Gentoo boot problem

Imam sljedeci problem ovako

Nakon sto pritisnem F1 i nakon sto ispita konfiguraciju kompa ide mi opcija ono da idem na eth0 sto i uradim net-setup eth0 i onda idem na stimanje mreze manuelno eh onda koliko sam upoznat kucam svoje podatke sa mreze ono svoju IP adresu iostalo sto treba ali nakon sto to sve ispisem nakon DNS-a samo ponovo se pojavi crni ekran sa ispisom ispisite ifconfig da bi kao vidio podatke o ip adresi tako da sam stao sa instalacijom na tom nivou s obzirom da prvi put dizem gentoo tako da mi treba pomoc.

Sad bez zajebancije… S obzirom da tim sto si opisao nisi ni krenuo sa instalacijom,da ne znas mrtve osnove Linux-a itd… http://www.ubuntu.com

Ako budes imao volje i zelje i ako u Linux svijet udjes na pravi nacin… znanje ce doci.

Sta cu sa Ubuntu.Ubuntu sam koristio pola godine .I ako ne zelis pomoci(sto je smisao ovog foruma )nemoj odgovarati pitao sam da se obajsni ako neces ne moras

Vec sam ti rekao da sam dosta citao al nikad u praksi nisam mnogo radio zato mi treba pomoc jer me interesuje Linux zato sam se i prijavio na ovaj forum da nesto novo naucim

I cura mi u mene koristi ubuntu vec godinu dana a ne zna sta je /bin/bash

Imas manual, prati ga, al’ prvo iscitaj da skontas tacno sta koja komanda radi…

sa obzirom da je gentoo dosta razlicit od ubuntua u nekim fundamentalnim stvarima ja bi ti preporucio kao i svakom ko ide tim putem da prvo provjeri dokumentaciju.
evo gentoo handbook: http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/index.xml

ja mislim ako budes pratio taj handbook da ce ti puno stvari biti jasnije i da ces sam vise uspjet nego da ti neko ovdje objasnjava korak po korak.
ako ti to bude pretesko i hoces da naucis nesto vise o linuxu predji na neku laksu stvar kao sto je npr. debian il cak slackware (lahko se pogubit kad pocinjes sa necim novim).

bitno je da postepeno ucis a ne iz krajnosti u krajnost

dhcpcd i opleti enter

maher_ hvala na odgovoru

Zato sam i mislio odmah krenuti sa Gentoom jer ako se vezem za neku drugu distribuciju teze ce mi biti prijece recimo sa Debiana na Gentoo ili cak sa Ubuntua na Gentoo i ako znam da je tesko odmah krenuti sa Gentoom pokusat cu i nadam se da cu uspjeti jer me to interesuje

ja kontao ti vec snimio. Drzi se handbooka. Posto si na ethernetu vjerovatno vec sve radi ako imas router podesen na dhcp. Pingaj neku adresu npr ping www.google.ba i ako iscita podatke onda radi. Handbook citaj s drugog racunara ili isprinta. Obrati paznju na particije. Dobra je praksa napraviti zasebnu boot particiju od 64 mb, root i swap. Primjer imas u handbooku. Dalje, kad dodjes do kernela koristi genkernel za pocetak, a to je skripta koja ti napravi kernel koristeci sve postavke sa cd-a. Za boot loader koristi lilo jer je laksi. Ako nesto ne razumijes zalijepi u google translate da ti prevede. Vrlo je bitno da pazljivo citas i da ostanes koncentrisan do kraja osnovne instalacije, odnosno do koraka nakon sto instaliras bootloader i gdje trebas uraditi reboot. Nakon restarta ces znati jesi li sve dobro odradio. Onda mozes pristupiti instalaciji grafickog sucelja i programa. Gentoo zahtjeva puno vremena i zivaca, meni je u pocetku trebalo bar sedmica da sve dovedem u red do zadnjeg detalja. Ja bih ti preporucio prije Arch Linux koji ima gui za setup i laksi je a opet imas posla s konzolom ili Slackware koji je moj favorit a odlican je za upoznavanje s konzolom i rucnom administracijom. Preopsirno je pisati upustva na forumu, ali pitaj ovdje ako gdje zapne s handbookom

Ne slažem se sa tom logikom, na Ubuntu zaista ne moraš znati šta je bash ali ti niko ne brani da ga koristiš i učiš u nekom “sigurnom” okruženju. Možeš pod Ubuntuom instalirati virtualbox i u njemu Gentoo. U svakom slučaju, ako smo mi morali učiti tako što pobrišemo sebi slučajno particije ne znači da se i danas mora tako :slight_smile:

da ne kazem da je stage 3 olaksao instalaciju uveliko u odnosu kako je nekad bilo.

