili popularnost - te je to vrlo los kriterij da mjeris kvalitetu necega. Desi se naravno (pogotovo u open sourceu) da dobra stvar bude popularna ali ni to se ne uzima kao standard. Eto OpenBSD projekt nije popularan ko Ubuntu ali je napravio OpenSSH kog svi mi koristimo na dnevnoj bazi i opet svi blate projekt i serendaju kako je OpenBSD vaki naki, no ljudi se posvetili kvaliteti i napravili kvalitetan projekt (stavise preorder sam 5.1 jer hocu da ga oprobam opet). Ako volis usporedbe sa autima, eto ti Nissan GTR koji je oko $30.000 jeftiniji pojede Porsche GT3 jer je u GTR ulozeno vise razmisljanja dok se GT3 prodaje vise na popularnost (izgledas ljepse kao u njemu).

Osnovna ideja dobrog softvera je da rjesava problem. Naravno, na temu linux distribucije ili razlike izmedju dvije komande izbor je uvijek subjektivan ali postoji granica gdje subjektivnost granici sa fanatizmom i to je uzasna stvar: onda covjek nije voljan da prizna da je nesto bolje kad fakat jest i dobijes pimpek od napretka. Jos gore, dobijes userbase kakav ima Apple - brdo ljudi koji ne znaju procitat jednostavni manual (nit zele da procitaju) te moraju ic do “Genius Bara” da im neko popravi nesto. Mislim da je to u OSS zajednici osnovni problem: kurcevitost. Ja sam misljenja da ti imas takav stav te da branis nepotrebno nesto sto ne mora biti bolje.

Mislim, naso si turbo subjektivnu temu pa se nema ni smisla raspravljat al more izac pokoja pametna (mislim da je dosad ispalo greskom nekoliko :D).

A vidis, u tom zecu lezi grm :smiley: Valjo je, napokon je bio doso do tacke gdje je valjo i onda su odlucili da su nam svima monitori tableti. Pokusavo sam razvijat na Unityju preko 2 mjeseca, ne ide brate mili. Jel sto ja imam GMA935 graficku sa mrvu memorije jel sto se napatim dok dodjem do aplikacije koju hocu jel sto hocu minimize nesto sto je maximized na monitoru br. 2. Za tablete je mozda genijalan, za developera katastrofa. Prelazim na XFCE, oni se ne igraju ovih novosvjetskih desktopa nego hoce nagurat da radi to sto prave.

aj momci ne svadjajte se vise :smiley:
svaki os ima svoju filozofiju ma kakva ona bila. Ponekad se moras natjerati na neki OS, jer imas specificnu confu npr. RasPi. Ali generalno svi dijele isti kernel i initrd, fs hierarchy itd. Stvar je da li zelis koristiti neku distru iz nekog licnog ceifa. Npr.volis cackati stalno, naravno da neces se nacackati na npr.Fedori kao na Slackware, Arch, Gentoo. Nemas vremena i hoces desktop ili workstation os ili da se jednostavno nicim ne opterecujes naravno da ces se odluciti za Ubuntu, Debian, Fedoru. Dakle, oni koji su vec duboko zasli u opensource i Linux vode kao mi sto se raspravljamo ovdje, opredjeljujemo se za izbor distroa koji nudi ono sto nam konkretno treba, dok bi sad neki ‘njub’ uzeo sta mu daju ili plovio po bespucima raznih foruma u nakani da instalira prvi Linux distro :smiley:
tako da stay cool :sunglasses:

[quote=Amar][quote=nidla]U konkretnom slučaju ocjenjivanja OS-ova brojnost je mjerilo, kako bi inače rekao da nešta valja ne valja, jel da pitamo tebe amara mene? Gates-a?
[/quote]

U pravu si. Znaci naaaaajbolji OS-ovi na cijelom svijetu, ukljucujuci i galaksije koje nam nisu poznate:

  • Windows 7
  • WIndows XP
  • Windows Vista
  • OSX
  • Mint
  • Ubuntu
  • Fedora

Ako cemo o brojnosti.[/quote]

ubuntu je iznad mint-a

UBuntu UBer alles

Vi fakat pisete duge postove.
@Nidla Squeeze mi nije dosao sa sudom iako se moze povuci iz repoa i ta mi se politika svidja. Ja sam samo rekao da je sudo zamisljen da drzi obicnog korisnika na prstima kada treba nesto nabrzinu izmijeniti da se zna u sta se uvaljuje.
@adio3 Ti imas pravo, sudo meni sluzi za /etc/init.d/lighttpd restart, a ne za 20 komandi koje ja trebam izvrsiti. Na mom blogu kada se radi o konfiguraciji nekog okruzenja lijepo stavim znak ‘#’ ispred naredbe da se zna da je root, a ako taj koji radi konfiguraciju servera ne zna sta mu znaci Permission denied neka se odmakne ili neka nauci pravilno administrirati svoj sustav.

A inace sam se zgrozio kad sam na ubuntu vidio da se na root prelazi sa sudo su jer prva stvar sto mi je pala na pamet je: “Za koji im vrag sluzi root”

[quote=adioe3]
[…]
No jos uvijek sam misljenja da brojnost ne mora znacit kvalitetu nego samo brojnost - trend ili popularnost - te je to vrlo los kriterij da mjeris kvalitetu necega. Desi se naravno (pogotovo u open sourceu) da dobra stvar bude popularna ali ni to se ne uzima kao standard.
[…][/quote]

I nisi jedini. Sad mi naumpade fantastičan ćitab Is the Market a Test of Truth and Beauty?: Essays in Political Economy, dio koji govori o “market test” i, između ostalog, navodi primjer za “fallacy of argumentum ad populum” (str. 109):

I još jedan zanimljiv odlomak (str. 110):

Treba li da spomenem Britney Spears i Justina Biebera, il’ je bolje da prećutim? :smiley:

znam da ne dođe baš to i napisao u nekom od prethodnih postova (gdje se korisnik samo treba dodati u sudo grupu), ja sma samo potencirao ono što se može navesti kako konkretan primjer pros/cons

[quote=nidla]

ubuntu je iznad mint-a[/quote]

Pa sad, duplo vise HPD na Distrowatchu kaze nesto drugo… Ali to nije tema danasnje emisije.

OMG: I am a Fedora user who uses “su -”

Will I go to HELL for this?!

Mislim da su ovo gluposti (svadjanja jeli ubuntu bolji od svih ostalih distribucija ili nije), jer to uopste nije bitno - svako koristi ono sto mu se svidja i sto mu koristi, a ne radi trenda da instalira fedoru ili nesto drugo. Isto tako je i glupost razgovarati da li treba koristiti sudo ili su, jer svaki ima svoje namjene.

ja vise i ne citam

@Daemon,

Jedno veoma cesto pitanje u interviews for linux sys admins :“What do you think about sudo?”

And I’m serious as Sam about this…

Zasto raja ne voli Ubuntu… http://dissociatedpress.net/2012/03/27/ubuntu-were-not-linux/

:smiley:

[quote=amar-ze]Zasto raja ne voli Ubuntu… http://dissociatedpress.net/2012/03/27/ubuntu-were-not-linux/

:D[/quote]

Tanko.