Broj korisnika Linux platfome u BiH

Ovih dana baš nešto razmišljam koliko uopšte ljudi u BiH koristi Linux. Pod korištenjem podrazumjevam svakodnevni uobičajeni rad prosječnog korisnika na računaru (surfanje, office i sl.). Postoje li neke procjene?

Eo ga http://linuxcounter.net/short/stats.html

Vodeći se ovim podacima, ako je 1% korisnika registrovano na Linux counter-u to znači da cca. 15000 ljudi u BiH koristi Linux.
Prije par dana sam na molbu prijatelja koji otvara hostel i ima u svakoj sobi računar sa internet konekcijom instalirao Manjaro na 15 računara. Kada mi je rekao da mu treba instalirati OS na te računare pitao sam ga hoće li Linux (zbog inspekcije, jačine mašina koje posjeduje i ostalih prednosti) pojavio mu se veliki ? iznad glave. “šta ti je to?”. Odatle potiče moja znatiželja, rekoh samo da pojasnim :-).
Inače ne mogu se svrstati u neku kategoriju informatičkih stručnjaka, manje-više se ne udubljujem u neke komplikovane zahvate, više sam obični korisnik Linux-a. Smatram da generalno ima malo informacija o Linux-u u BiH te da bi brojka korisnika rapidno skočila kada bi se Linux aktivnije promovisao. Naravno uvijek se postavi pitanje ko će ga promovisati pošto se “svako o svom jadu zabavio” i oni koji i bi nemaju vremena da to rade obzirom da KMčići slabo padaju sa neba :-).

Nije problem u promociji nego u koeficijentu inteligencije korisnika i potrebama korisnika.

Problem je sto je nas narod cudan.
Svi misle da sve znaju i ako zelis covjeku pomoci, sto bi se reklo da ga naucis pecati, i to jos besplatno, mislio bi odmah da postoji neka kvaka.
U Hrvatskoj imaju lokalne udruge koje odrzavaju cesto predavanja, kao sto je udruga SOK (softver otvorenog koda), a portal linuxzasve.com aktivno informise javnost.
Opet kazem, vjerujem da bi mali odaziv bio mada bih ja licno volio organizovati neki lokalni install fest s nekima od clanova ovoga foruma, mozda bi to ispalo jedno lijepo subotnje druzenje.

Ma i nemoraš biti previše pametan da koristiš Linux. Mislim da svaki korisnik windows-a bez problema može koristiti Linux uz prosječno 1h prethodne obuke.

Ja pomalo pratim situaciju kod susjeda, jednu svjetlosnu godinu su ispred nas - nažalost. Npr. u srbiji je jedna Linux zajednica iz N.Sada (vjerovatno je većina ljudi na forumu upoznata sa tim) počela sa izdavanjem elektronskog časopisa (libre.lugons.org) itd. Što se tiče BiH mnogo faktora je uticalo na nerasprostranjenost Linux-a, ali to je sad široka priča.
Mislim da je naš trenutni domet mahalska kafica raje sa foruma :slight_smile: koja će se dogovarati jedno 2 mjeseca :-).

Vjerujem da se i danas stariji clanovi foruma nalaze cetvrtkom na pivi/kafici u Sarajevu… Sad da li jos to rade nemam pojma? Vedrane? Adise?

Pošto sam poslovno imao veze sa našim obrazovanjem srednja škola (osnovna može biti samo gora), linux se spominje u jednoj jedinoj lekciji u cijelom školovanju. A sa obzirom kako vlade regiona poptisuju ove sramno/glupe sporazume sa mikro(nano,piko…)softom, ja ne znam kuda vodi. Bezveze je vezivati linux za informatičare, jer sam ga instalirao ljudima koje veze nemaju sa tim i bili oduševljeni da im ne blinka antivirus, licenciranja, i sloboda da rade šta žele sa svojim ama baš svojom distrom kako žele. Masa korisnika koristi računar samo za mail ili facebook ili pisanje u wordu i sl. Tu nema nikakve potrebe za nekim posebnim učenjem jer je sve isto brate kao na winu, kao na pametnom telefonu kao na linuxu. To da smo mi neaktivni sam pisao ranije. I kažem ako uvijek sam na raspolaganju.

