Instalacija Ubuntu-a

Poštovanje!

Imam prijateljicu u Sarajevu koja bi htjela da joj se na HP laptop instalira Ubuntu. (Dosadili joj Windowsi). Ima li neki Ubuntu guru u Sarajevu koji bi to mogao da instalira? Njen laptop se nalazi kod mene u Pofalićima. Moja e-mail adresa je vpd108@gmail.com Tel. broj mi je 065/670-339
Ja imam instaliran Ubuntu 10.04 na svom laptopu. Imam iskustvo da je bolji od 11.04. verzije koja je kod mene pravila neke probleme. Ona isto hoće 10.04.

Unaprijed zahvalan,

Vladimir

nidla ti je bog za racunare, elektrotehniku i ubuntu :slight_smile:

11.04 je vrlo solidan čim makneš unity :wink: šalu na stranu, nekima unity jednostavno nije legao (za sada). To ti je onaj novi izgled sa ikonama sa strane i nekakvim efektima. Može se vrlo jednostavno namjestiti 11.04 da izgleda (i radi) kao 10.04, samo izabereš “Gnome Classic” kao desktop na onom login ekranu. Inače ima dosta drugih prednosti korištenja novijeg izdanja Linuxa, npr. bolja podrška za hardver, bolja sigurnost, nove aplikacije i slično.

ma 11.04 je dosta dobar, meni licno bolji i od 10.04, 11.10 a posebno od 10.10. Na Unity se brzo navikne, meni licno je ok.

Ima i na 11.10 stari gnome.

Zato je KDE zakon :slight_smile:

ako vec mogu izdvojiti na 4.7.1 par bubica to je ponekad crashanje nepomuka i akonadija, redovito cachanje necega pri shutdownu, tj. ne krene shutdown odmah nego nakon cca 5-10s, i kod nas koji koristimo tty cesto, iskakanje confirmation pop-up prozora da si logovan u tty kao root. Od svega toga jedino mi bas popup smeta, jer moram ostati sjediti za racunarom dok se ne ugasi.

Ne znam, svako ima svoje misljenje, ali KDE je daleko napredniji desktop od Gnome ili Unity.

Probao.Ima svoju vrijednost i mislim da je dosta kompleksan (ne komplikovan). Neki ljudi vole takav pristup desktopu.

Ma sve zavisi za sta ga koristis. KDE je vise orijentiran profesionalcima. Unity je vise mainstream korisnicima koji samo koriste web-browser, mail, twitter, chat i sl. Na kraju krajeva, to je jedini nacin da se privuce veci broj korisnika.
Cak je i KDE to skontao pa su poceli raditi na tom nekom netbook/tablet shellu koji jos uvijek nije 100% funkcionalan, ali koriste slicnu filozofiju kao unity.

Uf
U pitanju je opet tržište.Slažem se da je Unity više okrenut mainstream raji.To je i onaj Šatlvort Mark rekao.On ne krije da ima ambiciju (odnosno već jeste) da konkuruše MS i Apple-u. Samo na open-source način. I to ne samo desktop - već i tablet,mobile. Mada skidam kapu Unity timu na dizajnu - mislim da je jako lijep i inovativan. KDE sa druge strane podsjeća na Windows desktop (mene)

Pa, dobro narode. Imal’ neki sarajlija da je voljan instalirati Ubuntu 11.04?
Neka mi piše na vpd108@gmail.com i ostavi svoj telefonski broj.

Unaprijed hvala

Ja sinoc kod hanume na laptopu uradio upgrade sa 11.04 na 11.10.

Merem reci da su plaho sredili UI kada su u pitanju “obicni” korisnici. Zapravo oni koji “dolaze” sa win 7, vista, xp or smthn. Od kako sam install joj 11.04 nisam imao ni jedno jedino pitanje “kako ovo, gdje ono…” A bilo joj je prvo sretanje sa “linuxom”.

So… iako sam zagrizeni slacker/debian dude, napravili su plah DE za mase :slight_smile:

[quote=Vrsabha]Poštovanje!

Imam prijateljicu u Sarajevu koja bi htjela da joj se na HP laptop instalira Ubuntu. (Dosadili joj Windowsi). Ima li neki Ubuntu guru u Sarajevu koji bi to mogao da instalira? Njen laptop se nalazi kod mene u Pofalićima. Moja e-mail adresa je vpd108@gmail.com Tel. broj mi je 065/670-339
Ja imam instaliran Ubuntu 10.04 na svom laptopu. Imam iskustvo da je bolji od 11.04. verzije koja je kod mene pravila neke probleme. Ona isto hoće 10.04.

Unaprijed zahvalan,

Vladimir[/quote]
http://www.google.ba/search?hl=bs&client=ubuntu&hs=vMj&channel=cs&biw=1214&bih=938&tbm=vid&q=how+to+install+ubuntu+10.04.&btnG=Tra%C5%BEi

pretjera ga ti, uglavnom ne sviđa mi se kvalifikacija, ja sam samo insan

pretjera ga ti, uglavnom ne sviđa mi se kvalifikacija, ja sam samo insan[/quote]
nidla jarane, TLN reference…

[quote=nidla][quote=Vrsabha]Poštovanje!

Imam prijateljicu u Sarajevu koja bi htjela da joj se na HP laptop instalira Ubuntu. (Dosadili joj Windowsi). Ima li neki Ubuntu guru u Sarajevu koji bi to mogao da instalira? Njen laptop se nalazi kod mene u Pofalićima. Moja e-mail adresa je vpd108@gmail.com Tel. broj mi je 065/670-339
Ja imam instaliran Ubuntu 10.04 na svom laptopu. Imam iskustvo da je bolji od 11.04. verzije koja je kod mene pravila neke probleme. Ona isto hoće 10.04.

Unaprijed zahvalan,

Vladimir[/quote]
http://www.google.ba/search?hl=bs&client=ubuntu&hs=vMj&channel=cs&biw=1214&bih=938&tbm=vid&q=how+to+install+ubuntu+10.04.&btnG=Tra%C5%BEi[/quote]
^^ naravno ovo je zadnja opcija (u slučaju da znaš engleski i da se niko ne javi)

pretjera ga ti, uglavnom ne sviđa mi se kvalifikacija, ja sam samo insan[/quote]
nidla jarane, TLN reference…[/quote]
ma ne mislim da si ti ovo nešto iz loše namjere, samo to su po mom svjetonazoru pravo pipave stvari

inače, sve ok, peace & respect :wink:

Probao sam po vašem savjetu, pa sam nešto grdno zabrljao. I dalje očekujem da mi se netko iz Sarajeva javi i konačno instalira Ubuntu ili LinuxMint (imam instalacijski disk). Da mene netko tako pita, ja bih to uradio. vpd108@gmail.com 065/670-339
Čekam u nadi!

ja bih ti to napravio ali daleko si.