Gallery: My top five Linux desktop distributions

ovo nije mojih 5 nego prenosim clanak iz ZDNet-a.
http://www.zdnet.com/photos/gallery-my-top-five-linux-desktop-distributions/6260943?tag=nl.e550

da napomenem, nije mi namjera da pokazem/dokazem sta je bolje nego kao pocetna i/ili dodatna informacija za pocetnike koji uvijek pitaju “sta je (naj)bolje” - i onda nastane tuca. :slight_smile:
jes’ da su male sanse da ce bilo koji novajlija prvo pretraziti forum i procitati ovo (i slicno), al’ nek’ se nadje… more biti da bidne da neko i procita…

Danas sam nesto pricljiv, elem moj izbor je sveden na 3 (bilo je 4, al nakon sto sam testiro zadnji openSUSE odlucno sam ga se odreko iako mi je to bila prva ljubav):

3. Fedora
Vazda mi bila draga i ostala, volim je cesto testirat jer su stvarno pioniri za neke novitete koje svi opsteprihvate al ovi prvi integrisu; tako da vec imaju systemd (koji doduse potice od lika iz RedHata ali nije samo njegovo djelo nego suradnja izmedju Novella, Intela, Nokie i jos mnogokojih). Pored SuSEa prvi su ubacili GNOME3 i to poprilicno brzim tempom. Package manager jeste shitty al na sve se insan navikne. Trenutno je vrtim na laptopu i mislim da cu je jos malko utabanat, ko zna, mozda i ostane neko duze vrijeme (il dok ne budem moro sta konkretno radit na laptopu).

2. Debian
Ima cudnu raju priznajem, al je najprostranjeniji free server distro i za to sluzi vise nego dobro. Dosad sve sto sam trebo sam narikto na njemu server-side i radi besprijekorno. Ako ga malko pripazis, pripazice i on tebe, a meni bitne stvari uvijek drzi updated.

1. Slackware
King. Koristim ga na poslu za development (-current) i pored povremenih glavobolja oko nepotrebih gluposti (i.e. mysql workbench) za mene najjednostavniji distro za koristit. Na Slacku sam naucio vise neg na bilo kom drugom distru (ukljucujuci pisanje BSD-style init skripti, potrebne osnove basha, koristenje bitnih alata tipa sed, awk i cak do odredjene mjere perl). Naucio sam pravit pakete za ovu distro i cak imam dva slackbuilda koja aktivno odrzavam i moram rec da je poprilicno uzivancija. Slack je jedini distro u kom ti je drago da cackas i rijetko moras instalirat alat X jer skoro svi potrebni alati dodju sa full installom.

Pored ove tri nerijetko odlutam u BSD vode pa budem redovno opsjednut OpenBSDom i uvjeravam svijet oko sebe da je to jedini pravi operativni sistem. Onda se malko ohladi glava pa postimam stagod na FreeBSDu i uvijek se obradujem kad nastimam X na ovom sistemu :slight_smile:

Elem tako, to bi bili moji top 3. Naravno kao i svaki ninja na ovom forumu, oprobam nove verzije Ubuntua, ponekad naletim na neku koju bi mogo koristit al pozelim cackat i onda se Ubuntu i ja posvadjamo :slight_smile: Kad izadju nove verzije openSUSEta oprobam i njega (tesko se odrec prve ljubavi) al je to svjetlostnim godinama daleko od onog dobrog starog SUSEta koji je nekad bio.

I tako, tri sfere (work, more work and play) tri distribucije (Slackware, Debian i Fedora).

Hmm, bilo je distribucija i distribucija, ali ostale su cetiri:

Server: Debian
Neprevazidjena server distribucija, ultra stabilna, lagana sa konfigurisati sa odlicnim online resursima.

Desktop: Ubuntu
11.04 je odlicno uradjen, i koliko god sam kritikovao 10.04 i 10.10, toliko imam rijeci hvale za 11.04. Vrtim je na laptopu i do sada ni jedan jedini problem

Workstation: Slackware
jedini distro na kojem sam bez vecih problema uspio nastimati software RAID da radi kako treba. Ponekad me zna iznervirati zbog sitnica ali generalno odlican distro za ucenje. Plus, stabilan i relativno sa novim paketima.

Stara ljubav: Gentoo
kada bih imao vremena, sve bih prebacio na Gentoo, i servere i desktop i workstation. Jednog dana…

Server: Red Hat, 7 godina podrske za OS, nisam siguran da ima jos neko u ponudi
– Debian je izbor ako se nema $$$ za RHEL

Desktop: Fedora/Debian

Gateway(s): OpenBSD

Server: CentOS
Apsolutno perfektan za ovo sto nama treba u firmi. Updated, stabilan, radi…

Server: Debian
Dosta koristen za mail servere i slicno ali u zadnje vrijeme vrsim migraciju na CentOS, vjerovatno zbog subjektivnih razloga…

Comp home/work: Nema potrebe da naglasavam, zna se :slight_smile:

[quote]Server: CentOS
Apsolutno perfektan za ovo sto nama treba u firmi. Updated, stabilan, radi…[/quote]
Primjeti da u zadnjih godinu dana CentOS ima katastrofalan security update track. Kasnio 5.6, korisnici nisu imali update-a par mjeseci, kasnio 6.0, 6.1 …
(Sad kao fol imaju CR repozitorij, gdje paketi možda jesu a možda nisu OK, te se ograđuju).