Sve je to zakon, raja prihvata Linux, moj otac koji je zadnjih 20-30 godina na Windowsu, DOS-u, instalirao Manjaro openbox, covjek odusevljen. Drug koji je od prvog dana zivota na Windowsu, instalirao Ubuntu, pa Mint, svidja mu se sve, odusevljen, dual boota windows samo zbog igrica. Ja, poceo zivot na windowsu, bakcao se sa CMD-om, nasao negdje u stalazi CD sa Ubuntu Hardy Heronom, skontao da je star, skinuo Maverick Meerkat, zafrkavao se 7 dana sa dual bootom windowsa i evo me danas na ovom forumu, triple boot Gentoo, Arch i Windows, pisem sa Archa na kernelu koji sam sam kompajlirao a windows stoji na 30 GB particiji na kojem imam Quake 3 i CoD: Modern Warfare 2…

Eh sa druge strane imam druga koji je prije oko mjesec dana presao na Linux, ja mislim da se u zivotu vise nisam nazivcirao. Sve to super on hvali Linux, njegov komp koji ima 512 MB RAM i neki single core 1.5 CPU, Mint XFCE radi odlicno, ali problem je cim se i neka najmanja greska pojavi on odmah salje meni poruke koje obicno sadrze 3 ili vise psovke, caps lock na svakoj mogucoj socijalnoj mrezi. Hajde nije problem pomognem mu par puta, preporucim mu par foruma, guglaj covjece, ali nista njemu je draze mene morit. To me pocinje pravo zivcirat ! Svaki od tih problema se moze rijesiti pretragom google-a sa maximum 3 rijeci i klikanjem na prvi link koji izadje. Na Windowsu, frajer samoproglaseni haxor, 1337, h4x0r i tako ti fazoni, nikada nije ni dirnuo nista drugo osim next dugmeta, a na Linuxu ne zna copy-paste komande sa ubuntuforums.org uradit, ali bitno je da u drustvu on koristi Linux i odma ima status uzvisenog kompjuter ekspeta jer niko ne zna o cemu prica, jede li se to ?

Eh, jaskolo, u pravu si za antivirus, to ce oduseviti 80% pocetnika kojima si dao DVD Linuxa i nista vise. Sa druge strane, licenciranje, ne bas. Skoro svi korisnici sto su dosli sa Windowsa licencom smatraju onaj dio instalacije na koji kliknes accept licence, update ce tih 80% izgasiti, jer im ta stvar na windowsu donese Genuine i zbog njega ne mogu stavljati backgrounde. A cinjenica sto je Linux free software, pa i Windows im je free, odete na par stranica koje ne mogu spomenuti ovdje, kliknete verziju koju zelite, sprzite na DVD i gotovo. Zasto bi oni koristili Linux u kojem ce se sigurno bar jednom susresti sa problemom koji zahtjeva terminal, u Windowsu nikada nece morati ni pogledati CMD. Zasto koristiti Linux na kojem morate znati koji package manager vam distro koristi, u windowsu imate .exe i to je to, 3 klika…

EDIT:
Srednja skola, ja idem u Elektrotehnicku skolu u Mostaru, smjer kompjuterska tehnika i automatika. Prvi razred, na informatici svi kompjuteri rade na Windowsu, prvo polugodiste radimo Windows/DOS, samo naredbe, 95% mog razreda se pati sa cd, rd, md, dir… 3 casa do kraja polugodista, profesor nam pali live Ubuntu 10.04 na jednom kompjuteru koji je skopcan na projektor, pokazuje malo Gnome 2, LibreOffice, upali terminal, spomene mkdir, rmdir, rm, ls, malo prica kako je to sve open source (niko u razredu nema pojma sta je source code a kamoli kad dodate ispred open), mali zahtjevi, raja iz razreda odusevljena. Pitaju mene (svi znaju da ja koristim linux) mogu li igrati ubaci ime igrice ovdje na njemu, kazem ja mozes neke igre preko Steama, ostale ne. Ide cudjenje, ne mogu moj .exe koji sam skinuo sa stranice koje na ovom forumu ne mogu spomenuti, kazem ja ne. Ide sada pitanja kao koja je poenta, pa i windows mi je free. U drugom razredu radimo C++, na Windowsu sa IDE-om koji je pod GPL-om, cisto sumnjam da cemo upaliti Linux da naucimo nesto o gcc/g++. Malo popricam ja sa profesorom zasto se linux ne uci ravnopravno sa Windowsom, nije problem da ucenici ne mogu vjezbati, svi mogu dobiti kopiju dzaba… Od sljedece godine, u prvim razredima ce profesor davati jednu ocjenu iz Windows/DOS i drugu iz Linuxa, pa hajde eto ima neke nade :slight_smile:

