Broj korisnika Linux platfome u BiH

[quote=carousel]Evo šta kaže Linu(x)s, zašto nema Linuxa na desktopu:

https://www.youtube.com/watch?v=KFKxlYNfT_o[/quote]

agree

[quote=maher_][quote=nidla][quote=maher_]danas na osnovu linuxa i vlastitog truda kod kuce (ne u skoli) zaradjujem sebi novac da zivim.

[/quote]

.de, .at ili nešta treće?[/quote]

.at od 2003[/quote]

ja se već neko vrijeme kanim u .de, dosta mi naših lopova i lažova u .ba

[quote=nidla][quote=maher_][quote=nidla]

.de, .at ili nešta treće?[/quote]

.at od 2003[/quote]

ja se već neko vrijeme kanim u .de, dosta mi naših lopova i lažova u .ba[/quote]

Nepodnošljivo je, stvarno!

Sve davno rečeno…
Moje iskustvo je da masa ljudi koji nisu iz IT svijeta su čuli za Linux i zainteresovani su da ga isprobaju. Ono što ljude na kraju otjera nazad na Windows (ako to nisu igre ili nedostupnost neke konkretne aplikacije koja im treba) je kompletan dojam nestabilnosti, kljakavosti, nedovršenosti, hiljadu i jedan sitni bug ili “papercut” kako su to nazvali negdje :slight_smile: Znači ono kad čovjek proba nešto uraditi i program se krahira ili ne radi. Recimo najnovija stvar sa kojom sam se susreo neki dan pokušavajući nekome da pomognem:
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=90&t=136317
i interesantno da je bug izignorisan i nikada nije popravljen. Korisnicima nije problem interfejs gnoma ili kdea, problem je što je sve skupa nedovršeno, što niko neće da popravlja bugove.

[quote=vedran]Sve davno rečeno…
Moje iskustvo je da masa ljudi koji nisu iz IT svijeta su čuli za Linux i zainteresovani su da ga isprobaju. Ono što ljude na kraju otjera nazad na Windows (ako to nisu igre ili nedostupnost neke konkretne aplikacije koja im treba) je kompletan dojam nestabilnosti, kljakavosti, nedovršenosti, hiljadu i jedan sitni bug ili “papercut” kako su to nazvali negdje :slight_smile: Znači ono kad čovjek proba nešto uraditi i program se krahira ili ne radi. Recimo najnovija stvar sa kojom sam se susreo neki dan pokušavajući nekome da pomognem:
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=90&t=136317
i interesantno da je bug izignorisan i nikada nije popravljen. Korisnicima nije problem interfejs gnoma ili kdea, problem je što je sve skupa nedovršeno, što niko neće da popravlja bugove.[/quote]

Izgleda da je standardno razmisljanje vecine DE developera, hajde da nalopatamo sto vise mogucnosti, i dodataka u zadnji release, nije bitno jel to radi kako treba ili ne… Umjesto da se radi na stabilnosti, optimizaciji i ispravljanju bug-ova… Sta vise i kad se neki bug-ovi prijave dobijes cesto odgovore “to nije bug to je feature” ili jednostavno budes ignorisan jer “tvoje misljenje je manje vazno, od misljenja nekolicine developera” al eto… Zbog toga imamo milion razlicitih stvari koji istu funkciju obavljaju, i vecina je polugotov proizvod…

Mislim da je prirodno bježati od nestabilnosti sistema, pogotovo ako ti taj sistem pomaže da zaradiš.

Složio bih se, ali sve zavisi od vrste posla sa kojom se baviš. Ako je to obavljanje uobičajenih poslovnih funkcija (mail-ovi, office, eventualno neki CRM i sl) mislim da uz prosječnu IT podršku u firmi (neko od uposlenih ko se malo više “razumije” u računare) nema nekih problema u vezi stabilnosti. Ovo govorim na osnovu iskustva iz prakse, jer u firmi u kojoj radim za vrijeme prve masovne inspekcije (2012) ja i kolega smo implementirali Linux u kompletnoj firmi. Mi smo mala firma (7 uposlenih, 7 računara) i kod nas linux funkcionira bez problema. Instaliran je Manjaro na 2 radne stanice, a na 3 Ubuntu. Na 2 računara je ostao Windows za koji smo imali licence. Najveći problemi bili su tipa prigovora korisnika “jarane dje su mi linije iz excel tabele” i sl. Mreža i ostalo funkcionira besprijekorno. To je neko moje iskustvo.
Što se tiče popularizacije mislim da se kod nas nešto ozbiljno definitivno ne može napraviti bez para a evo i zašto. Većina ljudi koja bi mogla aktivno promovisati Linux radi osim svog nekog redovnog posla još i nešto “sa strane” jer bez toga nema normalnog života u BiH (bar koliko ja znam, ako ima neko da zna nešto drugačije biću mnogo sretan). Jedini način, koji ja vidim je da se pokuša kroz neki projekat koji bi finansirala jedna od stranih organizacija (koje ionako daju pare za svašta) napraviti ekipu koja bi to sprovela.
I još nešto. Ako neko ima diplomu inžinjera informatike nek’ mi se javi na nedimgvozdjar@gmail.com trebam izaći na jedan tender pa bujrum. Nije neki stručan posao - obrada nekih podataka prikupljenih kroz određena istraživanja, al’ je to jedan od zahtjeva da dio tima bude inžinjer informatike.

