InnoDB vs MyISAM

Nije bas Linux pitanje… Nije cak ni “programiranje”… Ali mi je lakse ovdje pitati nego sad ganjati dobar mysql forum i sl. :wink:

Trebam da napravim jednu stranicu koja nece biti toliko frekventna sto se tice posjeta. Prekontavam koju engine da koristim u MySQL-u. MyISAM ili InnoDB. Do sada sam skoro pa uvijek koristio MyISAM i nemam problema sa njim.
Googlajuci ovaj problem dosao sam do zakljucka (ako sam dobro skont’o) da je InnoDB bolja solucija kada se radi o upisivanju podataka zbog zakljucavanja redova za razliku od MyISAM koji zakljucava cijelu tabelu. Medutim, pretpostavljam da ce web stranica biti vis ecitana nego sto ce se upisivati podaci tako da pretpostavljam da ova “prednost” i nije neka prednost. Pogotovo sto, kao sto rekoh, stranica i inace nece biti posjecena. Al’, ipak, InnoDB je prednost.
MyISAM je prednost jer ce biti pretrazivanje web stranice a MyISAM podrzava full-text pretrazivanje.
Palo mi je na pamet da kombinujem obe InnoDB i MyISAM - zavisno od tabela. Npr. users, categories i sl. InnoDB a articles, comments i sl. MyISAM. Medjutim, nasao sam da je to u stvari lose jer onda i InnoDB lock table kada se koristi u kombinaciji (JOIN) sa MyISAM.

Pogledam DB od Drupal 6 - MyISAM. Pogledam DB od WordPress - MyISAM. Pretpostavim da bi to onda trebalo biti pravo rjesenje. Onda pogledam DB za Drupal 7 - InnoDB. Drupal 7 “presao” na InnoDB?!?!? Opet nista ne znam :smiley:

Misljenje? Ideje? Sugestije? Komentari? Flames?

p.s. Imal’ neko iskustvo sa DB Designer 4?

Jos jedna razlika izmjedju MyISAM i InnoDB je to sto InnoDB podrzava referencijalni integritet. Znaci, dodatna podrska za strane kljuceve, provjerava se pri umetanju retka da li postoji primarni kljuc u drugoj tablici na koji referenciras strani kljuc.

Afaik, MyISAM nema support za transakcije?

Nema. Nama bio nekada davno problem pa prebacili neke tabele u InnoDB.

@afan,

ako bas eksplicitno ne moras koristiti MyISAM, koristi InnoDB. Prednosti imas nekoliko, i sam si ih nabrojao, mana gotovo da i nemas.

As far as I know, full-text search radi i sa InnoDB tabelama.

u tome i jeste stvar sto ne radi. da radi ne bih ni razmisljao.
ali, zasto je onda default konfiguracija kod drupal-a, wordpress-a, joomla-e bas myisam? (malo sam vise cack’o ovo sa drupal 7 i izgleda da nije bas ono sto sam mislio).