Dropbox - najbolje sync i backup rješenje ikad :)

Za one koji nisu upoznati sa Dropbox-om, Dropbox je aplikacija/usluga za sinhronizaciju i backup podataka koji je počeo sa radom prošle godine i za kratko vrijeme stekao ogromnu popularnost (što je, s obzirom šta nudi, bilo i za očekivati). Radi se o, ako mene pitate, najbolje implementiranom realtime backup/sync rješenju ikada. Dostupan je za Linux, Mac i Windows, odlično se integriše u desktop (default, Gnome desktop, mada se uz par cakica sasvim fino uklapa i u KDE).

Filozofija je jednostavna: Registracija, Install, nakon čega se u /home direktoriju pojavi “Dropbox” folder čiji sadržaj je upload-ovan na server nakon čega se vrši stalna sinhronizacija, čim se bilo šta promijeni. Uplod-uju se samo promijenjeni “dijelovi” file-a, ne čitav file. Od “features”-a izdvajam:

– sinhronizacija između više kompjutera (logično:))
– sistem “pozivnica” putem email-a, čime se omogućuje pozvanim osobama pristup definisanim file-ovima/folderima (kolaboracija)
– shared folder čiji link se može proslijediti kome želite; ovo je idealno za postavljane file-ova za upotrebu od strane (ne)ograničenog broja ljudi, pošto je link vezan za ime file-a, tako da se u slučaju promjena ne mora ponovo upload-ovati čitav file, nego su promjene odmah sinhronizirane i ne mora se slati novi link (za razliku od, npr. MediaFire-a);
– obrisani podaci (greškom), kao i verzije file-ova su dostupne putem web-interface-a, kao i statistika o promjenama u file-ovima
– idealno za slanje file-ova preko 100 MB, npr., koje ne podržavaju ni mail provideri, kao ni većina servisa za slanje file-ova (tipa YouSendIt, čije je ograničenje 100MB; naravno, radi se o free account-u)

Osim osiguranja od havarija tipa otkazivanja hard-diska, ovo je idealno za pristup podacima sa posla i od kuće, npr. ne morate više nosati usb stick i sl.

Ima toga još sijaset, ali ne želim duljiti. Napisao sam malo širi post na bihnet-ovom forumu, pa ako nekoga zanima, može pogledati ovdje.
A evo i mali demo.

Zato, ako već ne koristite Dropbox, moj je savjet da obavezno isprobate. Pored 2GB koja dobijate za free account, ukoliko se registrujete putem pozivnice (referrals) koju vam je neko poslao, dobijate i vi i ta osoba dodatnih 250MB slobodnog prostra gratis :wink:

Zato koristim priliku da vam pošaljem pozivnicu :wink: : https://www.getdropbox.com/referrals/NTE4OTc1OTk

Super stvar, baš sam se regao preko tvoga referrala, jednostavno za korištenje pravo.

Hvala, kvaju :smiley:

Čisto informativno, Dropbox proširio prostor za free account, sad je moguće dobiti čitavih 10GB, tj. osnovna 2GB + 8GB preko referala.

i ja sam kreirao account. thnx mehaga! :slight_smile:

I zašto bih ja svoje privatne fajlove držao na nečijem tamo serveru? Još samo recite da biste kupili Google laptop sa “cloud storage” :slight_smile:

Ko je spominjao privatne file-ove?

Pa fajlove koji nisu privatni ne moram backupovati, stavim ih na svoj web server :smiley: i radim backup na Linusov način :smiley:

:smiley: Fino, fino. Ja ipak preferiram Dropbox za veliki broj bitnih file-ova (koji ne moraju biti privatni), ali ih ipak prethodno enkriptujem (encfs zakon). Sama činjenica da ljudima ne moram više slati attachment-e (naročito ako se radi o ogromnim file-ovima), vrijedi zlata. Upload jednom, doradiš, link i dalje vrijedi. Super stvar.