Gnome

kako aktivirati gnome okruzenje na suse 8.2 ?

…i jos nesto, linux mi se ne gasi kada idem na shut down vec moram na dugme?

Kako misliš aktivirati?
Prilikom logina izabereš okruženje, ali mislim da se u tvom sličaju ne radi o tome. Vjerovatno te kada ga izabereš i pokreneš izbaci ponovo na login. To vjerovatno zato što imaš neke konflikte koje moraš otkloniti u Yastu. Zaključujem po ovome shutdown problemu :slight_smile:

e jesi mi i odgovorio :wink: u izboru okruzenja imam kde i ostalo ali mi ne nudi gnome kao npr na mandrakeu e sad ja sam nasao i instalirao gnome sa jednog od cd-ova suse 8.2, ali ne znam kako da ga omogucim u onom izboru prilikom logina.

Nakon instalacije trebao bi automatski biti u tom “izborniku”. Ako ne , otvori kontrolni centar i pogledaj pod " log in menager" ili tako slicno. Tu mozes dodati i oduzeti okruzenja koja hoces da budu u login izborniku. :wink:

Ako si sa YaST-om dodao citav GNOME (a “po defaultu” ti daje tu mogućnost) onda bi trebalo da mozes u kdm-u (tj. “izborniku prilikom logina”), u combo box-u vidjeti i GNOME. Inace, kod SuSE-a taj dio posla (postavke window managera i sl.) obavlja skripta SuSEConfig.susewm (koja bi se trebala pokrenuti nakon dodavanja novih paketa - trebao bi je vidjeti u info prozoru SuSEConfig-a nakon instalacije novih paketa). Ako i dalje imas problema javi, ima i drugih rjesenja :o)

Sto se tice gasenja racunara nisi spomenuo da li i na Mandrake-u moras “rucno” ugasiti racunar. Nekad moze biti problema na relaciji Linux - BIOS - PNP …

Radi se o SuSe-tu…to je onaj “cesti” problem kod promjene runlevela prilikom gasenja kompjutera, tako da se ne ugasi…

eh nesto sam cacko po yastu i ne mogu da udzem na linux, bar ne ono normalno vec preko njegovog “dos-a”, ovo je bio zadnji put da sam koristio linux…

Joj, evo počećemo svi plakat.
+ciao+

Nije to pred tobom za “čačkanje” nego za “čitanje”.
Evo ti ipak “nacrtano” da vidis kako je jednostavno. Kod mene je Njemacki KDE ali po simbolima mozes pronaci opciju.
www.miralem.privat.t-online.de/gnome.jpeg

e papak jedan da je do tebe pa da moras nekog “nagovoriti na linux”,nagovorio bi mog macka sultana i to bog zna kako :wink: , al nejse ono "zadnji put i … tacke se odnosilo na danas tj jucer. eto ppk jedan sad masi jajima :p, ali ipak thnx za help

Jel dobijes poruku: Skipped Services in runlevel 0:
i zatim racunar stane?

p.s. kako se ja sjecam, ako se prilikom instalacije, ne dira odabir paketa, pusti se da SuSe uradi svoj posao, onako kako to već skripte propovjedaju, Gnome se ne instalira, samo KDE, tako da ga trebas naknadno instalirati…

ne dobijam takvu poruku, instalirao sam gnome normalno, posto sam skonto da nije dosao zajedno sa ostalim, eh bio je prolem nakon instalacije u tome sto nisam znao kako dodati gnome u izbornik okruzenja na login-u, pa sam malo “citao” po yast-u i configovo gnome (ne pitaj me kako ;)uglavnom dobio sam poruku o tome kako system mora rebootati nakon configa, i to sam i u radio. medzutim system se poslje reboot-a digao samo do onog dijela prije login-a i tu stane, a u “sigurnom” nacinu podizanja sve ide normalno, i mogu se logovati…ali grafix ne

problem rijesen, reinstalacija OS-a i malo bolje “gledanje” prilikom instalacije :slight_smile: thnx svima jos jednom…

Priznajem da sam ljut kad cujem kako neko okrivi maltene cijeli svijet " nikad vise linux" samo zato sto nemoze da ga konfigurira. Zato sam mozda malo impulsivno odgovorio. Izvini, ako sam te uvrijedio , ali znaj da je svako od nas imao tu i tamo slicnih pitanja, pa sa malo strpljenja sve se rijesi., a ne odma baciti sve u smece