Dma

prilikom bootanja… pa evo da post-am

aldin@darkstar:~$ dmesg|grep dma hda: dma_intr: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hda: dma_intr: error=0x84 { DriveStatusError BadCRC } hda: dma_intr: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hda: dma_intr: error=0x84 { DriveStatusError BadCRC } hda: dma_intr: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hda: dma_intr: error=0x84 { DriveStatusError BadCRC } hda: dma_intr: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hda: dma_intr: error=0x84 { DriveStatusError BadCRC } aldin@darkstar:~$ dmesg|grep fail kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k scsi_hostadapter, errno = 2 kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k scsi_hostadapter, errno = 2 kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k scsi_hostadapter, errno = 2 UMSDOS: msdos_read_super failed, mount aborted. cdrom: open failed. cdrom: open failed. cdrom: open failed. cdrom: open failed. aldin@darkstar:~$ dmesg|grep DMA VP_IDE: VIA vt82c686b (rev 40) IDE UDMA100 controller on pci00:07.1 ide0: BM-DMA at 0xd000-0xd007, BIOS settings: hda:DMA, hdb:DMA ide1: BM-DMA at 0xd008-0xd00f, BIOS settings: hdc:pio, hdd:DMA hda: 80293248 sectors (41110 MB) w/2048KiB Cache, CHS=79656/16/63, UDMA(100) hdb: ATAPI 52X DVD-ROM drive, 256kB Cache, UDMA(33) hdd: ATAPI 52X DVD-ROM CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(33) hdb: DMA disabled aldin@darkstar:~$

samo da dodam, pitao me u neko doba za hdX=ide-scsi ovi malo “jači” znaju gdje i kad, ali sam to preskočio…

ps:
onaj davni “problem” miša i refresha sam riješio pomoću live ubuntu-a, copy/paste nekoliko sekcija u slackov xorg.conf i radi ko sat…

Par stvari su moguce u tvom slucaju:

  1. Da je vrijeme da napravis backup jer je disk na izdisaju
  2. Da mobo chipset u kernelu je pogresan
  3. I naravno treca solucija da DMA nije dostupan za drive ( opet kernel )

Sretno

Sahbaz bi mogao biti u pravu vezano za BadCRC greske,
osim sto Direct Memory Access za CD-ROM pogon ne radi,
DMA ti je ukljucen za hard disk, za cd-rom pokusaj s hdparmom
i provjeri kablove, takodjer provjeri postavke u BIOS-u i po potrebi
ukljuci iskljuci PnP OS installed Y/N postavku.
Ako je 2.6 kernel mozda cak nesto i sa ACPI da probas uklj. isklj.
Uglavnom, imas DMA za hard, a nemas za CD-ROM.
Ako je 2.4 kernel onda mozes koristiti hdb=scsi boot opciju.
Stavi je u append sekciju lilo.conf-a ili u menu.lst ako se radi o GRUB-u u sekciji za boot parametre.
DMA za CD-ROM ti je potreban prilikom przenja, gledanja filmova s CD/DVD i tako tih stvari.
Naravno puno brzi prenos podataka s CD-ROMa. Takodjer pogledaj da ti nisu
hard disk i CD-ROM na isto IDE kablu, pretpostavljam da se ne radi o SATA interfejsu.
Ako su na isto IDE kabelu, pronadji jos jedan obicni 40 pinski za CD-ROM i spoji ga samo s plocom.
80 pinski ti treba za harddisk u ultra ata 66 MB/s i vise modovima.

Safir

Moje iskustvo je da IDE uređaji znaju praviti problema ako su podešeni na “Cable Select” znači treba ga prebaciti na Master odnosno Slave (ovisno kako je hard disk podešen).

aldine ja sam ovaj error dobivao sa CD-ROMom, no ne zbog CD-ROMa nego zbog medija…
Je li ti hdd sata?

