Apache zeznut www folder

Nesto sam cackao sa permisijama za www folder od apache-a i sad se desava to da mi ne radi nikakav upit na bazu npr. vraca 0 num->rows za tabelu koja sadrzi rekord. Ista stvar na windows-u radi tako da je sa bazom sve ok. Znam da je nesto sa permisijama jer je to prestalo raditi kad sam cackao po chmod-u i chown-u za folder www. Kako vratiti default postavke ili nesto drugo tako da ovo proradi. Mozda sam i nesto zeznuo sa userima za mysql.

Radi li scripting jezik ? Ne vidim kakve direktne veze ima Apache sa bazom…

a da nam kazes sta si radio ili permissione koje sad imas na tom folderu ?

a da pokrenes tu skriptu sa php-cli ?

E ovako. Nisam siguran da li su permisije, ali trenutno na tom folderu je :
drwxrwxrwx 11 boby boby 4096 2012-01-23 20:41 www

Mijenjao sam ih svakako tako da su sad ovako kako pise gore.

amar-ze: Sto se tice php-a to je ono sto je cudno: Dakle koristim mysqli i neki upiti mi prolaze, npr. da povucem neku vijest iz baze za cpanel koji sam nekad prije pravio, ali ono sto ne prolazi je login koji sam napravio ovako:

$upit = $mysqli->query(“SELECT * FROM korisnici WHERE korisnicko_ime = ‘$korisnicko_ime’”);
if ($upit->num_rows == 0) {
$_SESSION[‘poruka’] = “Nepostojuće korisničko ime.”;
header(“Location: login.html.php”);
}

ovdje dobijem nepostojuce korisnicko ime a postoji u bazi i naravno ovo radi na windowsu

Bo: ako sam te razumio da pokrenem iz konzole skriptu? ne mogu jer zavisi od drugog fajla. u pitanju je login.

Mozes, samo skontaj kako

[quote=boby]E ovako. Nisam siguran da li su permisije, ali trenutno na tom folderu je :
drwxrwxrwx 11 boby boby 4096 2012-01-23 20:41 www

Mijenjao sam ih svakako tako da su sad ovako kako pise gore.

amar-ze: Sto se tice php-a to je ono sto je cudno: Dakle koristim mysqli i neki upiti mi prolaze, npr. da povucem neku vijest iz baze za cpanel koji sam nekad prije pravio, ali ono sto ne prolazi je login koji sam napravio ovako:

$upit = $mysqli->query(“SELECT * FROM korisnici WHERE korisnicko_ime = ‘$korisnicko_ime’”);
if ($upit->num_rows == 0) {
$_SESSION[‘poruka’] = “Nepostojuće korisničko ime.”;
header(“Location: login.html.php”);
}

ovdje dobijem nepostojuce korisnicko ime a postoji u bazi i naravno ovo radi na windowsu

Bo: ako sam te razumio da pokrenem iz konzole skriptu? ne mogu jer zavisi od drugog fajla. u pitanju je login.[/quote]

chmod 755 www
chown ime_apache_usera.ime_apache_grupe www

ja bi reko da ti u tom gore code-u nesto nije dobro sa tom varijablom $korisnicko_ime tu se malo koncentrisi (naravno ako se uopste spoji na bazu kako treba).

maher_: varijabla korisnicko_ime pokupi vrijednost, to sam probavao. a ovaj kod radi na easyphp-u na windows-u

Mislim da spajanje zapravo i jeste problem samo mi ne javi nikakvu gresku pri tome. To je nesto zeznuto sa userima i pravima usera.

Koji je apache_group?

Pogledaj sta imas u /etc/shadow i /etc/group

prolly www-data

ako koristis debian il neke derivate (npr. ubuntu) apache ima
userid: www-data
groupid: www-data

pogledaj u konfiguraciji apache-a “User” i “Group” direktive

npr. kod mene stoji slijedece (slackware):

User apache
Group apache

[quote=Bo]Pogledaj sta imas u /etc/shadow i /etc/group

prolly www-data[/quote]

www-data:*:15259:0:99999:7:::

a i u group isto neki hijeroglifi. sta trazim?

