Eee cekaj sreco jos koju godinu pa ces vidjeti kako se penje taj postotak:-).Ali ko sto jedna stara latinska kaze: per aspera ad astra(kroz trnje do zvijezda)
Naravno, najpopularniji mora biti prvi na listi Al’ ništa se ne sekiraj, u tom slučaju ni Slack neće biti daleko A ni Gentoo… Ako provale Ubuntu, provalit će i ostale.
Virusi nisu jedina posast od koje boluje jedan Operativni System, nedovoljno sigurne,nestabilne aplikacije, nestablini moduli , drajveri su po mom dugogodisnjem iskustvu opasnije su nedace sa kojima se i Linux bori…btw. i bash script u kojima stoji izbrisi sve sa / moze biti opasan :), nije li to veca propustna rupa nego jedan virus ?
Najveca sigurnosna prijetnja po operativni sistem su bili i ostat ce korisnici…svaka dobro napisana aplikacija,svaki dobro zasticen sistem pada u vodu kad korisnik klikne na slika.jpg.exe file (cisto jedan windows primjer).
.sto se tice linuxa, kako vrijeme bude odmicalo, i kako se bude povecavao broj korisnika (po svoj prilici sve vise i vise laika koji prelaze na linux zbog njegove trenutne situacije sa nedostatko virusa, malware-a i sl.) to ce biti teze osigurat sistem…da se nadovezem na @die7 post: zamislite samo situaciju u ubuntu-u da se neki rootkit/virus/sta vec ubaci u programcic tipa ubuntu tweak (da ne bi krenuo advocacy ubuntu vs * linux, ovo mi je prvo palo na pamet.)…
i jos uvijek se nije desilo nista slicno zahvaljujuci malom broju prije svega korisnika kojima kompjuteri ne stoje pod rubrikom osnovne vjestine…
Programeri moraju shvatiti da je računar kućanski aparat i da ne smije biti moguće pokvariti ga šta god da korisnik uradi. Postoje li virusi za televizore ili mikrovalne? Ako se virusi mogu širiti na takav način onda OS ne valja i treba ga popraviti. Konkretno na Ubuntu običnom (neprivilegovanom) korisniku ne treba biti moguće instalirati i pokretati programe nikako osim kroz Synaptic. Ko zna otvoriti konzolu i otkucati prave komande može instalirati neprovjeren softver, ostali imaju gui pa nek klikaju.
[quote]There are several reasons for the non-issue of the Linux virus. For a Linux binary virus to
infect ELF executables and spread, those executables must be writable by the user activating
the virus. That is not likely to be the case. Chances are, the files/programs are owned by
power user such as root and the user is running from a non-privileged account. Second, even
if the Linux virus successfully infects a program owned by the user, its task of propagation is
made much more difficult by the limited access right of the user account. As we know, Linux
applications and software is almost all open source. Binary-only products are rare and this is a
tough place for a Linux virus to hide. Each of the above reduces the reproduction rate of the
Linux virus.[/quote]
Kompletan clanak: www.hakim.ws/DEFCON16/lclee_vx/defcon-16-lclee_vx-wp.pdf
I kućanski aparati se kvare na najstupidnije moguće načine, a obično imaju tačno određenu zadaću (recimo da su računari multifunkcionalni). Nema razloga zašto ne bi bilo virusa za mikrovalnu ili TV, samo fali način prijenosa. Čim ti uređaji budu “Internet enabled” (vrlo vjerovatno za koju godinu), eto virusa i na popularne kućanske aparate
I kućanski aparati se kvare na najstupidnije moguće načine, a obično imaju tačno određenu zadaću (recimo da su računari multifunkcionalni). Nema razloga zašto ne bi bilo virusa za mikrovalnu ili TV, samo fali način prijenosa. Čim ti uređaji budu “Internet enabled” (vrlo vjerovatno za koju godinu), eto virusa i na popularne kućanske aparate :-D[/quote]
Jes’, jes’, pa 'š vid’ti kad narediš “kuhalu” da ti skuha čaj, a on skuha kafu