8.2

Prva stvarcica sto zapinje za oko u ovoj novoj verziji je da je “windowizirana” tj. ne mozete vise da pratite bas sve sta se dogadja kada se starta sistem vec imate jednu prilicno finu rutu na kojoj se doduse pkazuju neke funkcije…

Druga meni draga funkcija je da je Xine instaliran automatski tako da ne moram sam da ga instaliram i moj DVD radi ko sretan…

Ovo je tek prvi pogled na novi sistem, (nisam jos stigao da primjetim da li su ispravili onu poznatu gresku kod odjavljivanja, kada se sistem nekada zna zalediti)…

jesi li probao koristiti bosanski jezik?

Pa nisam “nesto posebno” odusevljen verziom ( tek drugi dan testa ) ali naravno ima svojih prednosti. Printer radi odmah kao i mis/scroll. Hardware je instaliran automatski. Standardno za Mandrake ( ne kao u Debianu gdje pokusavam vec 5 dana da napravim mis ), medutim sam boot time je haos spooooooooooor ( ne govorim o KDE i vozim samo 20 service-a ). Inace ostaje da se vidi…

Vozdra,

zaboravio sam se predstaviti i dati par objasnjenja…



Vrlo je vazno da dobijemo kvalitetan feedback i po mogucnosti konkretne primjedbe vezano za bosansku lokalizaciju kako bi se moglo ispraviti u iducoj verziji. Niko se nece naljutiti ni ako kazete “seljacine nepismene” salim se, ja makar nikad ne uzimam kritike licno, a mislim ni Amila.





Vedran Ljubovic

Necu se ljutiti, naravno, samo ta izjava treba imati valjane argumente.



Amila

Probat cu (ako stignem) da vam snimim kopiju sad preko vikenda i posaljem utorak (ili neki drugi dan u toku iduce sedmice), pa ce te moci i sami da testirate…



//Nihad

Prijevod je dobar,

uz rizik da ispadnem sitnicav:

generic (mouse) je preveden kao opsti (mis)

mislim da bi bolje bilo: nespecificirani.



Takoder u onoj listi sa lijeve strane gdje se

prikazuju koraci prilikom instalacije se moze max.

prikazati 27 slova tako da su neke stavke

"trunkirane" (e sad sam sitnicav)

/Safa

Safa, hvala na sugestijama. Javi ako imas jos koju…



Nihade, hvala po ko zna koji put.

Nema na cemu.



I moji prvi utisci su slicni Sahbazovim,

to jest sve je sporo cak i s minimalnim

brojem servisa. Probao sam na PII 450

sa 256 MB i valjda bi to trebalo biti

dovoljno za distro koji je pravljen za

Pentium!?!



Pored toga, ekran mi s vremena na

vrijeme “zmirka” u X-u. Posto sam sinoc

uradio instalaciju nisam imao vremena

da se pozabavim s tim. Mozda je zbog

X-a 4.2 i moje kartice, a ne znam jeli se

onaj frame-buffer drajver iz kernela

koristi i u X-u ili samo u konzoli?

U stvari nisam siguran da li se taj drajver

koristi u Mandrake-u, kada sam zadnji put

kompajlirao kernel svi frame-buffer

drajveri su imali experimentalni status.



Na brzinu sam samo provjerio X-config

datoteku i definicija monitora mi je

izgledala OK, tako da nije to.



Da li neko ima slican problem?



/Safa

Kao sto rekoh Mandrake 8.2 je haos spor. Pored toga imam veliku zalbu na XF86 4.x jer je totalno nestabilan. Potpuno je nemoguce ( ili citaj moguce ako mozes da trpis “razmazan” monitor ) uskladiti refresh rate za monitor i rezoluciju a da bude stabilan. Ja mislim da sam jedan od onih koji su prinudeni da koriste X-3.x ( da li je zbog onboard Sis 630 graficke kartice ili ne ja neznam ) u bilo kojoj verziji Linux-a sa X 4.x. Tako da je ovo jedan generalna zamjerka za Linux. Sto se tice misa vise nije moguce da se izabere mouse with wheel ( generic ) i to me pravo zivcira. Znaci nista od auto scrolla nazad na text edit xf86conf GRRRRRRRRR. Novi kontrol panel je OK ali je i on HAOS SPOR. sve u svemu verzija je spora. Nevidim neka poboljsanja koja bi bila bitna za “obicnog” korisnika. Ja licno mislim da je ver. 8.0 fantasticna. Ah da … mali komentar na Bosanski jezik. Fino je da je tu ali iskreno govoreci poslije tiliko godina koristenja sistema na engleskom za mene je toliko bilo zbunjujuce da se snadem ( iako sam instalirao hrvatsku verziju …) tako da ce trebati dosta vremena da se naviknemo na koritenje nekog drugog jezika od engleskog. Inace svaka casta raji koja je prevela/prevodi sve na Bosanski jezik. Samo tako…

Inace komentar napethodnoj strani je napisao Sahbaz!