Ja zaista volim Gentoo ali nikako ga ne bih preporucio pocetniku. Ako ti je Ubuntu dosadio (sto je razumljivo :smiley: ), probaj Fedoru, openSUSE, Debian, Slackware… Ima toga koliko hoces. Osnovna stvar koju moras regulisati prije nego sto se upustis u Gentoo vode je da si na ti sa terminalom.

Sto se tice konkretno tvog problema, premalo si informacija dao. Da li imas staticku IP adresu? Ako ne, kako se inace konektujes na internet? Kablovski internet? Da li na modemu imas omogucen dhcp?

Ja koristim Gentoo, sa kracim prekidima, od 2004. a ni dan danas se ne bih usudio poceti instalaciju bez Gentoo Handbooka. Zato, prvo isprintaj handbook, onda uradi detaljnu analizu tvog hardwarea, onda skontaj kako se konektujes na internet i tek onda opleti od stage3 tarballa.

@Reznor
kada si ti to Tita ti koristio Gentoo? stage3 tarball je standardan bio jos 2004., a vjerujem i ranije, mrsko mi sada googleati.

Step 0 (to do this over ssh):

/etc/init.d/sshd start && passwd

Step 1
[create and format partitions] :

cfdisk /dev/sda  && mkfs.ext2 /dev/sda1 && mkswap /dev/sda2 && mkfs.xfs /dev/sda3

Step 2 [create and enter chroot] :

mount /dev/sda3 /mnt/gentoo && cd /mnt/gentoo && wget -http://gentoo.osuosl.org/releases/amd64/current-stage3/stage3-amd64-20100819.... && wget -c http://gentoo.osuosl.org/releases/snapshots/current/portage-latest.tar.bz2 && tar xvjpf stage3-*.tar.bz2 && tar xvjf /mnt/gentoo/portage-latest.tar.bz2 -C /mnt/gentoo/usr && ount /dev/sda1 /mnt/gentoo/boot && mount -t proc none /mnt/gentoo/proc && mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev && chroot /mnt/gentoo /bin/bash && env-update && source etc/profile && export PS1="(chroot) $PS1"

Step 3 [Install kerenl and stuff]:

mirrorselect -i -o >> /mnt/gentoo/etc/make.conf && mirrorselect -i -r -o >> /mnt/gentoo/etc/make.conf && nano -w /etc/make.conf && emerge --sync && cp /usr/share/zoneinfo/America/Los_Angeles /etc/localtime && emerge gentoo-sources && emerge genkernel && zcat /proc/config.gz > /usr/share/genkernel/arch/x86_64/kernel-config && genkernel all && nano -w /etc/fstab && nano -w /etc/conf.d/hostname && nano -w /etc/conf.d/clock && passwd && emerge syslog-ng vixie-cron slocate dhcpcd && rc-update add syslog-ng default && rc-update add vixie-cron default && emerge grub && ls /boot/kernel* /boot/initramfs*

Step 4 [install grub]:

nano -w /boot/grub/grub.conf && grub-install --no-floppy /dev/sda

REBOOT

[quote=Amar]Ja zaista volim Gentoo ali nikako ga ne bih preporucio pocetniku. Ako ti je Ubuntu dosadio (sto je razumljivo :smiley: ), probaj Fedoru, openSUSE, Debian, Slackware… Ima toga koliko hoces. Osnovna stvar koju moras regulisati prije nego sto se upustis u Gentoo vode je da si na ti sa terminalom.

Sto se tice konkretno tvog problema, premalo si informacija dao. Da li imas staticku IP adresu? Ako ne, kako se inace konektujes na internet? Kablovski internet? Da li na modemu imas omogucen dhcp?

Ja koristim Gentoo, sa kracim prekidima, od 2004. a ni dan danas se ne bih usudio poceti instalaciju bez Gentoo Handbooka. Zato, prvo isprintaj handbook, onda uradi detaljnu analizu tvog hardwarea, onda skontaj kako se konektujes na internet i tek onda opleti od stage3 tarballa.

@Reznor
kada si ti to Tita ti koristio Gentoo? stage3 tarball je standardan bio jos 2004., a vjerujem i ranije, mrsko mi sada googleati.[/quote]
imao ga cijelu godinu i kusur a presao sam na slackware malo prije nego sto si vratio taj avatar :smiley:
prije par mjeseci sam radio vikend instalaciju cisto da ponovim gradivo i da vidim je li gnome 3 official da ne unmaskujem sve zivo kao na 2.91 :smiley:
(ono kad sam te pitao za gnome ako se sjecas)
da imam vremena za njega ne bih ga ni za sta mijenjao.

