BHLD v1.1.5 alpha release

Predstavljamo vam development verziju (oznaka 1.1.5):
http: //members.smartnet.ba/vedran/bhld-1.1.5-05112004.iso (Edit: nema smisla da klikate na ovaj link, ne radi :wink: www.thespqr.com/bhld/ )

Pozivamo vas da je testirate i prijavljujete bugove na ovoj wiki stranici. Ovaj download ce (zbog ogranicenja naseg providera) biti dostupan do ponedjeljka ujutro. Zamolio bih sviju koji su u mogucnosti da naprave mirror, podignu torent ili sta bilo.

Hajlajts of diz rilis :mrgreen:

  • KDE 3.3.1 na bosanskom
  • Firefox 1.0 RC
  • artwork & bluecurve tema
  • ubrzanje boota, ispravke bugova

To-do (molim ne prijavljujte ovo kao bugove, poznato nam je):

  • OpenOffice.org 1.1.3 na bosanskom (cim Ximian izda build!)
  • GNOME 2.8 (cim predje iz experimental u unstable!)
  • Thunderbird 0.9 na bosanskom
  • srediti bosanski langpack za Firefox
  • Evolution 2.0 na bosanskom (vidi GNOME)
  • prevesti Knoppix skripte na nas jezik
  • srediti menije (ovo se treba raditi zadnje)
  • testiranje, testiranje, testiranjeā€¦

Pozivam sve alpha testere da obrate paznju na:

  • prijevode (kvalitetu istih i greske)
  • podrku za hardver, a pogotovo:
    • probleme sa video modovima (refresh rate, da li se koristi VESA ili akcelerirani drajver)

Podprojekti koji jos imaju sansi biti ukljuceni ako njihovi developeri isprave greske i posalju finalnu verziju u formi DEB paketa i/ili patcheva:

  • KDE-XP desktop (ez)
  • IceWM desktop za starije racunare (testni_hamo2)
  • podrska za winmodeme (khm ja ;))
    Da dodam da sam odustao od projekta podrske za 3D kartice ā€œza sadaā€ jer to predstavlja preduboku intervenciju u BHLD sistem. Mozda izdam neki nezavisan release sa 3D podrskom ili eventualno ona bude integrirana u verziju 1.4.

Edit: popravio sam permisijeā€¦

Pa zar niko nije u stanju prijaviti bug :frowning: valjda to nije problem.

Å ta je sa onim silnim korisnicima wirelessa? kojima vazda neÅ”to smeta? Kako ja da testiram wireless kad ga nemam kući? Å ta je sa korisnicima ATI kartica i sa svima onim koji ne mogu promijeniti refresh rate? Sve to kod mene radi dobro.

Tek sad sam vidjeo postā€¦skidam isoā€¦

Pozdrav,

I ja skidam isoā€¦

Super, brz download, i ja ga skidam ! :slight_smile:

ZaÅ”to Vedrane zaključa temu sa wallpaperima ? Ja si uze malo vremena da napravim jedan totalno novi (nije 100% moj)kad ono zaključano.Nakon sto sam ga isprobao moram reći da je vrlo lijep. KNOPPIX-BHLD

Cool ā€¦BIH u magli :lol: ( stvarnost ili ne )

Pa vidio si i sam :wink: ovaj wallpaper je dobar, biće ubačen kao alternativa.

OK ljudi, vrijeme za download je isteklo :frowning: promijenio sam permisije fajla, valjda to znači da postojeći downloadi neće biti prekinuti ali novi se ne mogu pokretati.

Ima li na forumu ijedan BiHnet ADSL korisnik sa USB modemom? Treba nam za beta testiranje. Takođe korisnici LOL wirelessa.

Evo sad sam upravo startao sa BHLD CD i odmah u startu mis neradi.
Radi se o tuchpad-u na Amilo Laptopu koji inace radi bez problema
sa gentoo-m. Driver o kojem govorim je psmouse.
Pokusaji sa modprobe ili insmod nisu dali zeljene rezutate
i 99% slucaja sistem javlja da nema tih driver-a. Cudnoā€¦
Morao sam da izadjem iz BHLD da bih poslao ovaj post.
Prije nego sto podjem da testiram wireless moram ( ili bilo bi lakse ) da
rijesim problem sa misem. Prijedlozi ???

