Instalacija Ubuntu 12.04. LTS na laptop

Dragi prijatelji, ima li netko od vas u Sarajevu instalacijski disk za Ubuntu 12.04 LTS i da mi može instalirati tu verziju Ubuntua na moj Dell laptop? Trenutno koristim 10.04. Uz 12.04. LTS htio bih zadržati Windows XP (zbog 2-3 programa koje Linux ne podržava). Ja sam Ubuntu korisnik već godinu dana, ali se ne bih usudio sam instalirati jer se ne razumijem dobro u te stvari.
Unaprijed hvala.
Vladimir

https://help.ubuntu.com/community/PreciseUpgrades

Dragi amar-ze, poštovanje.

Puno ti hvala za ovaj link. Svakako će biti od pomoći. Međutim, sada me zbunjuje što je bolje - jednostavno napraviti Upgrade (kao što se savjetuje na liknu koji si mi poslao) ili napraviti sasvim ponovljenu instalaciju.

Evo vidi što su mi poručili sa foruma na engleskom jeziku.

You can’t just “store” the downloaded OS iso file onto the stick or CD you need to create a bootable stick or CD using the file.

You’ll be able to find all of those in Synaptic Package Manager if they are not already present on your system.

I would recommend a clean installation over going through the upgrade process. v10.04 to v12.10 is a very significant change, particularly with the switchover from Gnome2 to Gnome3 based desktop.

  1. Backup the contents of your home directory to an external drive or DVD etc. Somewhere that you can physically remove it from the machine whilst you do the new installation or upgrade.
    ** Make sure to include the hidden directories with names that start with a dot.
    *** Triple check you can read your backed up files!

  2. Make your bootable USB stick or CD.

  3. Boot from your USB stick or CD and take the option to Try Ubuntu without installing. This will give you an opportunity to try the new version without changing anything on your computer. This is a great way to check the basics such as making sure your graphics work OK without tweaking. Much better to find this out using the LiveCD than when you are halfway through installing!

  4. When you are happy you want to go ahead with the new installation - check your backups are OK again just to be sure.

How you proceed from there depends on whether you are going to do a clean installation or try the upgrade path.

12.10 won’t fit on a CD, so a USB stick is probably a better bet. Plus, they seem to work somewhat faster, in my experience.

Would go with the general advice to do a fresh install rather than an upgrade as well.

Samo treba da pratis 10 koraka pod “Upgrade for Ubuntu Desktops 10.04 LTS to 12.04 LTS” i nista vise… Zaboravi CD, zaboravi nove instalacije itd. Linux na srecu nije Windows i upgrade izmedju releases je brz koliko ti je brza internet konekcija u tom trenutku…

Ako i dalje želiš odraditi clean install, navrati na Elektrotehnički fakultet u ponedjeljak iza 13h.

Uh, to je bilo baš optimistično. Lično, slažem se sa savjetom onog lika sa foruma, dvije su godine između dva izdanja poprilično dugo vremena, naročito tranzicija Gnome 2 > Gnome 3 / Unity, pa nisam siguran koliko je upgrade pametno raditi. Možda bi upgrade prošao bez problema, ali uvijek postoji šansa (nažalost, ne tako malehna) da nešto krene kako ne treba. Moj je savjet prihvatiti Vedranovu ponudu i svratiti na ETF, to je idealna prilika da dobiješ sigurno funkcionalan sistem, riješiš sve eventualne probleme koji mogu nastati i, najbitnije, naučiš par stvarčica i dobiješ odgovore iz prve ruke na sva pitanja i nejasnoće.

Ma to me bas i nije zanimalo… To je zvanicna Ubuntu dokumentacija… enough for me. Kad se sta pokvari covjek ce ili nauciti sam napraviti XY ili promjeniti distro. Ubuntu ustvari cini jako dobra djela :smiley:

Prihvatam Vedranovu ponudu.
Hvala svima za savjete. :slight_smile:

Vedrane, poslao sam ti privatnu poruku. Molim te odgovori mi.