[quote=Amar]Ja zaista volim Gentoo ali nikako ga ne bih preporucio pocetniku. Ako ti je Ubuntu dosadio (sto je razumljivo :smiley: ), probaj Fedoru, openSUSE, Debian, Slackware… Ima toga koliko hoces. Osnovna stvar koju moras regulisati prije nego sto se upustis u Gentoo vode je da si na ti sa terminalom.

Sto se tice konkretno tvog problema, premalo si informacija dao. Da li imas staticku IP adresu? Ako ne, kako se inace konektujes na internet? Kablovski internet? Da li na modemu imas omogucen dhcp?

Ja koristim Gentoo, sa kracim prekidima, od 2004. a ni dan danas se ne bih usudio poceti instalaciju bez Gentoo Handbooka. Zato, prvo isprintaj handbook, onda uradi detaljnu analizu tvog hardwarea, onda skontaj kako se konektujes na internet i tek onda opleti od stage3 tarballa.

@Reznor
kada si ti to Tita ti koristio Gentoo? stage3 tarball je standardan bio jos 2004., a vjerujem i ranije, mrsko mi sada googleati.[/quote]

kod mene je staticka Ip adresa tj kablovski internet
Inace nisam u zadnje vrijeme imao vremena tako da nisma vise ni pokusavao dignuti gentoo s obzirom da nisma nesto exstra na terminalu mislim da cu ipak dignuti Debian ili sta mislite o Mintu ili pak Fedori koji mi je najbolji za ucenje rada na terminalu da bi kasnije mogao preci na gentoo jer me interesuje rad na upravljanju mreza a koliko znam gentoo je jedan od boljih sto se tice mreza

Gentoo=Ubuntu=Debian=Fedora=Mint=Slackware=Linux=End of story

Razlika izmedju bilo cega gore je koliko ces puta opsovati nesto i koliko ces se “preznojiti” prilikom instalacije. Te price “backtrack je za hackere” “gentoo je za ucenje u terminalu” ostavi da impresioniras raju na velikom odmoru.

Procitaj moj prvi odgovor na temu…

PS

Ovo ti govori neko ko je pune 3 godine bio Gentoo korisnik i ko sad ima Ubuntu na laptopu. Gentoo me naucio 2 stvari koje me Ubuntu mozda nikad ne bi naucio:

-kako kompajlirati kernel (ovo 99% korisnika nikad i ne treba znati)
-kako particionisati disk sa fdisk ( i ovo 99% korisnika out there nikad ne treba znati)

PPS

Krenes nekim normalnim redosljedom… instaliraj Ubuntu ili Mint (koji je ustvari Ubuntu u zelenoj boji al’ eto…), cackaj,kvari,formatiraj,whatever i nakon par godina zelja za Gentoo ce sama doci a tad ce ti mnoge stvari biti jasnije…

Edit:

Evo kako sam ja prvi put instalirao Gentoo… Ove notes sam hvatao preko telefona od gomez-a : ). Cuvam da unucima pokazem… http://ompldr.org/vZGQ2ag

@Shady

Ako volis gento a muka ti je taj cli
idi na
http://www.toorox.de/index.php/en
Skini sebi (download) toorox (ovo je gento) iso image pa
ga sprzi. I boot-aj. Ne moras ni instalirati. Live sistem a moze se
i instalirati na hd.

U svakom slucaju trebace ti gento manual:
http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/

Ako budes instalirao, obavezno upikaj ethernet kabl u rauter ili hub sta vec imas.
Ovako ces odmah dobiti sve “najbolje za tvoj licni racunar”
( “OS ce se bukvalno ukalupiti na tvoj hardware”)

Ako volis gento, rokaj odmah gento.

@Shady i kod mene je staticka ip i kablovski internet, ali ja imam router u pppoe modu. Jedino sto sam morao u Gentoo nakon instalacije je ukucati dhcpcd, a poslije sam napravio da se na startupu pokrece.
@amar-ze bas tako. Svasta sam instalirao i vremena ulozio, ali upravo se na takvim stvarima covjek uci razmisljati kako da djeluje u odredjenim situacijama. I onda kad sve apsolvira vrati se na pocetak.
@nedexus ima i Sabayon te Pentoo, a ima jos jedna source based distra Source Mage, no mislim da je i ona cli based.

Evo skidam Linux Mint 12 LXDE pa cu se prvo pozabaviti terminalom tj bolje se spremiti za gentoo