LMDE informacije,savjeti i trikovi ;)

zar ne vazi pravilo da je debian testing stabilniji od ubutu-a???
i vec sam napisao da lmde NE koristi cisti testing vec da svaki paket prodze neku dodatnu provjeru
znaci nebi se smjelo desavati da odjednom nemozes ad se ulogiras u system,takvo nesto mi se cak i na ubuntu-u nije desilo :confused:
p.s. da se razumijemo ja respektujem sto brzo dgovarate al slabo ste konkretniā€¦
ev recimo savjet da otvorim "logove"
pitanja: kako? gdje? cime? sta kad otvorim i ugledam 30 redova nekakvih manje smislenih pojmova?koji id tih pojmova ima veze s mojim problemom??
da se razumjemo nemam namjeru zavrsiti 2-godisnji tecaj ovog ili onog da popravim jeā€¦ni operativni system koji mi se srusio sam od sebeā€¦
i ako nemate neki jakoo konkretan i precizan savjet onda bolje da ne odgovarate nikako,jer mi ne pomazete vec samo postizete kontra efekat :frowning:

[quote=nedim.bfo][quote=rooney19]izgleda da komanda nepostoji ni zasta osim za nesto sto i onako niko i neradi u konzoli
o.O[/quote]
a sta se po tebi radi u konzoli?[/quote]
sve ono sto nemogu uraditi preko gui-a treba da se moze u konzoli,znaci padne system,pukne neki systemski paket e tad konzola moze biti jako korisnaā€¦valjalo bi kad se desi tako neka havarija da fino otvoris konzolu i kucas nesto tipa search-and-fix-problems-after-that-post-short-output-then-rebootā€“
haa jaaa,e to je konzola ane da moram preko nje foldere otvarati za takve opetacije sluzi program zvan file manager a ne konzola,koji geek se samo toga sjetio o.O
takodzer popravak slomljenih paketa ili recimo
rasciscavanje sukobljenih dependencija i
ostali trivijalni detalji moraju biti
automatizovani u svakom distri i
nesmje se od korisnika zahtjevati da to rucno
obavljaā€¦sto prije to pojedini linux developeri
shvate to ce linux postati bolji os.

:wink:

RTFM
ā€¦drops the keyboard and walks out!..

Smiri sad malo strasti i procitaj ovo
http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=10&t=77183
Kao sto rekoh na Archu ima naredba da obrises sve osim base. Na Debianu nisam nasao ali mozes pjeske. Obrisi pa opet instaliraj. Imas i purge, googlaj apt-get purge sta radi.
I Linux nije OS, Linux je kernel. Mozes ga separirati ali s njim samim ne mozes nista raditi bez boot managera i aplikacija.
I to za GUI su gluposti sto pricas. GUI pokrece gomila naredbi a do crasha dodje kad npr aplikacija upadne u petlju i ne zna sta da radi. Zato je tu konzola i logovi koji kazu sta je uzrok padu. Nije bas da developeri nisu mislili o tome, kako ces drukcije prijaviti bug?

-nije mi cilj da obrisem system vec da ga popravim sto moze biti i reinstalacijom al da sacuvam sve podatke ,programe postavkeā€¦
-to purge sam kucao i dobijem samo ovo: ā€œ0 upgraded 0 newly installed 0 to remove and
0 not upgradedā€ dakle kaze mi da je sve okā€¦a ja i dalje nemogu login,ko je ovdje lud o.O
-znam da je linux kernel ,al ja distre skraceno zovem linux,ima logike zar ne
-I sta kad aplikacija upadne u petlje,nakon restarta to bi trebalo da se ponisti,dakle system nastavlja da radi normalno???jer komande nisu fajlovi pa da ostaju na disku i nakon rebootaā€¦
-ev jedan frisak primjer neinteligentnosti systema i pojedinih programa: jucer podze da otvorim synaptic i izbaci mi errror da nesto nije uredu i da trebam ukucati u konzoli tu i tu komandu, i ja nesto kontam sto synaptic nije otvorio konzolu u pozadini ,ukucao komandu i meni samo javio da je problem bio i da je automatski rijesen.ili da mi nije javio nista,to bi bilo jos bolje,ali neee poenta je da ja to moram manuelno jer je synaptic toliko glup program da nemoze pokrenuti konzolu i ja to moram raditi ā€¦i nakon toga uradim restart i nemogu da se prijavimā€¦nidze veze!
-mislim da bi bilo pametnije umjesto da se korisniku usavrsava mogucnost da prijavljiva bug i nakon toga ceka da se neko sjeti da ga popravi,da unutar systema dolazi program koji bi pratio rad systema,citao log fajlove,analizirao ih i na osnovu podataka u njima izvrsavati konkretne poteze recimo update pojedinih paketa brisanje suvisnih fajlova i sl ā€¦na tome developeri treba da radeā€¦to bi dosta pojednostavilo koristenje linuxa posebno za nekog ko nije geek,hakerā€¦

