Debian Day: poziv zainteresovanim predavačima!

Travel sponsorship[/quote]
Opet ne razumijem. Ti si tražio sponzorstvo i nisu ti odobrili? Ili očekuješ da te neko moli da dođeš?

[quote=meho_r]Ima ljudi koji:

  1. rade i ne mogu uzeti godišnji odmor samo da bi bili prisutni
  2. žive ihahaj daleko od BL
  3. nisu fanovi manifestacija/eventa/masovnih okupljanja/hučki…
  4. nemaju love da bi platili putne i druge troškove (studenti, učenici…)

Analogija sa band-om nije baš najbolja…[/quote]

  1. Moglo se doći u subotu naveče i vratiti u nedjelju naveče.
  2. Naravno mislim na ljude koji žive u BiH, dakle nekoliko sati od BL.
  3. Naravno ne uključujem neke asocijalne frikove, mada teško da iko sa ovog foruma može biti veći frik od prosječnog Debian developera :smiley:
  4. Pitao sam prije nekoliko mjeseci da se utalimo čime bi se ti troškovi sveli na vrlo malu sumu. Najskuplje je svako za sebe, pa i tako je u pitanju podnošljiv iznos za bilo koga ko radi i prima nekakvu platu. A moglo se tražiti i sponzorstvo.

Analogija je sredstvo za objašnjavanje stvari korištenjem poznatijih termina, ko ne želi da shvati njemu je svaka analogija loša.

[quote=vedran]…
3. Naravno ne uključujem neke asocijalne frikove, mada teško da iko sa ovog foruma može biti veći frik od prosječnog Debian developera :D[/quote]
True :smiley: Usput, otkud ti ideja da je neko “asocijalni frik” ako izbjegava masovna okupljanja?

A da ti ipak nacrtaš, za svaki slučaj? :stuck_out_tongue:

Ja bio. Iako sam rekao da cu bojkotovati (radi fasista iz debiana, a ne RS-a) - ali predomislio sam se pa sam bio na debconf day 1 ( u ponedjeljak ).
Izmedju ostalog sam bio na Ruby in Debian BOFu i shvatio da se mogu poselamiti sa dobro spakovanim rubyjem u debianu :slight_smile: a samim tim u ubuntu jer
postoje filozofske razlike izmedju debian developera koji odrzavaju ruby pakete i svih ostalih ruby developera :slight_smile:

Generalno to je bilo novo iskustvo - shvatio sam da ima daleko vecih geekova od svih koje sam do sad licno znao. Dozivio sam blagi kulturni sok koji sam izlijecio banjaluckim cevapima kod Muje i cokoladnom tortom u kafani hotela bosna.
U svakom slucaju nisam zazalio sto sam dosao :slight_smile:

I dalje cu nastaviti ne koristiti debian, ubuntu tu i tamo - mozda cu preci na fedoru za ruby development :slight_smile:

Debconf u BiH - pa makar u anamo onom manjem entitetu je pozitivna stvar.

Travel sponsorship[/quote]
Opet ne razumijem. Ti si tražio sponzorstvo i nisu ti odobrili? Ili očekuješ da te neko moli da dođeš?[/quote]
Nisam sad aman zaman željan debconfa… da mi se išlo otišao bih i mimo organizatora, i mimo poslova, i mimo fakulteta itd… mimo molbi :slight_smile:

Čuj na obraz raji što nisu došli, da je eventualno bio prevoz mogao si to možda i nekome nabijati na nos (dug put, zauzetost itd), opet kažem ovo je obraz organizatora (u prvom redu debconfa), očekivao sam organizaciju (onaj tvoj poziv ne smatram organizacijom) kakvog takvog prevoza (za linuxaše studente ETF-a), plaćenog subvencioniranog, free, ali nije bilo ništa, organizatori su se baš “potrudili” da dođe raje iz “ostalih” gradova. Ako je to toliki event, tolike pare i tolike firme u šemi, mogao si umjesto “filozofije” s godišnjeg odmora :), da kao glavni “šef” ULK-a izganjaš/spomeneš/zatražiš sponzorstvo (kakvo tako), pa otvoriti temu i reći evo mi ćemo obezbijediti/organizovati prevoz bujrum (kad već organizatotri debconfa nisu mogli otvoriti thread na jedinom ozbiljnom bh linux forumu i reći bujrum organizujemo BH debconf evo od nas autobusčić do BL i nazad), ao je to previše onda zaključaj radnju… a ne vamo na paraćeske da se raja skuplja, odmah ih prođe furka i želja. Sjeti se Stallmana kad je bio u SA, ok čovjek došo, cool, “haj da ga vidimo - haj”, da je bio u npr Visokom, ili Bijeljini, malo sutra bi mu došli, isto i debconf, nema potrebe da se to napuhuje toliko.

uglavnom, nikom ništa

Ko nije bio na jednom od debconf-a (a mogao je), ne zna ni sta je propustio, to je to.
Svima na debconfu zelim dobar provod.