PS
Wireless cartica je prepoznata od sistema i cardmanager je startan
zajedno sa ostalim stvarima za pcmcia.

Za početak, da li miŔ radi na Knoppix 3.4?

MožeÅ” li napraviti listu modula koji su pokrenuti na gentoo, i onih na BHLD. Ja sam nekada imao problema sa USB miÅ”em na SuSE-tu, falio je ā€˜hidā€™ modul, tako da može biti i ovdje sličan slučaj.

(btw, da nije opet bug #3; u slučaju da je Vedran zaboravio, lol)
http://start.linux.org.ba/BHLD/bugovi

Prvo, jedan ā€œdebeliā€ kompliment na odrađeni posao do sada. Stvarno sam pozitivno iznenađen. Pokrenuo sam BHLD bez problema. KDE se ubrzo pojavio(tipično za KNOPPIX) . Ovdje mi malo smeta Å”to se pojavljuje onaj PC-WELT simbol pri kopiranju podataka u ram, jer to su obične novine koje bi trebali nekako obrisati iz BHLD-a. Također se njihov link pojavljuje kasnije u konqueroru. Na veoma lijepom KDE-VlaÅ”ić desktopu su ikone lijepo raspoređene, i kanta za smeće stoji na svom mjestu, međutim upsā€¦ tamo ispod stoje ikone sa oznakom ā€œpartitionā€. To bi trebalo prevesti u ā€œparticijaā€.(mislim da je to radi joÅ” neprevedenih knoppix-skripti kao Å”to je gore navedeno.
KMeni je dobro složen samo Å”to i ovdje u dijelu ā€œKNOPPIXā€ fale prevodi na BIH jezik. Audacity na mom računaru pokazuje neki bug, tj. fale dugma za menie gore na vrhu.PoÅ”to sam sada samo kratko zavirio u BHLD ubrzo sam zatvorio sesiju za knoppix te sam i tu spazio da sve na engleskom piÅ”e: Ent session only, Turn off idtā€¦
Ipak , za kratko vrijeme Ŕto sam isprobao imao sam dobar utisak.

Evo javljam se pomocu BHLD i wireless konekcije. 3com kartica i prism54 driver rade kao
satic mada primjecujem da je brizina manja nego na gentoo ili j eto mozda do sistema i ram-a.

Ali jos uvijek nisam u mogucnosti koristiti mis. Svi moduli su prisutnii sem psmouse modula
kojeg uopste nema na sitemu. Bug ???

U svakom slucaju sam zadovoljan sa ovim alfa izdanjem !

Evo me opet. Slažem se sa sahbazom, ipak primjetio sam joŔ dvije-tri sitnice:
-Kao standardni jezik je BH dole u uglu i to je ok ali zastava iza BH je neka druga(neka država sa Bā€¦ zaboravio sam koja).
Neki screensaveri nerade ili nisu instalirani : lightning, penrose, squiralā€¦
-U meniju ā€œpronađi datotekeā€ jedan izbor nije preveden ā€œuse file indexā€

Hvala na prijavljenim bugovima! Ovaj thread će biti zabilježen i nadam se ispravljene stvari.

sta to niko nema neki mirror da postavi?

ja bih mozda i postavio kada bih sada mogao skinuti zadnji isoā€¦

imam ja neki fin brz hosting sa nekih 60 gb mjesecnog transfera koji bas i ne koristimā€¦ pa bujrumā€¦

vedrane ako hoces javi se da ti napravim ftp account ili nesto pa da to uploadas ako hoces tamo!?

