Dan slobode pristupa informacijama

Svim clanovima ULk BiH, svim linux-unix korisnicima,
cestitam vaznu godisnjicu.

http://ti-bih.org/4403/okrugli-sto-povodom-medunarodnog-dana-slobode-pristupa-informacijama/
Ovdje je potpuno objasnjeno sve.

Osjećam potrebu da ovo malo prokomentarišem, jer mislim da je važno.Dosta vremena sam proveo u NGO sektoru gdje smo se često pozivali na ovaj zakon, sa kojim dosta ljudi nije upoznato i koji se gotovo ne koristi. Ovaj zakon (Zakon o slobodi pristupa informacijama) ukratko omogućava da pojedinac dobije informacije o svim pitanjima koja se tiču javnog interesa - od toga da li kafić ispod vašeg prozora ima dozvolu za puštanje glasne muzike do toga kolika je plata svakog zaposlenog u državnim institucijama.
U našem slučaju (Linux-otvoreni softwer) bi se ovaj zakon mogao upotrijebiti na taj način da se npr. dobiju informacije o tom koje i kakve aplikacije, operativne sisteme , mreže koriste državne institucije kao i po kojoj cijeni su nabavljeni i od koga su ih kupili. Može se dalje tražiti tenderska dokumentacija i još mnogo detalja (jer je u pitanju naš novac - novac budžetskih korisnika). Mislim da u Linux smislu ovdje ima dosta prostora.

Ok i šta raditi sa tim informacijama kada bismo ih imali? Pitam onako hipotetički.

Evo ne znam koliko ljudi na ovom forumu je pročitalo vijest da je prije nekih 7 dana prekinuta sjednica Vijeća ministara zato što se ispostavilo da nema para da se plati licenca Microsoftu. Navodno je američka ambasada urgirala da se to riješi i pare su “izuzete” od prihoda koje je ostvario RAK. Direktor RAKa nije htio da da pare i neko je bio toliko uvrijeđen da je napustio sjednicu, ali je kasnije neposlušni direktor ipak smiren, jer je plaćanje M$u proglašeno “razvojem sektora telekomunikacija” ili tako nešto. Pisalo je u novinama i o kojoj je cifri riječ (par miliona KM). Dakle sve moguće kompromitujuće informacije su tu, svima pred očima. I šta sad?

Praksa je pokazala zašto se ovaj zakon jako slabo provodi.Jednostavno, ljudi nemaju naviku niti osjećaj da može nešto da se promjeni.To je razumljivo. U današnja vremena moraš imati jako dobar razlog da se pozivaš na ovaj zakon. Malo ko više vjeruje u pravdu,državu, poštenje.To se i meni desilo.Reagovao sam preko ovog zakona jer je majmun cijelo ljeto puštao muziku u kafiću 300 metara od mog prozora do 4-5 ujutru toliko glasno da su se čaše tresle. A reagovao sam najviše zato jer je kafić izgrađen gradskim parama - znači mojim,našim. Kao i Microsoft koji je kupljen našim parama. Hoću reći da je za upotrebu ovog zakona potrebno imati jako dobar razlog. Ali ne razlog tipa slobodnog softwera kao simbola ljubavi i povezanosti među ljudima.Open source softwer je trenutno ogromna industrija u kojoj se vrti ogroman novac.Mozilla i Canonical su prebogate multinacionalne kompanije. Konkretno se u slučaju ULK-a postavlja pitanje motivacije članova,trenutnog stanja,onog što piše u statutu.Mislim da ove situacije sa vladom i microsoftom mogu biti odlična prilika da se ULK promoviše ako za to ima volje i želje.Ako ništa a ono barem jednim običnim člankom negdje u nekakvom nezavisnom glasilu.