[quote=maher_]ako koristis debian il neke derivate (npr. ubuntu) apache ima
userid: www-data
groupid: www-data

pogledaj u konfiguraciji apache-a “User” i “Group” direktive

npr. kod mene stoji slijedece (slackware):

User apache Group apache [/quote]

kate /etc/apache2/apache2.conf:

# These need to be set in /etc/apache2/envvars
User ${APACHE_RUN_USER}
Group ${APACHE_RUN_GROUP}

[quote=boby][quote=maher_]ako koristis debian il neke derivate (npr. ubuntu) apache ima
userid: www-data
groupid: www-data

pogledaj u konfiguraciji apache-a “User” i “Group” direktive

npr. kod mene stoji slijedece (slackware):

User apache Group apache [/quote]

kate /etc/apache2/apache2.conf:

[code]

These need to be set in /etc/apache2/envvars

User ${APACHE_RUN_USER}
Group ${APACHE_RUN_GROUP}

[/code][/quote]

^-- eto ti pise u komentaru gdje ces ih nac: (# These need to be set in /etc/apache2/envvars)
to je debian way , tako da chown www-data.www-data /var/www

mozes /var/www i na root.root setovat al ti chmod mora biti 755 … (izbjegavaj chmod 777 stavljat na foldere i file-ove)

maher setovao sam chown na root-www.root-www ali to sto pise za envars, vec sam gledao tamo:

# envvars - default environment variables for apache2ctl

# this won't be correct after changing uid
unset HOME

# for supporting multiple apache2 instances
if [ "${APACHE_CONFDIR##/etc/apache2-}" != "${APACHE_CONFDIR}" ] ; then
	SUFFIX="-${APACHE_CONFDIR##/etc/apache2-}"
else
	SUFFIX=
fi

# Since there is no sane way to get the parsed apache2 config in scripts, some
# settings are defined via environment variables and then used in apache2ctl,
# /etc/init.d/apache2, /etc/logrotate.d/apache2, etc.
export APACHE_RUN_USER=www-data
export APACHE_RUN_GROUP=www-data
export APACHE_PID_FILE=/var/run/apache2$SUFFIX.pid
export APACHE_RUN_DIR=/var/run/apache2$SUFFIX
export APACHE_LOCK_DIR=/var/lock/apache2$SUFFIX
# Only /var/log/apache2 is handled by /etc/logrotate.d/apache2.
export APACHE_LOG_DIR=/var/log/apache2$SUFFIX

## The locale used by some modules like mod_dav
export LANG=C
## Uncomment the following line to use the system default locale instead:
#. /etc/default/locale

export LANG

## The command to get the status for 'apache2ctl status'.
## Some packages providing 'www-browser' need '--dump' instead of '-dump'.
#export APACHE_LYNX='www-browser -dump'

## If you need a higher file descriptor limit, uncomment and adjust the
## following line (default is 8192):
#APACHE_ULIMIT_MAX_FILES='ulimit -n 65536'

Vec je podeseno za root-www kako sam i ja stavio chown. Da li sada treba da promijenim nesto, tipa User apache
Group apache kao kod tebe

Da da naglasim sto se tice cijelokupnog rada, ako je neko upoznat, na ovom serveru mi normalno radi moodle, koji nije bas lagan, pa mi nesto ne ide u glavu kako onda moj siromasni kod ne radi. Pomislio bih da nije tacan, da isti ne radi na windowsu

error reporting ?

nisam pokusavao. Gdje se ukljucuje? Na windowsu sam nasao u httpd.conf cini mi se. Gdje je na linux-u?

Ma vrtite se bezveze… Apache ili moze procitati ili ne moze, nema nikakve direkte veze sa query’s na bazu. Dakle ako nisi dobio Forbiden 403 ili mozda Not found 404 nije Apache… gledaj u taj kod

Pa i ne kaze niko da je do apache-a. ALI kazem po ko zna koji put, ako je kod u pitanju kako onda radi na windows-u. Dakle sta bi mogao biti problem? Djeluje mi da ne dohvati iz baze nista.

Pa i ne kaze niko da je do apache-a. ALI kazem po ko zna koji put, ako je kod u pitanju kako onda radi na windows-u. Dakle sta bi mogao biti problem? Djeluje mi da ne dohvati iz baze nista.[/quote]

to sam mozes ispitat. ne znam sta si radio ni kako ti izgleda string za connect na bazu pa ti ne mogu iz rukava sad ovako rec EH TO JE.
moze bit svasta, moze bit i do konfiguracije php itd … daj code cijeli pastiraj neko ce ti sigurno moc pomoc.