sergej@lol.ba
ili msn: sergax@hotmail.com

Krenuću unazadā€¦

[quote]Evo me opet. Slažem se sa sahbazom, ipak primjetio sam joŔ dvije-tri sitnice:
-Kao standardni jezik je BH dole u uglu i to je ok ali zastava iza BH je neka druga(neka država sa Bā€¦ zaboravio sam koja).[/quote]
Bahami. Ovo je problem u KDE Kontrolnom centru gdje genijalci insistiraju da je tastatura vezana sa državom (ba) a ne sa jezikom (bs) Å”to ima neke sjajne posljedice npr. arapska tastatura (ar) je donedavno imala zastavu Argentine, a srpska ćirilićna tastatura (sr) Surinama :wink: Za njih su napravili izuzetke jer nema države na koju bi prebacili, a od nas zahtijevaju da prijavljujemo bug X.orgu i tražimo da se ā€œbsā€ tastatura prebaci u ā€œbaā€. Ja smatram da je to principijelna greÅ”ka, dakle tastatura naravno pripada jeziku, a za BHLD ćemo to popraviti tako Å”to ćemo Bahame proglasiti pokrajinom Bosne i Hercegovine :wink:

MožeÅ” li nam pomoći tako Å”to ćeÅ” ustanoviti u kojem se direktoriju nalaze screensaveri, a u kojem fajlu lista screensavera, zaÅ”to nisu instalirani, da li su dio standardnog Debian paketa, treba li prijaviti bug Debianu, postoji li već taj bug u Bugzilli?

Ažurirati kdebase/kfindpart.po sa CVSa. Dodao sam na to-do listu :slight_smile:

[quote]Evo javljam se pomocu BHLD i wireless konekcije. 3com kartica i prism54 driver rade kao
satic mada primjecujem da je brizina manja nego na gentoo ili j eto mozda do sistema i ram-a.[/quote]
Ovo je bilo ironično, zar ne :wink:

[quote]Ali jos uvijek nisam u mogucnosti koristiti mis. Svi moduli su prisutnii sem psmouse modula
kojeg uopste nema na sitemu. Bug ???[/quote]
psmouse modul je ukompajliran u kernel. Može li biti neÅ”to drugo? Ispravili smo jedan bug sa loadanjem modula, pa ne bi bilo loÅ”e da testiraÅ” idući release (1.1.6)

Hvala puno na komplimentima! Trudimo se :wink:

Prva stavka na to-do listi :wink: a i ovo za Konqueror sam dodao, važna stvar, ne treba zaboraviti

Planiramo sve te ikone skloniti sa desktopa i staviti ikonu koja bi se zvala neÅ”to kao ā€œMoj računarā€ (ima li boljih prijedloga?!) koja bi vodila na Konquerorov url devices:/ (koji je preveden)

Ovo se ne bih složio :wink: sređivanje menija po uzoru na BHLD 1.0 je planirano za kraj, jer svako instaliranje paketa ā€œresetujeā€ menije na KDE/Debian default.

!? nije mi baÅ” najjasnije, ali u međuvremenu smo updatovali Gtk (a i opet ćemo :)) tako da ja sad ne vidim taj problem.

Čudno ovo je prevedeno davno kdebase/ksmserver.po - probaću updatovati fajl i vidjeti Å”ta se zbiva. Prijavljujem kao bug #13.

Pozdrav,

Da li je moguće tamo u kppp wizardu dodati joÅ” jedan ISP?
Radi se o MetalurÅ”kom Institutu Zenica. Broj koji se poziva je 416423ā€¦ Ostalo su uobičajne postavkeā€¦

Predpostavio sam da jeste ali i kod mene je na gentoo ā€œbuild innā€ a ne modul
tako da neshvatam zasto neradi. Imao sam problema sa prvim verzijama
2.6 kernela ali ako se sjecam dobro zadnja 3 nisu imala te probleme.

Naravno da cu da testiram i sljedecu verziju BHLDā€¦
Samo nas informisi na vrijeme :wink:

Sahbaze, mislim da si imao problema zbog bug-a #14 :slight_smile:

Å ta je sa zvukom? Alsa, čujemo lā€™ se?

http://www.start.linux.org.ba/BHLD/bugovi