Pa to i jeste interesantna stvar, Linux nije ustvari nestabilan, odnosno nije nešto bitno nestabilniji od Windowsa, ali ostavlja dojam nestabilnosti zbog nekih glupih i iritantnih grešaka koje bi bilo relativno lako popraviti (kažem relativno, npr. za popravku buga iskusnom programeru koji je upoznat sa kodom treba pola sata do sat dok za razvoj neke tipične desktop komponente treba nekoliko programer-mjeseci) ali neće niko to da radi. Ne postoji kultura opsesije kvalitetom i posvećenosti krajnjem korisniku, umjesto toga zastupljena je RTFM kultura, kultura ismijavanja korisnika što koristi neke user-friendly GUI alate umjesto komandnu liniju kao pravi muškarac (btw većina takvih i jesu muškog spola). Zatim kultura “popravi ga sam” iako meni npr. ako nisam upoznat sa kodom, platformom, bibliotekom može trebati nekoliko dana da skontam uopšte gdje se bug dešava dok izvornom developeru kao što rekoh treba možda pola sata. Bugovi se namjerno ostavljaju u kodu i onda koriste kao “navlakuša” da bi neko postao full-time contributor. Prisutno je razmišljanje “ja sam volonter prema tome baviću se samo onim što mi je zabavno, a dosadne stvari kao što su bugovi i dokumentacija neka rade plaćeni developeri” - ali takvih nema jer su ljudi u pravilu plaćeni da dodaju feature koje traži njegov poslodavac a ne da popravljaju random bugove.

Sve to je otrov za zajednicu. FLOSS developer treba biti svjestan da je njegovo djelo tim više vrijedno što ga više ljudi koristi, da su takvi sramotni bugovi ljaga na njegovoj/njenoj reputaciji, da nije dovoljno samo imati opensource projekte u CVju, to trebaju biti dobri i dovršeni projekti jer niko neće uposlenika koji ne dovršava započeto, da svaki malo bolji srednjoškolac može zamisliti i započeti projekat ali treba ga znati dovesti do primjene.

1 Like

Pa sigurno ako vas ima u firmi nekoliko, pa ako zapne neko će naći rješenje. Ja sam samostalni freelance developer kojem mnogo zavisi od ove mašine. Moja situacija je da nisam pobjegao odmah nazad na windows kad su se pojavili prvi bugovi. Istina, većinu sam ih sam stvarao. Vremenom sam naučio šta da diram, a šta ne i odakle duva vjetar kad se pojavi problem Al pravo je pitanje koliko ljudi će istrajati, ako nema podršku sa strane ?

E sad Vedrane, u potpunosti se slažem sa tim što kažeš za komandnu liniju - al’ to je povezano sa onim što sam rekao jednom. Za Linux ti treba inteligencija a za Windows navika.
Prema tome ja ne mislim da će Linux ikad zaživjeti kao pravi konkurent Windowsu na desktopu - niti treba to da se desi.
Umjesto toga Linux bi trebao da jača ono u čemu je najjači - kralj servera i ultimativna platforma za programiranje.

E sad, ako će nam država ( govorim o BiH ) krenuti u onom pravcu u kojem je Obama rekao za USA - da djeca u osnovoj školi uče programirati onda treba da se bavimo popularizacijom Linuxa. Umjesto toga djeci se potura vjeronauka pa nek programiraju mržnju :slight_smile:

Ovako je nerealno očekivati da se država u kojoj je:

- veliki dio stanovništva praktično nepismen
- ogroman dio informatički nepismen

ozbiljno bavi Linuxom.