[ This message was edited by: sahbaz on 2002-03-29 12:38 ]

Mogu reci da se i ja slazem sto se tice sporosti, jer su izgleda ukuhali i previse stvarcica u default pa se cak i 1GHz komp cini spor na startanju… Inace nemam problema sa grafikom i XFree86 4.2 a izgleda da sto se odjavljivanja tice sve je 'ok tj. jos nisam primjetio neki problem vezi toga…



Usput, CD-ove saljem u utorak i li srijedu…



//Nihad

Jos malo o prijevodima…



“OK” i “U redu” su malo izmjesani, kao i bosanski,

hrvatski i srpski, ali pretpostavljam da je to zato

sto niste stigli sve prevesti. Malo mi dode da

zapjevam onu zabranjenu: Od Vardara pa do

Triglava…



E sad ne znam jeli ovo bio kvalitetan feedback

i da ne bi bio pogresno shvacen, ja isto

tako zelim reci: hvala vam, znam da ste

ulozili puno vremena i truda.



Ovaj kernel u 8.2 place “make me, make me”,

probajte enterprise (mislim da je na prvom disku),

-> malo poboljsanje (subjektivan) ili kompilirajte

sami (ili se oslobodite ove bolesti da morate imati

sve najnovije i instalirajte “omiljeni distro” - 1(2)

verzija/e).



Sahbaz, mislim da bi primjetio veliku razliku kada

bi ubacio novu graf. karticu. GeForce II MX i sl.

se moze naci dosta jeftino.

Izuzetak je ako imas kao i ja nekog compaq-a (ili

ibm-a) koji ne zeli da da IRQ nicemu na cemu ne

stoji compaq velikim slovima. Za utjehu i ja sam

morao nazad na 3.3.6 tako da nisi sam…



/Safa



…sanja o brzoj internet vezi i Linux from scratch

Moram da se slozim sa tobom …moram da kupim neku PCI baziranu graficku karticu jer ova moja onboard Sis 620 je haos teska za nastimavanje, pogotovo sa Debianom.Imas li sta para da prebacis ?? Takav je Compaq pa i moja test masina. Ali ja sam bolestan sto se tice tih stvari jer gdje je teze JA SAM TU tako da sam Sado-mazohista sto se tice PC-a i rjesavanja problema oko njih. Moram priznati da su Suse i Debian daleko bolji od Mandrake ( ili mi se samo cini )



//sahbaz

Jeli ti Suse “sado”, a Debian “mazo” ili kako?



/safa

Graficka karta radi super u Mandrake… sve moguce rezolucije ( koje su tehnicki moguce za samu kartu ) . Sto se tice Suse moguce je kortistiti X 4.x ali je destop lose opdatiran i sama “slika” je kao razmazana. Tako da sam prinuden koristiti X 3.x . Najgori je Debian jer sa njim nema “sale”. Sve mora da bude standard hardware. Karta radi ali virtual desktop je pravo sranje. I kad to nastimas onda frekvecija nevalja tako da oci nemogu da podnesu tu sliku na ekranu. Inace mislim da je Debian jedan od bolji distro-a.

…jos o prevodu…



Napravio sam test na mom starom AMD 350 sa 128 RAM-a (koji inace zna da stvara problemcice) uz upotrebu naseg jezika…



Sigurno vam je poznato, ali eto da napomenem:

-kod izbora misa, objasnjenje na dnuhu ekrana je ne prevedeno…

-kod izbora tastature takodje…

-kod “izaberite nivo sigurnosti” isto tako…

-kod “izaberite particije koje zelite formatirati” stoji u objasnjenju “var” umjesto “/var” …

-(kod formatiranja)

Molimo sacekajte

Trazim dostupne pakete

… objasnjenje na dnuhu ne prevedeno…

-kod izbor grupe paketa , takodje…

-kod izaberite pakete koje zelite instalirati , isto tako…





Eh, sad malo neceg drugog osim prevoda, kao sto sam vec rekao na ovom testu nisam uspio valjano instalirati sistem a poruke koje sam dobijao izmedju ostalih su:

1. gtkcreate_png: missing png file /usr/share/icons/terminals_section.png

2. segmentation fault: seems like memory is missing as the install crashes

3. Doslo je do greske Notan ARRAY Reference



Ovo su neke od poruka koje sam dobijao prilikom raznih pokusaja instalacija na ovom kompu…



//Nihad

Mandrake 8.2 je stigao, pa ako neko zeli da ga testira, moze mi se javiti (bono@linux.org.ba).



Hvala jos jednom Nihade.



Amila

Quote:


Graficka karta radi super u Mandrake… sve moguce rezolucije ( koje su tehnicki moguce za samu kartu ) . Sto se tice Suse moguce je kortistiti X 4.x ali je destop lose opdatiran i sama “slika” je kao razmazana. Tako da sam prinuden koristiti X 3.x . Najgori je Debian jer sa njim nema “sale”. Sve mora da bude standard hardware.






Ako kartica radi super u Mandrake distribuciji, onda radi super i u SuSE i u Debianu. Svi oni koriste isti X Window System o kome ovisi je li neka kartica podrzana ili nije. Trebas samo instalirati istu verziju X-a koju imas na Mandrakeu i kopirati config file ili pokrenuti xf86config koji ce generirati config file.



Jedna opservacija:

Koristnje xf86cfg za izradu konfiguracije ne daje uvijek ispravne rezultate. Kod SiS6326 (koja ima podrsku u sis driveru) dobiju se distorzirane boje. Potreban je manuelan zahvat ili … xf86config.