Dualna grafika kod Dell-a

[quote=Asm1r]I see, samo sto jos moras koristiti

za apps kao glxspheres. :)[/quote]

poenta je bila na lakoći (mogućnosti) da se to instalira na ubuntu :wink: a znam da ide optirun ispred ako hoćeš da koristiš nvidia karticu, zar nije očigledno :wink:

oh, ok :smiley:

Nista teze nije ni na debianu kada se doda repozitorij, sto sam bio i uradio.

plus import ključ, plus dodati usera bumblebee grupu, nije puno teže ali ipak je na ubuntu jednostavnije pošto se koristi ppa (apt-add-repository), koji automatski skonta koja je verzija (npr. precise), doda ključ, i sam napravi repo url (za razliku od ručnog dodavanja kod debiana)

Jednostavnije je na Archu, for real. :slight_smile:

Ma windows zakon :smiley:

Just kidding :smiley:

Danas sam cackao oko debian jessie. Instalacija bumblebee je postala jako jednostavna. Bumblebee je dodan u repoe, pa et:

apt-get install bumblebee-nvidia primus

Ref: https://wiki.debian.org/Bumblebee

Nažalost, mada bih ja volio koristiti bumblebee (igre na Linux-u), postoji problem jer je bumblebee-nvidia prepravljena verzija nvidia drajvera, tako da se često zna desiti da nakon update-a kernela sve to zajedno više ne radi, ili slični problemi mnogo gori nego kad imate samo nvidia grafičku. Imho, ova trenutna iteracija Optimus tehnologije je katastrofa, na Linux-u ne možete koristiti standardne NVIDIA drajvere => imate NVIDIA grafičku i nemate NVIDIA grafičku.

Intel grafika se ne može isključiti! Posebnim wrapper programom (optirun) odredite šta će se renderirati na NVIDIA grafici, pa se to onda proslijeđuje Intel grafici (dijele memoriju) i prikazuje na ekranu.
Ovo apsolutno nije isto kao dedicated grafička kartica. U BIOS-u možete samo isključiti NVIDIA grafiku. (Intel svakako radi stabilnije, pa ja i vrtim laptop samo sa Intel grafikom, a i baterija radi mnogo duže na linuxu ovako).

Adise sve što si napisao stoji. Na opensuseu sam sve se to da postaviti, ma i kernel (novije verzije nisu radile baš) da se popraviti, ali ne radi to kako treba, upravo zbog funkcionalnosti koju si naveo, da ne ponalvjam. Puno toga radi bolje na linuxu danas, ma svi drajveri, ostaje još grafička, koje rade inače daleko bolje, pogotovu intelova, ali nadati se da će se sve to poptaviti!

https://www.youtube.com/watch?v=iYWzMvlj2RQ :smiley:
Moje rijesenje za sada je dual boot, ne namjeravam igrati igre na linuxu. Bumblebee sam morao instalirati jer mi optimus konfiguracija zezne nekako boot i nece os da se pokrene. Sad je valjda ok. Dokad, vidjet cemo. Vjerojatno dok se opet kernel ne updatuje. A opciju za gasenje nvidie nemam u biosu, to je inace prva stvar sto mi je pala na pamet.