Eto, to je moje iskustvo, misljenje, nemam pojma vise ni ja sta

da li android ubrajaš u linux?
:slight_smile:

Pa i korisnici mojatv/STB-a i dreamboxa ubrajam u neke linux igračke…:slight_smile: E kada kažeš da im se android vrti na linuxu (što je za neupučene ljude jako dobra reklama) onda imaju onaj začuđen izraz lica. Ovo što je Maverick123 naveo je super reagovanje profesora, ali plan i program to uopšte ne dotiče (bar ne za gimnaziju i još dosta škola). Ma ne dotiče još mnogo stvari, ali to je do nadležnih, koji ne znam zašto uopšte i primaju platu. Na kraju krajeva, niko te ne tjera da kada instaliraš linux nemaš win, i meni je dualboot, pa neka igraju. Ovo oko licenciranja govorim za firme/firmice, zbog onog “novog” zakona- uvijek im predlažem, pređite na linux, ako je to moguće zbog namjenskih programa koje koriste, i nema straha od inspekcije.

Pomjerili smo druženje za utorak, Sova na Marijin Dvoru, volimo sve što vole i mladi pa bujrum :wink:

[quote=Maverick123]
Od sljedece godine, u prvim razredima ce profesor davati jednu ocjenu iz Windows/DOS i drugu iz Linuxa, pa hajde eto ima neke nade :)[/quote]

slatko :slight_smile: , kao nekad u 80tim , jednu sedmicu Latinica drugu ono neko cudno bespotrebno :slight_smile:

Sve je super al’ kad mi neko kaže da je programer a koristi windows u svakodnevnom radu - ko’ kad voziš sobni bicikl - nigdje ne stižeš osim ako nisi C# programer.

[quote=die7]
slatko :slight_smile: , kao nekad u 80tim , jednu sedmicu Latinica drugu ono neko cudno bespotrebno :)[/quote]

I sad je u osnovnoj tako iz bosanskog :smiley:

problem je jednostavan: ljudi nisu zainteresovani. ovdje ne ubrajam nekog ko ide u srednju skolu. ovdje ubrajam nekog ko ima nacina/mogucnosti da promijeni nesto u tom smislu. to su profesori, to je ministarstvo obrazovanja, to je (ne)znanje. nije doslo jos do tog trenutka u prostoru i vremenu da ih je realno microsoft ili nesto slicno kostalo neceg sto su sami stekli. lagano je potrosit novac poreznih obveznika na licence microsoft-a jer je to sa ekonomskog aspekta lakse uradit i (kratkorocno) “problem rijesen”. to je kako se stvari odvijaju u bih.

kad se ovo udruzenje osnivalo, bio sam na sastanku kad se diskutovalo o statutu, o tome sta trebamo uradit itd … jedna stvar od toga je bila prikupljanje “glasova” javnosti da bi se udruzenje osnovalo. ime, prezime, broj licne karte, potpis. kao nagradu za potpis, dijelili smo cd-ove suse distribucije (koje nam je neko iz dijaspore donirao - izvini zaboravio sam ti ime i hvala jos jednom za cd-ove). tad sam bio maloljetan, i nisam bio ozbiljan kandidat da hodam po opstinama i skupljam glasove, ali sam to uradio u elektrotehnickoj skoli (etsc) tuzla. reakcija vecine profesora kojima sam dao cd-ove i od kojih sam uzeo potpis je bila - “ok, potpisat cu ti ja to, ali dzaba ti to ganjas, nema od tog nista, to nema buducnosti usmjeri svoje vrijeme i trud u nesto drugo”. i bez obzira koji argument se predoci to je kranja reakcija. na zalost takvi nam danas vode obrazovanje i drzavu (cast pojedincima). ljudi koji misle da se vrijeme ne mijenja i da se covjek ne mora adaptirat na okolinu… u osnovnoj skoli sam imao bolje obrazovanje sto se tice informatike nego u srednjoj i to samo zato sto smo imali afirmisanog profesora, kojemu nije bilo tesko prenijet njegovo znanje na nas ucenike.

