Koji distro koristite ovih dana?

Čisto da započnemo nekakvu raspravu, naravno, prvo pitanje je na kojem ste distru? :slight_smile:

Ja vječito šetam od distra do distra ali se uvijek vratim Slackwareu. Slackware 14.2, obično XFCE desktop.

Linux Mint. Pokazo mi se boljim od Ubuntu - a.

Slackware. Poslije nekoliko godina lutanja sa Fedorom, Ubuntu-om i Arch-om, povratak na Slack je pravo osvjezenje. Neprimjetan, necujan i radi. I radice narednih X godina :wink:

Zadnju godinu sam uglavnom na Arch Linux-u, treba mi svakakvih nekih eksperimentalnih điđa, pa je to malo lakše naći spakovano za Arch, samo se čovjek mora dobro paziti update-a :slight_smile:

A inače, Slackware :tm:


“Ubuntu” - an African word meaning “Slackware is too hard for me”.

Da ozivimo i ovu temu.

Ubuntu - bez neke customizacije osim sto stavim Yakuake (da da kde baziran) u startup aplikacije.

Shvatio sam da je zivot previse kratak da bih ga proveo podesavajuci okruzenje :slight_smile:

Da - i prestao sam koristiti mac OS X - cim je doslo vrijeme da kupim novi hardver. :slight_smile:

Kao i @testni_hamo2 i ja sam presao na Ubuntu bazirane distribucije i za to imam prilicno dobar razlog - legacy hardware i problemi s driverima. Trenutno koristim Linux Mint i to 17.3.
Imam dva laptopa, jedan ima ekran 15.6, a drugi 16.4, na jednom je AMD integrisana graficka kartica (APU Trinity koja vise nije podrzana) i na drugom Nvidia koja koristi legacy driver 173. I na jednoj i na drugoj se noviji kerneli ne ponasaju najbolje, zato sam odustao od Archa zbog cestih updatea svega. Slackware - ne rade mi dobro neki driveri, na jednom laptopu me zeza alsa | pulseaudio i touchpad, a na drugom wlan i grafika. Cak sam se vratio s Minta 18 na 17.3, jer imam i sa njim nekih problema, a Mint 17.3 i Ubuntu 14.04 dobro rade na ovim laptopima, usudio bih se reci bolje nego vecina distribucija koje sam probao.

Kako je Arch preso na systemd ja odem na VoidLinux. Void je dobar ali je jos mlad pa sam sad na Gentoou i eto kompajlujem pomalo. Nije bas da imam viska vremena pa ne znam da li trebam prijeci na Slackware.
Na poslu Debian, radi fino ono sto treba.

Znaci ode i ti u biznis vode :smiley:
Zato ja tebe slabo i vidjam. Neka fino. Kod mene je pola smjera vec u nekim od ovih firmica, dok sam ja bio krenuo u Leftor na praksu pa odustanem pri samom kraju.

A sto se Gentoo tice on je tu najbolji za konfigurisanje. Samo dok se nesto vece kompajlira treba nekad vjecnost koju ne mogu cekati, zato sam zasad se odlucio na nesto sto je brzo & jednostavno, mada i dalje pratim pomalo desavanja. Evo Slackware je sa 14.2 usvojio pulseaudio kome se dugo protivio. KDE zahtjeva vec neke systemd biblioteke, pa je malo falilo da Eric digne ruke od njega, ali je nasao rjesenje. Da li ce na kraju biti primorani da predju na systemd kao i Debian, ostaje da se vidi :smiley:
A Debian je vrlo dobra distribucija. Sastavio sam neki stari racunar od dijelova sto mi je ostalo rashodovano, a koji bi trebao sluziti kao headless server samo jos ne znam za sta, Debian 8 je na njemu. :smiley:

Pametno si uradio za poso, ja sam mislio mogu paralelno sa faxom - I’m not so smart. Evo radim 1.5g (embedded and pcb design) nisam dva puta otiso na fakultet.

Za Gentoo, jes dobar al evo ja koji koristim dwm i cli uglavnom nisam jos sve nastimo kako treba, mislim da cu prijeci na Slack sad preko vikenda. FreeBSD je isto opcija al cekam Wayland pa se moram Linuxa drzat.