RE:

ne bih rekao da je do diska (ponovio sam se lol, 40GB Maxtor ATA 133, nov)

bilo:
kernel bare.i 2.4.31

primary IDE master (hda) HDD
primary IDE slave (hdb) DVD-ROM
secondary IDE master (hdc) krompir
secondary IDE slave (hdd) CDRW/DVD-ROM


sada:
primary IDE master (hda) HDD
primary IDE slave (hdb) krompir # <–
secondary IDE cableselect (hdc) DVD-ROM # <–
secondary IDE slave (hdd) CDRW/DVD-ROM

  • poslije ovih izmjena više ne primam error-e i sl.

aldin@darkstar:~$ dmesg|grep dma aldin@darkstar:~$ dmesg|grep DMA VP_IDE: VIA vt82c686b (rev 40) IDE UDMA100 controller on pci00:07.1 ide0: BM-DMA at 0xd000-0xd007, BIOS settings: hda:DMA, hdb:pio ide1: BM-DMA at 0xd008-0xd00f, BIOS settings: hdc:DMA, hdd:DMA hda: 80293248 sectors (41110 MB) w/2048KiB Cache, CHS=79656/16/63, UDMA(33) hdc: ATAPI 52X DVD-ROM drive, 256kB Cache, UDMA(33) hdd: ATAPI 52X DVD-ROM CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(33) aldin@darkstar:~$ dmesg|grep error aldin@darkstar:~$ dmesg|grep Error aldin@darkstar:~$
ostalo još ovo:

aldin@darkstar:~$ dmesg|grep fail kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k scsi_hostadapter, errno = 2 kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k scsi_hostadapter, errno = 2 kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k scsi_hostadapter, errno = 2 UMSDOS: msdos_read_super failed, mount aborted.

  • bootloader GRUB (lično, GRUB mi je bolji/lakši odmah sam ga stavio, mada na slacku ship-uje LILO)

ubacivanjem hdd=ide-scsi nije se “osjetilo”

dakle to bi bilo to, moram stvarno reći da sam PREZADOVOLJAN sa Slackwareom (za sada), “mahana” je što ne dolazi OO.org i malo GNOME-a…

Od 2.4.x kernela dolazi do dma reseta ako dodje do min. 4x pojavljivanja BadCRC kao sto je u tvom slucaju.
BadCRC znaci da je greska u transferu podataka (data transfer failure),sto moze biti prouzrokovano kroz:

1.defektan ide controller,cabel,HDD,DMA contoller…i vjerovali ili ne CPU-overheat

2.pogresan Cabel[ide modul prepoznaje 40 pinski Cabel i ako je >2 udma,dolazi do BadCR],
predugacak Cabel 45 cm je mus za udma >2
pogresan ili ne adekvatan IDE Modul
pogresan DMA nivo

  1. greska samog 2.4.x kernela pogotovo u kobinaciji sa WD HDD
    greska BIOSa

Moguce da sam nesto zaboravio medjutim sudeci po tvom Postu pokusaj sledece (svaki korak posebno)

1.Promjeni Cabel
2.Otkaci hdb tj. dvd-rom sa ide0 (pravilo “brzi uredaj se prilagodjava sporijem”)
3.hdparm -X hda [promjeni dma modus (za <1x)]
4.hdparm -d0 hda iskljuci dma modus (u boot promptu :ide=nodma) ili BIOSu
5.dvd-rom prebaci u pio4 (brzina nije nedovoljna ni za kakav rad)
6.provjeri hda na bad blocks,itd. (fsck,e2fsck)
7.Novi BIOS Update
8.Startaj sa Live_Cd i provjeri dmesg
9.Dijagnostickim Toolom HDD proizvodjaca provjeri HDD
10. SMART test http://smartmontools.sourceforge.net/

Da sad nebi pisao u nedogled,ako ni jedno od ovih rijesenja ne donese odgovor ,vidjecemo dalje.
Koji HDD je u pitanju,koja ploca (vidim da je via cip {Biostar mozda}),koji kernel.

Sto se tice CRC hmm,iz prve je tesko reci jer greske (data transfer failure) upravo su one hinjske (skotske) koje ili su do Cabla ili Drivea ili nepodosenja (zajedno na jednom ide -kanlu) mnogih hdd/romova.
U svakom slucaju peporucio bih Backup vaznih podataka,prije i poslije svega!

puno srece
i pozdrav

P.S kod cable selecta je preporucljivo da oba uredaja (hdd ili cd/dvd) budu na cabel select!!!

Dok sam pisao nisam ni primjetio da si vec otkacio dvd i Postovao rijesenje!
:clap:

pozdrav

izgleda da je bilo do ovoga…

u svakom slučaju hvala na prethodnom odgovoru/trudu…