Moram prokomentarisati - izvinjavam se ako se neko nađe uvrijeđen.

Bio sam na otvaranju prvi dan jer sam iz BL.

Ukratko (dubok uzdah) radi se o najjeftinoj vrsti političkog marketinga od strane vladajuće strukture RS-a. Nešto kao dovođenje Leni Kravica u Banja Luku (za neupućene fijasko). Kakve veze ima M…d D…k ili ti predsjednik RS-a sa Linux-om? I njegovi ministri koji čitaju spremljenje govore o stanju IT sektora u BiH.I kakve veze ima stanovništvo ove države sa Linuxom ? Nikakve veze kad znamo da živimo u državi sa kritičnim nivoom informatičke pismenosti i korištenja interneta uopšte. Priča o Linuxu na ovakav način će koristiti najviše Vladi RS-a koja želi da promoviše entitet kao otvoren,napredan i multikulturalan. Vrhunac je bio kad je D…k stavio ruku na rame jednog od organizatora u znak podrške (a koji je Bošnjak) . A znamo njegove i stavove Vlade o Bošnjacima i BiH. Naravno, deb conf u BL je odlična stvar za Linux/Debian svijet kako lokalno tako i globalno. Ali da li cilj opravdava sredstvo ? Da li se toliko treba dodvoravati aktuelnoj vlasti, koja je vjerujte mi u stanju sutra sponzorisati bilo kakav događaj koji je u suprotnosti sa ciljevima tekuće konferencije ? Ili ja možda griješim ? Postaje li Linux mainstream ? Ko što reče Nele - " para vrti tamo gdje burgija ne može ". Uglavnom treba malo pogledati i zdravim očima nezamućenim euforijom zbog ovog događaja. A zdrave oči vide budućnost i pitaju se na koji način Linux može postati dio svakodnevnice a na samo dio jednog po svemu sudeći izpolitiziranog događaja. Zato i ne glasam.

Rekoh i ostah živ.

Uh…

[quote=carousel]Moram prokomentarisati - izvinjavam se ako se neko nađe uvrijeđen.

Bio sam na otvaranju prvi dan jer sam iz BL.

Ukratko (dubok uzdah) radi se o najjeftinoj vrsti političkog marketinga od strane vladajuće strukture RS-a. Nešto kao dovođenje Leni Kravica u Banja Luku (za neupućene fijasko). Kakve veze ima M…d D…k ili ti predsjednik RS-a sa Linux-om? I njegovi ministri koji čitaju spremljenje govore o stanju IT sektora u BiH.I kakve veze ima stanovništvo ove države sa Linuxom ? Nikakve veze kad znamo da živimo u državi sa kritičnim nivoom informatičke pismenosti i korištenja interneta uopšte. Priča o Linuxu na ovakav način će koristiti najviše Vladi RS-a koja želi da promoviše entitet kao otvoren,napredan i multikulturalan. Vrhunac je bio kad je D…k stavio ruku na rame jednog od organizatora u znak podrške (a koji je Bošnjak) . A znamo njegove i stavove Vlade o Bošnjacima i BiH. Naravno, deb conf u BL je odlična stvar za Linux/Debian svijet kako lokalno tako i globalno. Ali da li cilj opravdava sredstvo ? Da li se toliko treba dodvoravati aktuelnoj vlasti, koja je vjerujte mi u stanju sutra sponzorisati bilo kakav događaj koji je u suprotnosti sa ciljevima tekuće konferencije ? Ili ja možda griješim ? Postaje li Linux mainstream ? Ko što reče Nele - " para vrti tamo gdje burgija ne može ". Uglavnom treba malo pogledati i zdravim očima nezamućenim euforijom zbog ovog događaja. A zdrave oči vide budućnost i pitaju se na koji način Linux može postati dio svakodnevnice a na samo dio jednog po svemu sudeći izpolitiziranog događaja. Zato i ne glasam.

Rekoh i ostah živ.[/quote]
hadzija,
mislim da te razumijem kako se osjecas i o cemu pricas. ali mislim da malo “sitnicars”. promovisanje (politicko, poslovno, nacionalno, kulturno, religiozno… kakvo god hoces) je u 99% slucajeva nus-pojava i o tim stvarima je suvisno i pricati. bilo gdje na zemaljskoj kugli i na bilo kakvoj priredbi. iskren da budem, da dodik nije imao “uvodni govor” tek bi to bilo iznenadjenje. :slight_smile:
ali, vjeruj mi, da se odrzavalo u sarajevu bio bi “isti komad a drugi glumci”. ili beograd, ili zagreb, ili london, ili sidnej… da je bio u des moinesu prva recenica bi bila da je “free source” jedino moguce u “free countries” i onda bi pozvali na “demokratizaciju” bliskog istika najnovijim sredstvima. :smiley:
mislim da se u takvim situacijama najbolje pokusati “iskljuciti” i odvojiti dogadjanje od svega ostalog. ako je bilo govorancije sa kojim se vrijedjalo sve ostalo osim “moga” to je druga stvar i onda treba kritikovati govor i govornika. jer sam DebConf nema nista sa tim. pa, nije valjda organizator trebao da provjeri sta ce ko pricati? zato bih radije cuo komentar o samom DebConf - predavanja i prezentacije, nego o DebConf - cijelom spektaklu.