To je isto kao kada bi očekivao da odjednom svi postanemo ekološki svjesni. Za Linux kao i za većinu modernih civilizacijskih normi je potrebno evoluirati do određenog nivoa svijesti - a mi smo ovdje ( ne mislim na ovom forumu ) evoluirali do spremnosti da ratujemo i da se mrzimo i gotovo. Preko toga je sve utopija.

Spominjanje vjeronauke u ovom konkretnom kontekstu je mrznja.
Carousel - za vrijeme koje si utrosio na supljiranje o vjeronauci, promociji, stanju u bosni i hercegovini mogao si nekome objasniti prednosti linuxa, ili dokumentovati neki njegov dio.
Zato manje price vise rada i bice sve ok.
(btw. trenutni mi je zadatak na poslu da jedan dio sistema prebacim sa windowsa na linux …)

[quote=testni_hamo2]Spominjanje vjeronauke u ovom konkretnom kontekstu je mrznja.
Carousel - za vrijeme koje si utrosio na supljiranje o vjeronauci, promociji, stanju u bosni i hercegovini mogao si nekome objasniti prednosti linuxa, ili dokumentovati neki njegov dio.
Zato manje price vise rada i bice sve ok.
(btw. trenutni mi je zadatak na poslu da jedan dio sistema prebacim sa windowsa na linux …)[/quote]

Peace

“Open source: the software is still terrible but now it is your fault too.”

https://twitter.com/kantrn/status/409056071697702913 lol

Složio bih se, ali sve zavisi od vrste posla sa kojom se baviš. Ako je to obavljanje uobičajenih poslovnih funkcija (mail-ovi, office, eventualno neki CRM i sl) mislim da uz prosječnu IT podršku u firmi (neko od uposlenih ko se malo više “razumije” u računare) nema nekih problema u vezi stabilnosti. Ovo govorim na osnovu iskustva iz prakse, jer u firmi u kojoj radim za vrijeme prve masovne inspekcije (2012) ja i kolega smo implementirali Linux u kompletnoj firmi. Mi smo mala firma (7 uposlenih, 7 računara) i kod nas linux funkcionira bez problema. Instaliran je Manjaro na 2 radne stanice, a na 3 Ubuntu. Na 2 računara je ostao Windows za koji smo imali licence. Najveći problemi bili su tipa prigovora korisnika “jarane dje su mi linije iz excel tabele” i sl. Mreža i ostalo funkcionira besprijekorno. To je neko moje iskustvo.
Što se tiče popularizacije mislim da se kod nas nešto ozbiljno definitivno ne može napraviti bez para a evo i zašto. Većina ljudi koja bi mogla aktivno promovisati Linux radi osim svog nekog redovnog posla još i nešto “sa strane” jer bez toga nema normalnog života u BiH (bar koliko ja znam, ako ima neko da zna nešto drugačije biću mnogo sretan). Jedini način, koji ja vidim je da se pokuša kroz neki projekat koji bi finansirala jedna od stranih organizacija (koje ionako daju pare za svašta) napraviti ekipu koja bi to sprovela.
I još nešto. Ako neko ima diplomu inžinjera informatike nek’ mi se javi na nedimgvozdjar@gmail.com trebam izaći na jedan tender pa bujrum. Nije neki stručan posao - obrada nekih podataka prikupljenih kroz određena istraživanja, al’ je to jedan od zahtjeva da dio tima bude inžinjer informatike.[/quote]

Jel ti mrsko da ovo postaviš na http://forum.linux.org.ba/viewforum.php?id=53

[quote=adis]“Open source: the software is still terrible but now it is your fault too.”

https://twitter.com/kantrn/status/409056071697702913 lol[/quote]

Bolje i to nego

:smiley:

