Cached memorija ram Linux Cent OS 6

Na jednoj masini imam instaliran cent os 6 sa pleskom.
Imam 2-3 game servera podignuta. I nista vise.

Meni cached memorija raste stalno se povecava. Dali je to normalno ? Mislim da nije :slight_smile:

Buffers mi sad oko 60 cached 840
Bilo mi je i vise ali sam obrisao. Ovo sam kucao i memorija se obrisala bilo nesta sito ostalo i onda se opet povecava ?

To free pagecache:

echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches

To free dentries and inodes:

echo 2 > /proc/sys/vm/drop_caches

To free pagecache, dentries and inodes:

echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

sudo sync && sudo sysctl -w vm.drop_caches=3

To je slobodna memorija.
Kada otvaras neku aplikaciju ona ucitava binary i biblioteke u memoriju, zatim kada zatvoris istu aplikaciju sistem umjesto da brise tu memoriju on ostavi sve u slucaju da ponovo hoces otvoriti istu aplikaciju pa da ne ucitava sve ponovo sa diska. Ako kojim slucajem zatreba RAM-a sistem ce sam izbrisati cache.
Uglavnom poruka je da je sistem mnogo bolji od nas u memory managementu.
Buffer je druga prica, odnosno to je aktivna mamorija, 60MB nije mnogo. To ti je sve dobro.

a zasto ti bas smeta ako operativni sistem ima cache ?
pusti ga nek radi svoj zadatak.
de ovdje pastiraj “free -m”

Hvala na odgovoru, vrsio sam upload na serveru pa je samo raslo mislio sam da je do necega drugog. Izgleda da je do toga onda. Onda je ok ako je tako. To jest zapravo nekoristi ram memoriju u stvarnosti…
buffers cached
73 654

Edit.
kad god vrsim upload na server cached i buffer pocne da raste…

[quote=frexhosting]Hvala na odgovoru, vrsio sam upload na serveru pa je samo raslo mislio sam da je do necega drugog. Izgleda da je do toga onda. Onda je ok ako je tako. To jest zapravo nekoristi ram memoriju u stvarnosti…
buffers cached
73 654

Edit.
kad god vrsim upload na server cached i buffer pocne da raste…[/quote]

imali smo slicnu pricu ovdje
http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?id=6998&p=1

ok to je normalano, radi brzine i optimalnog koristenja memorije linux korist memoriju za disk operacije kao buffer tako da opusti se i uzivaj ako ti je malo memorije pogledaj neke settinge za vm.swappines i cache, inace sa dropanje cache nedobivas nista a mozes zeznuti podatke odnosno system

[quote=die7][quote=frexhosting]Hvala na odgovoru, vrsio sam upload na serveru pa je samo raslo mislio sam da je do necega drugog. Izgleda da je do toga onda. Onda je ok ako je tako. To jest zapravo nekoristi ram memoriju u stvarnosti…
buffers cached
73 654

Edit.
kad god vrsim upload na server cached i buffer pocne da raste…[/quote]

imali smo slicnu pricu ovdje
http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?id=6998&p=1

ok to je normalano, radi brzine i optimalnog koristenja memorije linux korist memoriju za disk operacije kao buffer tako da opusti se i uzivaj ako ti je malo memorije pogledaj neke settinge za vm.swappines i cache, inace sa dropanje cache nedobivas nista a mozes zeznuti podatke odnosno system[/quote]

Procitao sam, Shvatio sam malo vise u supstini kako radi i zbog cega,
Tkodjer i na ovoj stranici ima napisano http://www.linuxatemyram.com/

Hvala na odgovorima