Alternativa skype-u!?

Zanima me da li postoji neka alternativa ali da bi sa njom mogla da koristim skype account!?Nadam se da kontate sta zelim!?Znam da ima Ekiga i slicne stvari ali bi mi trebao neki IM multiprotokola da podrzava i skype a naravno da moze i video sa njim.Postoji li to uopste?Treba mi za debian ili ubuntu,tj isti djavo:-))
Znaci nesto u cemu bi mogla da se konektujem na skype acc. i imam video poziv sa skype userima.Naime,kamera nece nikako da mi radi sa skype-om.Radi inace normalno u svim dr programima ali nece u skype-u samo.Trazila sam razne solucije ali nije islo i necu da se vise zezam.Nije mi neka potreba ali cisto da probam.
Hvala

Nevjerovatno ali napisala sam ovo i haj rekoh da vidim ima li nova verzija skype-a i vidim neka beta 1 ili sta vec.Skinem i sad evo radi i kamera:-))

Nažalost alternative skype-u ne postoje za sada. Oni su nedavno izdali jedan dio softvera u javnost, tako da možemo uskoro očekivati barem bolja korisnička sučelja. Ostale zavrzlame poput nekompatibilnosti kamera sa nj protokolom i nepostojanje 64bitne verzije su i dalje do njih. No budući da ti radi skype, to sad i nije problem. :slight_smile:

Imaju neki API…

Koji API imaju? GTK možda? To bi bilo super.

sudo apt-get install pidgin-skype

[quote]This protocol plugin allows libpurple to communicate with Skype.
Applications using libpurple (Pidgin, Finch, Empathy/Telepathy,
etc.) can thus show your Skype contacts alongside those from
other protocols, and you can communicate with them using that
application instead of the Skype user interface.

This plugin communicates with the Skype application in the
background to perform its work, so it’s necessary to have Skype
installed and running.
This product uses the Skype API but is not endorsed, certified
or otherwise approved in any way by Skype.[/quote]
so it’s necessary to have Skype
installed and running.


[quote=nidla]…
so it’s necessary to have Skype
installed and running.
…[/quote]
…što dovodi do pitanja: pa u čemu je poenta?

[quote=meho_r][quote=nidla]…
so it’s necessary to have Skype
installed and running.
…[/quote]
…što dovodi do pitanja: pa u čemu je poenta?[/quote]

[quote]show your Skype contacts alongside those from
other protocols[/quote]
:slight_smile:

[quote=nidla][quote=meho_r][quote=nidla]…
so it’s necessary to have Skype
installed and running.
…[/quote]
…što dovodi do pitanja: pa u čemu je poenta?[/quote]

[quote]show your Skype contacts alongside those from
other protocols[/quote]
:)[/quote]
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, tooooooooooooooooo :slight_smile:

Ja zabaveee:-))

Exactly. To nije API, već samo Pidgin prenosi status iz Skype-a u svoj prozor, koji opet mora biti pokrenut. Kopete isto ima, ako se ne varam.

http://www.google.ba/search?q=skype+API

@nidla: Da da, oni su izdali neki SDK da se može napraviti API. Sad moja malenkost ne tako vična programiranju čeka da neko napravi dobar GTK klijent sa malo više opcija – ili da čak možda Pidgin dobije “native” support.

[quote=mladapartizanka81]Naime,kamera nece nikako da mi radi sa skype-om.Radi inace normalno u svim dr programima ali nece u skype-u samo.Trazila sam razne solucije ali nije islo i necu da se vise zezam.Nije mi neka potreba ali cisto da probam.
Hvala[/quote]
isti problem (cheese, google video plugin rade, skype neće), s tim što je meni prije nekad radilo, pa onda prestalo pa evo sad radi ako se ovo naštima, link ispod:

http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?id=6590

Trebao bi se pojaviti neki skype klon jer je vec “reverse engineered”.
http://skype-open-source.blogspot.com/2011/06/skype-protocol-reverse-engineered.html

[quote=nedim88]Trebao bi se pojaviti neki skype klon jer je vec “reverse engineered”.
http://skype-open-source.blogspot.com/2011/06/skype-protocol-reverse-engineered.html[/quote]
Pitanje je samo koliko je ovo legalno!?

Reverse-engineering je poprilicno legalan jer ne koristis uopste proprietary code. Obicno imas uredjaj, komad hardware-a ili neku aplikaciju kao gotov proizvod i na osnovu funkcionalnosti i strukture kreiras nesto novo. Novi driver, novu aplikaciju itd.

Zvanicno je legalan i u USA i u EU.

Gledajuci Gnash/Lightspark mogu zamisliti kako ce ovo zavrsiti i kada bi sta bilo Microsoft zacas malo promijeni protokol i opet je projekat daleko iza.