Složio bih se, ali sve zavisi od vrste posla sa kojom se baviš. Ako je to obavljanje uobičajenih poslovnih funkcija (mail-ovi, office, eventualno neki CRM i sl) mislim da uz prosječnu IT podršku u firmi (neko od uposlenih ko se malo više “razumije” u računare) nema nekih problema u vezi stabilnosti. Ovo govorim na osnovu iskustva iz prakse, jer u firmi u kojoj radim za vrijeme prve masovne inspekcije (2012) ja i kolega smo implementirali Linux u kompletnoj firmi. Mi smo mala firma (7 uposlenih, 7 računara) i kod nas linux funkcionira bez problema. Instaliran je Manjaro na 2 radne stanice, a na 3 Ubuntu. Na 2 računara je ostao Windows za koji smo imali licence. Najveći problemi bili su tipa prigovora korisnika “jarane dje su mi linije iz excel tabele” i sl. Mreža i ostalo funkcionira besprijekorno. To je neko moje iskustvo.
Što se tiče popularizacije mislim da se kod nas nešto ozbiljno definitivno ne može napraviti bez para a evo i zašto. Većina ljudi koja bi mogla aktivno promovisati Linux radi osim svog nekog redovnog posla još i nešto “sa strane” jer bez toga nema normalnog života u BiH (bar koliko ja znam, ako ima neko da zna nešto drugačije biću mnogo sretan). Jedini način, koji ja vidim je da se pokuša kroz neki projekat koji bi finansirala jedna od stranih organizacija (koje ionako daju pare za svašta) napraviti ekipu koja bi to sprovela.
I još nešto. Ako neko ima diplomu inžinjera informatike nek’ mi se javi na nedimgvozdjar@gmail.com trebam izaći na jedan tender pa bujrum. Nije neki stručan posao - obrada nekih podataka prikupljenih kroz određena istraživanja, al’ je to jedan od zahtjeva da dio tima bude inžinjer informatike.[/quote]

Jel ti mrsko da ovo postaviš na http://forum.linux.org.ba/viewforum.php?id=53[/quote]

Nije mi mrsko, ali više nema potrebe. Završio sam sa tim. Hvala.

[quote=carousel]Prema tome ja ne mislim da će Linux ikad zaživjeti kao pravi konkurent Windowsu na desktopu - niti treba to da se desi.
Umjesto toga Linux bi trebao da jača ono u čemu je najjači - kralj servera i ultimativna platforma za programiranje.[/quote]
Ovo je takođe jedna od najstarijih diskusija na ovom forumu :slight_smile:
Davno nekad rekoh: serverski OS me ne interesuje ja nisam administrator niti su ljudi koji me povremeno pitaju za pomoć oko računara, a “ultimativna platforma za programiranje” ne može biti ona na kojoj ne radi VisualStudio. Ako Linux ne može da zablista na realno najlakšem slučaju upotrebe, a to je totalno limitirani kućanski računar za word i facebook, onda ne treba ni postojati. Dokaz da može je Android.

[quote=vedran][quote=carousel]Prema tome ja ne mislim da će Linux ikad zaživjeti kao pravi konkurent Windowsu na desktopu - niti treba to da se desi.
Umjesto toga Linux bi trebao da jača ono u čemu je najjači - kralj servera i ultimativna platforma za programiranje.[/quote]
Ovo je takođe jedna od najstarijih diskusija na ovom forumu :slight_smile:
Davno nekad rekoh: serverski OS me ne interesuje ja nisam administrator niti su ljudi koji me povremeno pitaju za pomoć oko računara, a “ultimativna platforma za programiranje” ne može biti ona na kojoj ne radi VisualStudio. Ako Linux ne može da zablista na realno najlakšem slučaju upotrebe, a to je totalno limitirani kućanski računar za word i facebook, onda ne treba ni postojati. Dokaz da može je Android.[/quote]

nema više desktop, ima tablet :slight_smile: a na tabletu je neki fin OS :wink:

A šta je onda ovo na mom stolu, tablet možda?

Android je vise komparativan iOS-u, ili mozda bolje OS X-u, koji koristi slobodan kernel s proprietary OS-om. Koristi svoj zatvoreni SDK, umjesto da jednostavno mozes nativno buildati aplikacije gcc-om ili clangom.
Primjer odlicnog Linux porta na mobilne uredjaje je bio MeeGo, vidjecemo kakav ce biti Sailfish.
Kao sto ti Vedrane spomenu, svaki vid zatvaranja je otrov za zajednicu. Najgore od svega su mi ovi proizvodjaci smartphonea, koji nece da izdaju source za svoj uredjaj, pa se mora svaki driver portati, povlaciti blobovi ili pisati novi wrapper.

[quote=Reznor]Android je vise komparativan iOS-u, ili mozda bolje OS X-u, koji koristi slobodan kernel s proprietary OS-om. Koristi svoj zatvoreni SDK, umjesto da jednostavno mozes nativno buildati aplikacije gcc-om ili clangom.
Primjer odlicnog Linux porta na mobilne uredjaje je bio MeeGo, vidjecemo kakav ce biti Sailfish.
Kao sto ti Vedrane spomenu, svaki vid zatvaranja je otrov za zajednicu. Najgore od svega su mi ovi proizvodjaci smartphonea, koji nece da izdaju source za svoj uredjaj, pa se mora svaki driver portati, povlaciti blobovi ili pisati novi wrapper.[/quote]

AFAIK android ne koristi proprietary OS, svaki dio koda je vidljiv ???