[quote=testni_hamo2]Ja bio. Iako sam rekao da cu bojkotovati (radi fasista iz debiana, a ne RS-a) - ali predomislio sam se pa sam bio na debconf day 1 ( u ponedjeljak ).
Izmedju ostalog sam bio na Ruby in Debian BOFu i shvatio da se mogu poselamiti sa dobro spakovanim rubyjem u debianu :slight_smile: a samim tim u ubuntu jer
postoje filozofske razlike izmedju debian developera koji odrzavaju ruby pakete i svih ostalih ruby developera :slight_smile:

Generalno to je bilo novo iskustvo - shvatio sam da ima daleko vecih geekova od svih koje sam do sad licno znao. Dozivio sam blagi kulturni sok koji sam izlijecio banjaluckim cevapima kod Muje i cokoladnom tortom u kafani hotela bosna.
U svakom slucaju nisam zazalio sto sam dosao :slight_smile:

I dalje cu nastaviti ne koristiti debian, ubuntu tu i tamo - mozda cu preci na fedoru za ruby development :slight_smile:

Debconf u BiH - pa makar u anamo onom manjem entitetu je pozitivna stvar.[/quote]
ovo bi jedino konkretno sa DebConf-a :slight_smile:

a komentara :S

volio bih da sam bio, posao, obaveze, da je malo bliže nešto bi se dalo skentrat.

vidim ekipa sa twittera je izvještavala događanja, tako da sam štogod i upratio.

Bruka i sramota komentara, čast pojedinim. Kao i sve drugo ovdje se politizira umjesto da se nesto nauci i napreduje. Ljudi nemaju blage veze o nasim unutrasnjim sranjima, niti ih zanimaju. Pa valjda nam je bitan linux i razvoj open source zajednice u BiH, tehnoloski napredak, ucenje i napredovanje, ali ocigledno to mora da razvija neko ko je “nacionalno pogodan”. Bas smo nisko spali! U Bosni i Hercegovini se odrzava ovakav dogadjaj, napominjem BOSNI I HERCEGOVINI i ovdje na linux forumu se pisu ovakve gluposti - sramota. Kakvi bi bili komentari da je odrzan u Sarajevu, Mostaru ili Tuzli ??? Fantastican event, ali steta sto su organizovali Vedrani, Velimiri, Bojane itd.
Izvinjavam se na ovakvom pisanju, ali stvarno mi je pun K. balija, ustasa i cetnika. Tema je otisla totalono off topic…

Ovdje je super i ima jako interesantnih geekova, mozete bilo koga povuci za rukav i postavljati pitanja do iznemoglosti. Nikome nece pasti na pamet da vas pita ko ste i koje nacije. Svima je zajednicko jedno: Debian GNU/Linux! Likovi iz Googla, HP-a, ARM-a…imaju strpljenja da saslusaju i najobicnija pitanja i odgovore na njih, bez podsmijeha i ponizavanja bilo koga, cak i da pitaju neke iz BiH za nase ideje i kako bi mi rijesili neki problem, da priznaju svoje greske u radu i pitaju za rjesenja, a bez da pitaju jesmo li “nasi” ili “njihovi”…prodjose nam zivoti u sranjima. Ako ne mozete/ne zelite pomoci onda nemojte ni odmagati i pljuvati po ljudima koji su se potrudili da nesto naprave u BiH!

Evo galerije jednog od prisutnih

http://www.flickr.com/photos/aigarius/

Događaj već JESTE ispolitizovan - u tome i jeste problem.To nije uradio niko sa ovog foruma.

Ono što je problem je što se sa ovom konferencijom preskače mnogo stepenica zarad trenutnih interesa. Činjenica je da ljekari u državnim ustanovama još kucaju nalaze na pisaćim mašinama. Mnogo škola u BiH nema računare,internet.

Naravno da je super što se konferencija dogodila i događa. I što su u BL ljudi iz googla i razni debian geekovi koje moš svašta pitati.Ali je to super samo za mali,ograničen broj ljudi koji se bave Linux-om i koji su prisustvovali konferenciji.

