Japanski naucnici pri Keio University’s Institute for Advanced Biosciences i Shonan Fujisawa Campus su uspjeli u koriscenju DNKa bakterieje Bacillius subtilis za dugorocnu pohranu informacija. U najboljem se slucaju informacija moze cuvati hiljadama godina.
Kratak opis principa pohrane: sinteticki se stvara DNK koji kodira informaciju da bi se ista pohranila u kombinacijama baznih parova (A, C, T, G). Informacija se onda uvodi u genom bakterije. Bakterije tu informaciju dalje prenose iz generacije u generaciju.
Tehnika je koriscena ranije, ali problem je bio da se DNK-sekvenca mijenja kada bakterije mutiraju. Naucnici tvrde da je taj problem sada rjesen. Oni stvaraju vise DNK-kopija i unose osim originala i vise identicnih kopija u genom. Ako se original osteti kopije sluze kako back up.
Racunarskim simulacijama je potvrdeno da se informacija moze sacuvati u najboljem slucaju hiljadama godina.
L33t! Neću se više kupati… Sjeća li se ko onog glupog filma Johny Mnemonic sa još glupljim
Kijanom Rivsom, gdje frajer prenosi važne podatke za neke mafijaše ili šta već god u svom
mozgu. I kaže limit mu je 64 GB. LOL! Al to je tad bila utopična suma prostora, ili je to zbog
činjenice da je Kijanu Rivs glumio…?
Usput, koliko stane na jednu bakteriju? Ima li o tome šta?
Pa kad krenes kod prijatelja da pogledate najnoviji film koji si “natocio” sa neta umjesto usb memorije ili dvd-a ti “ispeces” film na te tvoje bakteije…
[quote]Sjeća li se ko onog glupog filma Johny Mnemonic sa još glupljim
Kijanom Rivsom, gdje frajer prenosi važne podatke za neke mafijaše ili šta već god u svom
mozgu. I kaže limit mu je 64 GB. LOL! Al to je tad bila utopična suma prostora, ili je to zbog
činjenice da je Kijanu Rivs glumio…?[/quote]
Sjecam se, i ja se pitam odakle im 64 GB :lol: . Na drugu stranu jos smo daleko od HAL 9000 iz odiseje koja se trebala dogoditi 2001 .
Uopste govoreci broj baznih parova (A, C, T, G) u genomu jedne bakterije je oko 10^5. Koliko se jos moze unjeti tehnikom koja je koriscena u ovom slucaju a da se funkcionalitet bakterije nepromjeni neproizilazi iz clanka koji sam citao, ali ako grubo racunamo da se moze dodati jos 10% DNA u genom dobija se vrtoglavo veliki broj kombinacija. Uzme li se jos u obzir velicina bakterije (koliki se broj bakterija moze staviti na plocu velicine CD-diska naprimjer?) mogucnost pohrane je ogromna. Kao sto znamo sav programski kod ljudskog bica naprimjer staje u jednu jedinu celiju!
Brzina citanja/pisanja je medutim sa sadasnjom tehnologijom poprilicno skromna.