Dok se ne uozbilje i prošire krug developera, ja više ne bih preporučio CentOS, barem ne u sadašnjem stanju.
(Osim ako baš baš trebate RHEL kompatibilnost)

Vidi, ovo sto sam ja koristio (od 4 do 5.6) je sasvim super radilo i bez ikakvih problema kad su u pitanju repositories, updates i slicno pa zbog toga spomenuh (pomalo pretenciozno) “apsolutno perfektan”. Takodjer, koristen je za mta i hosting servere i stvarno nisam imao nikakvih problema.
Sad, sto se tice 6x verzije, nisam nesto ni gledao u kakvom je stanju jer je nemam namjeru koristiti, bar ne za sada.

Hvala za info :slight_smile:

Moj top 5 distro:

  1. Slackware
  2. Gentoo
  3. Arch Linux
  4. (K/X)ubuntu
  5. Debian

Sada bih iz toga izdvojio neke od njih za konkretnu primjenu :smiley:

Desktop: Fedora mi se na ovom polju najbolje pokazala, posebno kad je u pitanju Gnome 3.2 okruzenje. Nije ni KDE los. S obzirom da zahtijeva minimum 768 MB RAM, nije pogodna za stare rage. Izgleda geeky s plavim backgroundima, a i moze se dosta s njom nauciti. Poslije openSUSE, Fedora mi je bila jedna od prvih distroa koje sam instalirao, i dan danas je zadrzala titulu jedne od mojih top distroa, dok je openSUSE s novim verzijama pokvario licni dojam.
Laptop: Na dva laptopa i jednom desktopu se vrti Slackware. Ono sto bih izdvojio je brzina, rock-solid stabilnost, mogucnost izbora i modifikacija. Narocito mi se svidja sto je KDE uvijek up-to-date, cak je verzija KDE aktuelnija nego na nekim rolling/testing distroima kao sto je Debian i Gentoo. Dobro bi bilo instalirati laptop mode tools, mada je meni radilo sve out of box, da ne govorim sto imam potpuno funkcionalan alps touchpad (ukljucujuci i scrolling) i wlan prepoznat po defaultu.
Server/Workstation: Debian, jer je jako brza i jednostavna distribucija za instalaciju i podesavanje. Takodjer bih ga preporucio za starije racunare, jer je na tom polju besprijekorna distribucija. Mogucnost net instalacije, uz lijepo graficko sucelje, idealan je za one koji imaju malo vremena da se bave rucnim podesavanjem i ustimavanjem koje moze trajati danima, ekstreman primjer je Gentoo :smiley:
Alternativa/hobi/edukacija: Arch Linux, Gentoo, Slackware, netrosmisleno najjaci trio za transformaciju u expert linux usera :smiley:
Distroi koji zahtijevaju malo vise vremena i paznje, ali zato daju odlicne krajnje rezultate i omogucavaju korisniku da nauci puno toga o Linuxu, ali i generalno o nacinu rada svakog operativnog sistema.
Distro za “brucose”: Ubuntu. Dugo vec vremena naj user friendly distro za ljude koji se prvi put srecu sa Linuxom. S druge strane, tu je jos i pojednostavljeniji Edubuntu, medjutim, vise bih ga preporucio za edukativne ustanove nego nekom buducem Linux korisniku.

History:
Buduci da nema distroa koji svaki napredan linux korisnik nije probao, uvijek postoji neki distro za koji se narocito vezao.
Ja sam poceo s openSUSE 9.1 koji je dolazio na 5 CD-ova. Tad nisam imao ADSL, a dialup od bihneta sam odjavio i kupovao netmee kartice s jednokratnom upotrebom od nekoliko sati. onda sam dobio ADSL, skinuo Fedoru cim sam cuo za Free Zonu i doista mi se dopala. Poslije toga je uslijedila furka s XGL-om na openSUSE 10.2 i tu sam prvi put vidio desktop efekte u zivotu :smiley: Uslijedilo je par godina koristenja Kubuntua i Ubuntua i to od 7.04 do 9.04 verzije. Nakon toga sam se odlucio usprotiviti Gentoo Handbooku i savladao sam ga do kraja i tako sam krenuo dublje u linux vode. Na kraju sam otkrio cari Slackwarea i to je ostao moj no.1 distro svih vremena. Jednostavno za Gentoo vise nisam imao ni vremena zbog obaveza koje su uslijedile. Nakon toga sam u medjuvremenu probao i Arch Linux, ali nisam dugo ostao na tome. To bi bila kratka historija top distroa s kojima sam se susretao.
Eto ovo sam napisao generalno kao neku orijentaciju ljudima koji slucajno se zalete u ovaj thread u potrazi za odgovorom na pitanje: “Linux, gdje,sta i kako?”. Ovo je sad gledano s subjektivne tacke gledista, sto znaci da moj odabir, kao i svaciji drugi ne mora biti najbolji, ali moze pomoci pri donosenju odluke, tj. pri fokusiranju na odredjenu distru.