Al dobro, ajmo dalje. Vidjećemo u periodu koji dolazi da li sam ja budala koji blebeće o nepotrebnim stvarima na ovom forumu ili će ova konferencija doprinjeti tome da Linux bude prihvaćen i shvaćen u BiH. Volio bih da se desi ovo drugo. A šta ćemo ako ne bude tako ?

Hej, haj’ prestanite ili otvorite novu temu o politici, stepenu informatičke svijesti u BiH itd.

@kvaju, hvala za link.

Hitler. Congrats na Debconfu ekipa! (… je sve sto cu ja dodat na ovu zagorjelu po okrajcima temu) :slight_smile:

Na neke stvari se na žalost mora odgovoriti…

@nidla hajd pročitaj još jednom šta si napisao i razmisli koliko je to realno? Dakle ti očekuješ da ULK od nekih para (kojih?) unaprijed zakupi autobus pa ako ko dođe - dođe? Evo još jednom, ULK nema tih para, ja sam x puta pitao da li ima interesa da se UTALI znači da se unaprijed da neki dio novca jer je to jedini način, nije bilo nikakvog interesa. Pa bilo bi krajnje neodgovorno trošiti novac udruženja na nešto za šta očito niko nije zainteresovan. Materijal sa ranijih Debconfova je uglavnom javno dostupan, sve su to neke mailing liste, pa molim te nađi da li se ikada desilo da se sponzoriše dolazak kompletnom nekom lokalnom LUGu ili asocijaciji? Koliko ja znam - nije, svako pojedinačno traži sponzorstvo za sebe i to se u pravilu odobri, ali ako se ne varam tek relativno kratko prije konferencije se zna koliko novca je ostalo za “socijalu”. Ako bude stavljanja ključa u bravu, to može biti samo zbog totalne nezainteresovanosti lokalne zajednice da radi bilo šta osim da se na neki način okoristi o nekoga, a ti se kao neko ko promoviše vaktiju u signaturi zapitaj šta predstavlja inače takav životni stav.

@carousel da je Microsoft dao za Debconf toliko koliko je dao D…k mislim da niko ne bi ni trepnuo da se Gates lično ili Ballmer obrati sa govornice, priča šta hoće i grli koga hoće. Sponzor je sponzor, naravno da je tu uvijek u pitanju neki interes i neka dobro plaćena reklama. Jedino što bi nama trebalo biti bitno je činjenica da se takav događaj dešava kod nas u jednoj sjajnoj atmosferi i prilika da se promoviše Linux i ostvare kontakti. Postaće jasnije uskoro da ta prilika nije iskorištena, zašto - e to je pravo pitanje…

ha, ha, ha… nisam znao za ovo… veoma, veoma zanimljiv zakon… vrijedi zapamtiti…

@carousel da je Microsoft dao za Debconf toliko koliko je dao D…k mislim da niko ne bi ni trepnuo da se Gates lično ili Ballmer obrati sa govornice i priča šta hoće. Sponzor je sponzor,

Ja bih trepnuo.

Sponzor je sponzor.

Da je Albert Ajnštajn tako razmišljao velikodušno bi prihvatio sponzorstvo nacističke Njemačke i stavio svoje znanje u službu zločina. Sad, druga je stvar što su ga amerikanci zajebali pa na osnovu njegovih izuma napravili atomsku bombu.Zbog toga je i prolupao. Sponzor je sponzor - je li to znači da je Linux zajednica u BiH toliko gladna para da je nije briga odakle dolaze te pare i na koji način ? I da će pare riješiti sve probleme. A gdje je kreativnost,entuzijazam,ljubav prema onog što radiš ? Najbolje stvari na svijetu su nastale sa malo ili gotovo nimalo sredstava. Ja nisam idealista u tom smislu da tvrdim da se bez para može i treba. Radim za pare na kraju krajeva. Samo znam da jedna ruka političara dijeli a druga šamara - tako je uvijek bilo nažalost.

Razumijem euforiju ljudi koji prisustvuju događaju i koji su godinama angažovani u tom svijetu pa neće da se zamaraju onim što ja primjećujem. Većina vas je uskostručno opredjeljena za bavljenje svojiom informatičkom djelatnošću i velikodušno prihvata sva sponzorstva bez obzira odakle dollaze. To se popularno zove profesionalizam.Ja dođem ko prst u oko koji uvijek podsjeća na ono što ne valja i što bi htjeli zaboraviti. Zato u startu znam da će moji postovi naići na nož većine onih koji ovo čitaju. Al ko što reče Rambo “ja sam opozicija svakoj vlasti” - pa i Linuxu ako dođe na vlast :slight_smile:

sayonara

@adioe3, nisi se morao truditi oko imenovanja, evo carousel potvrdi :smiley:

Nemam ja dzaba titulu Godwin Moderator, ccc :smiley: