Kako napisati dobar CV

http://www.dl.mef.unsa.ba/burak/Resume.aspx

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit :slight_smile: amin

Bravo Sanele odlicna tema.
Danas je zaista umjetnost napisati dobar CV pogotovo ako se uzme u obzir da isti kao prvo treba da prodje firewall tj. sekretaricu koja ima samo par osnovnih I nejasnih informacija znaci CV mora biti estetican, onda treba da sadrzi dovoljno jasne informacije i opise iskustava a da ne utusi ali da probudi intres.
Moj savjet je ne pisite Sci-Fi bar ne u pretjeranoj mjeri jer vas najkasnije kada pocnete raditi to moze skupo kostati, npr. dobio sam jednom CV jedne zenske osobe iz Rumunije koja je doslovce napisala da poznaje svu tehnologiju iz IT svijeta na odlicnom nivou, iako se mislim IT prof. bavim preko 100 godina bilo je mnostvo pojmova koje nikad nisam cuo, ergo u tel.razgovoru nazalost kao sto sam i predpostavljao ispostavilo se da ni ona o njima nema pojma i to je KO kriterij.
Ne aplicirajte za posao koji niste zaista strucni odnosno vas CV mora se identificirati sa pozicijom i opisom iste.

  • Eye-candy-can (budite kreativni , budite sledeci IT van Gogic, nista nema dosadnije od bijelog lista i tone nepoznatih skracenica)
  • Bezgresan (zene znaju tu biti vrlo sitnicave :slight_smile: recimo prefekcioniste)
  • Realisitican (ili haman pa realisitican kao u vicu kada papagaj kaze Husi, sta se *urcis kad nemas krila da letis)
    Zasto realisican, prvo necete razocarati novu firmu drugo necete sebe dovesti u situaciju da se blamirate, koliko znate pokrijte se koliko ne
    znate priznajete i radite protiv toga.
    -Aktivan (CV treba da vas istakne kao aktivnog aplikanta znaci rad na projektima, cak i rad na prevodu Ubuntua npr je intresantan kao cinjenica)
    Svaka firma voli vrijedno osoblje i ljude koji zele da nesto pokrenu.
  • Konstantan (pokrijete vremenske rupe od posla do posla navodjenjem nekog projekta ili edukacijom (naravno ucinite isto)

Indirektno i u vezi sa CV, danas HR odnosno Firme koriste internet da o vama dodju do dodatnih informacija moj licni savjet je :

  • Ukinite FB ili pazite dobro sta stavljate na njega od komentara do slika i prijatelja
  • Napravite profil na Xing ili LinkedIn
  • Izbacite tu i tamo neku pametnu na recenzijama knjiga, forumima i sl.

I prije svega pustite si vremena kod potraznje posla jer losih firmi i jos losijih sefova kao i timskih kolega ima nazalost vise nego dobrih stoga savjet poslije CV

  • Trazite 1 probni radni dan i isti iskoristite da oshnjufate situaciju firme,posla, sefa i kolege
  • Prodajte se za dobru lovu ali ne trcite od firme do firme za 100KM vise
  • radite na sebi i na profesionalnom ali i socijalnom nivou
  • radite vrijedno i cisto, pisite dokumentaciju
  • budite otvoreni za pozitivan i negativan feedack

toliko i sretno

Interesantno kako je Mašinski fakultet prekrstio u “Faculty of Engineering” :slight_smile: