Instalacija NAPEOS software-a

Zdravo svima

Pravi sam početnik što se tiče Linux-a, ali moram ga naučiti. Nekada sam koristio Ubuntu, medjutim software koji mi trebaju su većinom na Linux-u.
Ukoliko ima neko zainteresovan da mi pomogne a da je iz Sarajeva, neka se javi. Naime trebao bih na svom laptopu instalirati neki Linux i nekoliko pratećih programa i na kraju instalirati NAPEOS software. Ja mogu proslijediti NAPEOS software ukoliko je neko spreman da proba instalirati na svom kompjuteru.

Ubuntu je Linux, koliko ja vidim na NAPEOS stranici on radi na ubuntu

On se može instalirati i na windows preko CYGWIN. Ja bih ti mogao proslijediti software ukoliko želiš probati instalirati.

Sto ne probas prvo sam instalirati pa pitati ako bude problema.
Ako vec hoces uciti prvo zadaj pojmove Linux i kernel u wikipediju.
ne postoji Linux kao mnozina. Linux je kernel i on je samo jedan. Njega imaju sve distribucije, generalna razlika je nacin na koji se pakuju aplikacije, upravitelj tim paketima i kako je kernel konfigurisan. Ostalo su varijante okusa i boja.
Preporucujem wiki.open.hr jer ima dosta tutorijala na “nasem” jeziku.

Upravo sam krenuo da probam. Javim se kad zapne.

Probao sam instalirati na Ubuntu. Nakon instalacije sam pokusao da pokrenem program i evo sta sam dobio:
!** Error: file /home/dzevad/napeos/data/misconf/mainwin.con not found
!** Error: Napeos user environment not defined!

Jesi slijedio upute sa ftp://emita.ign.fr/pub/data/grsp/NAPEOS_3.3.1_Installation%20Guide_v2_0.pdf
Spominje se neki templates folder koji sadrzi neki Makefile, ali posto nema nigdje na internetu ove aplikacije, mogu samo da nagadjam sta pise unutra.
Ako je to instalirano u /home/dzevad/NAPEOS_nesto tj isao si samo ./configure pa make ili samo make onda bi trebao definisati HOME varijablu. Posto ne znam sta Ubuntu koristi za izvrsavanje naredbi na startupu, u terminalu ukucaj nano ~/.bashrc i vidi ima li sta u njemu. Na kraju reda dodaj ovaj tekst (prekucaj iz PDF primjera)

If you are a bash user you can include it as part of the .bashrc (or .profile) file. This would look something like  export SH=/usr/bin/sh  export CSH=/usr/bin/csh  export TCLSH=/opt/tools/bin/tclsh8.3  export WISH= /opt/tools/bin/wish8.3  export EXPECT=/opt/tools/bin/expect  export BROWSER=/usr/bin/firefox  export PGPLOT_DIR=/home/navinfra/TOOLS/src/pgplot  export PGPLOT_FONT=/home/navinfra/TOOLS/src/pgplot/grfont.dat  export PGPLOT_DEV=/XW  export HOME_NAPEOS ${HOME _SW }/ NAPEOS_ SW _331  export HOME_NAPEOS _DB ${HOME _DB }/NAPEOS_ DB _331  alias napeos ‘${HOME_SW}/NAPEOS_SW_331/scripts/napeos.tcl – c napeos'

Ovo gore nesto nece da dobro kopira iz PDF pa obrati paznju na ovo:

export HOME_NAPEOS itd

U svakom slucaju kreiraj i fajl .profile (nano ~/.profile) istog sadrzaja (dodaj ovo iz pdf-a s export naredbama), to se nalazi na stranici 12.
Jos nesto, za graficki prikaz instaliraj PGPLOT kao i ostalo sto se trazi kao dodatni softver.

Imas aplikaciju na 'ftp_://emita.ign.fr/pub/data/grsp/'
Slijedio sam uputstva. Prvo sam instalirao sve potrebne aplikacije: gfortran, tcl, expect, wish, tkdiff, blas/lapack, PGPLOT. Zatim sam prebacio source folder napeosSW_3.3.1_20111031.tar.gz u home direktorij. Zatim sam Uncompress and untar u prethodno kreirani direktorij home/dzevad/NAPEOS_SW_331.
Nakon toga sam pokrenu instalaciju naredbom
make –f Makefile.make

Potom sam editovao .bashrc i .profile
export SH=/usr/bin/sh
export CSH=/usr/bin/csh
export TCLSH=/usr/tclsh8.3
export WISH=/usr/bin/wish8.3
export EXPECT=/usr/bin/expect
export BROWSER=/usr/bin/firefox
export PGPLOT_DIR=/usr/local/bin/src/pgplot
export PGPLOT_FONT=/usr/loacal/bin/src/pgplot/grfont.dat
export PGPLOT_DEV=/XW
export HOME_NAPEOS=/home/dzevad/NAPEOS_SW_331
export HOME_NAPEOS_DB=/home/dzevad/NAPEOS_DB_331
alias napeos=/home/dzevad/NAPEOS_SW_331/scripts/napeos.tcl

Nakon toga sam definisao .napeos file u /home/dzevad/NAPEOS_SW_331
NAPEOS_VER /home/dzevad/NAPEOS_SW_331
NAPVER_DB /home/dzevad/NAPEOS_DB_331
MIS_HOME /home/dzevad/NAPEOS_GUI_331
MIS_DATA /home/dzevad/NAPEOS_GUI_331/data

I to bi trebalo biti to. I kada pokrenem aplikaciju dobijem one greške koje sam već napisao.
Mozda prije instalacije treba editovati ovaj Makefile.make ili u neki fajl u templates.

Pokusavam da instaliram SUSE LINUX ENTERPRISE SERVER 9.4. Je li ima neko uputstvo za instalaciju? Trazio sam po netu, ali slabo.
Pomagajte drugovi