ne znam kakva je situacija na fakultetima u bih, ali sto se tice informatike tu realno nema windows sta trazit kad se radi o ucenju npr. operativnih sistema i njihov rad i programiranje. tu ne mozes daleko sa windows-om dogurat, da ne kazem ne mozes ni pocet. tu ti treba CODE (minix anyone?) da pokazes studentu kako se stvari realizuju, kako su neki algoritmi ili metode implementirani u praksi. nedavno sam na fakultetu radio programiranje operativnih sistema, gdje smo dobili kernel koji se moze bootat, mi smo morali implementirat process/thread scheduler, stack, userspace process agrument passing, memory management itd … (radi se o http://www.stanford.edu/class/cs140/projects/pintos/pintos.html)

na zalost kad se udruzenje vec osnovalo i neko vrijeme nakon toga nisam imao mogucnosti da dolazim cesto u sarajevo na sastanke.
imali smo tada dobrih ideja koje se danas mogu lagano realizovat ali u to vrijeme je bilo malo teze. jedna od ideja bila je da u malom parku u tuzli kod mup-a/zgrade cipelici (trip0d ce se ovog sjetit), oko onog kruga poredamo kompjutere na ljeto kad je fino vrijeme i tona naroda prolazi kroz grad i jednostavno ljudima pokazemo linux, pokazemo installaciju, da to nista nije bauk. nekad u to vrijeme se radilo i na bhld-u.

poslije toga sam napunio 18 godina, i ispalio se iz bih. otisao za boljim sutra i boljim obrazovanjem (iako sam mnoge stvari znao sto se tice informatike, elektronike i telekomunikacija, bilo mi se tesko adaptirat na sistem obrazovanja “na zapadu”. nama jednostavno fali previse predznanja, ali zato ne fali nebitnih stvari). danas na osnovu linuxa i vlastitog truda kod kuce (ne u skoli) zaradjujem sebi novac da zivim.

-> za onog koji je zainteresovan, njemu nije tesko nabaviti cd/dvd installirat stvar i cackat, ucit, pravit, kvarit, ne spavat nocima. sjecam se prvih cd-ova redhat-a ili slackware koje nisam mogo u bosni nac, vec sam preko prijatelja u zagrebu “narucivao”. uvijek kad dodje na raspust u bosnu donese mi cd sprzen sa slackware-om. danas je to lagano skinut, u ono doba mi je trebalo mjesec dana mozda i vise sa dialup konekcijom od 1kb/s (max). te cd-ove smo onda nekako klonirali (ko je imao cd rezac) i dijelili medjusobno. tesko je bilo platit i za prazan cd , kad ne radis i situacija je takva kakva je bila. ja sam jos bio u dobroj situaciji…

neko je gore spomenuo prijatelja koji zove non stop kad se nesto pojavi na monitoru i ne zeli se informisat. takvima ja kazem da kupe sebi windows installiraju i uzivaju. danas je malo drugacije vrijeme sto se tice linuxa nego prije 13 godina.

ps: trazio sam neki dan galeriju, nema je, moze mi neko dat link ili okacit slike na neki http/ftp ?

Ja sam prije 2 mjeseca diplomirao na faksu i zvanje mi je profesor informatike :slight_smile: Trenutno radim u privatnoj firmi a ako se ikad dohvatim skole, linux nece biti zaboravljen. Cak sam i u dosadasnjim godinama svog iskustva sa linux-om (nema ih puno), ljudima dosadjivao stalno o tome i bilo je razlicitih reakcija. Mnogi su probali linux, neki su skontali prednosti, a niko od njih ga ne koristi redovno ili barem svakodnevno. Barem sam ja za ovih par godina nesto naucio i ne zalim za utroseno vrijeme.

[quote=maher_]danas na osnovu linuxa i vlastitog truda kod kuce (ne u skoli) zaradjujem sebi novac da zivim.

[/quote]

.de, .at ili nešta treće?

Evo šta kaže Linu(x)s, zašto nema Linuxa na desktopu:

https://www.youtube.com/watch?v=KFKxlYNfT_o

[quote=nidla][quote=maher_]danas na osnovu linuxa i vlastitog truda kod kuce (ne u skoli) zaradjujem sebi novac da zivim.

[/quote]

.de, .at ili nešta treće?[/quote]

.at od 2003