Znas ti uopce sta je petlja? Ako se ona stalno ponavlja, ponavljace se uvijek i svaki put kad pokrenes aplikaciju. To je bug u kodu i nema te carolije koja ce je natjerati da sama proradi.
A kakve to postavke imas cuvati? Skripte, fajlovi i slicno su na /home tu ce i ostati, osim ako ne formatiras. Podaci o korisniku ionako nisu tu, niti ce biti afektovani navedenim radnjama. Obrisace se vjerovatno nesto poput cachea browsera, skinuti .deb fajlovi aplikacija i slicno.
Druga stvari: programi ne mogu donositi odluke kao ljudska bica. Ako nesto podje po zlu daj korisniku gresku sa nekom porukom i eventualnom solucijom. Opet kazem: koristi komandnu liniju za instalaciju, jer daje bolji uvid sta se desava. Ako ti to ne odgovara ti se i dalje cudi. Graficko sucelje i jest tu da prikrije pozadinsko odvijanje koje moze da zbuni nevjestog korisnika. I zato sam protiv automatizacije bas svega, kao sto je na Windowsu slucaj.
Dalje, jesi li uopce probao neki drugi login manager. Ili bez njega? startx recimo ili samo X da testiras Xorg server da li radi probleme. Ovo mi se cini da vise ima veze sa polkitom (odnosno mehanizmom za passworde) nego sa Xorgom, ali logovi ce ti vise reci, zato otidji u /var/log i citaj jedan po jedan. Sve sto ti bude sumnjivo pitaj ovdje.
I opet kazem, postoje takve distribucije koje odbijas koristiti. Hoces rolling distru, onda budi spreman za konstantno krpanje i reinstalaciju. Ako zelis stabilnost, promjeni distru.
Da ne bih razbio i ja laptop ko nedim tastaturu bolje bi bilo da se odjavim :slight_smile:

[quote=Reznor]Znas ti uopce sta je petlja? Ako se ona stalno ponavlja, ponavljace se uvijek i svaki put kad pokrenes aplikaciju. To je bug u kodu i nema te carolije koja ce je natjerati da sama proradi.
A kakve to postavke imas cuvati? Skripte, fajlovi i slicno su na /home tu ce i ostati, osim ako ne formatiras. Podaci o korisniku ionako nisu tu, niti ce biti afektovani navedenim radnjama. Obrisace se vjerovatno nesto poput cachea browsera, skinuti .deb fajlovi aplikacija i slicno.
Druga stvari: programi ne mogu donositi odluke kao ljudska bica. Ako nesto podje po zlu daj korisniku gresku sa nekom porukom i eventualnom solucijom. Opet kazem: koristi komandnu liniju za instalaciju, jer daje bolji uvid sta se desava. Ako ti to ne odgovara ti se i dalje cudi. Graficko sucelje i jest tu da prikrije pozadinsko odvijanje koje moze da zbuni nevjestog korisnika. I zato sam protiv automatizacije bas svega, kao sto je na Windowsu slucaj.
Dalje, jesi li uopce probao neki drugi login manager. Ili bez njega? startx recimo ili samo X da testiras Xorg server da li radi probleme. Ovo mi se cini da vise ima veze sa polkitom (odnosno mehanizmom za passworde) nego sa Xorgom, ali logovi ce ti vise reci, zato otidji u /var/log i citaj jedan po jedan. Sve sto ti bude sumnjivo pitaj ovdje.
I opet kazem, postoje takve distribucije koje odbijas koristiti. Hoces rolling distru, onda budi spreman za konstantno krpanje i reinstalaciju. Ako zelis stabilnost, promjeni distru.
Da ne bih razbio i ja laptop ko nedim tastaturu bolje bi bilo da se odjavim :)[/quote]
necemo u detaje,jer ja ipak nisam programerā€¦a pod petlja sam mislio na sukob razlicitih komandiā€¦slab asm s terminologijom
ako je bug u kodu neke ne-systemske aplikacije onda system treba da tu aplikaciju izbrise i da obavjesti korisnika zbog cega je izbrisana(iz sigurnosnih razloga,logicno) a ako je bug u systemskoj aplikaciji onda system u cjelini nista nevalja i treba ga bataliti!jer bolje je da nove verzije systema izlaze svako 5 godina al da su lisene ā€œbugova u koduā€ nego da svako 6 mjeseci izlazi nova jos bugovitija verzijaā€¦
moze program da donese odluku da rijesi problem koji ce ionako morati biti rijesen ukoliko korisnik zeli i daje koristiti comp kako treba,u takvim slucajevima nema potrebe da korisnik radi nesto sto se podrazumjevaā€¦ automatizacija je dobra ako se dobro odradiā€¦znaci netreba je otpisivati odmah na startuā€¦i treba korisniku dati mogucnost da se ipak pita oko stvari koje ga zanimajuā€¦
startx je je amaterska komanda i naravno da sam je kucao,
pazi ovo,ja kad ukucam pasword i lupim enter desi se isto ko da idem na opciju reset x server,znaci iz nekog cudnog razloga x server se restartuje svaki put kad probam da se ulogiram,sto vjerovatno znaci da je xorg u kvaruā€¦
pitao sam kako da ga popravim,nisam jos dobio odgovor , nazalost :confused:
e sad,kako da odem u /var/log kad nemogu ni da se logiram???
a da to uradim iz konzole neznam i nije mi jasno kakvog smisla ima otvarati fajlove i foldere u konzoli,to mora da je jakoo konplikovano,al ako mi neko detaljno pojasni proceduru mozda i probamā€¦sto da ne!
ma znam ja to al zar je moguce da se ti problemi nemogu rijesiti na normalan nacin,kako te developere nije sram da se sprdaju s korisnicima tek tako o.O
ti izgleda imas zivce ko i ja :smiley: i mene ovo strasno nervira :confused: al stacu ā€¦ne gubim nadu josā€¦

Oj drame :slight_smile:

Ja mislim da sistem prvo treba da administratoru kahvu skuha, pa da ga pita kako je raspoložen danas, jel lijepo spavao, Å”ta je sanjao, pa hoćel se plaho uvrijedit ako ga sistem zamoli da Å”ta pogleda jer ono ipak stanje AI u 2014. je takvo da se ponekad i pogrijeÅ”i itd.

@vedrane sto mi sad trolas po temi??
fino sam zamolio da ako nemas sta konkretno,bolje nemoj pisati nistaā€¦
recimo pitao sam kako da otvorim /var/log folder iz konzole,jos i niko nije odgovorio o.O
a nakon toga kako da otvorim neki fajl u tom folderuā€¦
jer moguce je da u 1 od tih fajlova pise nesto sto bi ja mogao da zaljepim ovdje i da mi onda neko konacno kaze u cemu je problem s mojim lmde os-om, tj. sta je puklo:kdm,xorg,polkittā€¦
cekam odgovor na ta pitanja,jer ja neznam sta da radim,sve sam ideje iscrpio :confused:

[quote=rooney19]@vedrane sto mi sad trolas po temi??
fino sam zamolio da ako nemas sta konkretno,bolje nemoj pisati nistaā€¦
recimo pitao sam kako da otvorim /var/log folder iz konzole,jos i niko nije odgovorio o.O
a nakon toga kako da otvorim neki fajl u tom folderuā€¦
jer moguce je da u 1 od tih fajlova pise nesto sto bi ja mogao da zaljepim ovdje i da mi onda neko konacno kaze u cemu je problem s mojim lmde os-om, tj. sta je puklo:kdm,xorg,polkittā€¦
cekam odgovor na ta pitanja,jer ja neznam sta da radim,sve sam ideje iscrpio :/[/quote]

sudo cat /var/log/nekilog.log

ako je malo duzi log mozes ga pipat kroz more ili less
na q da izadjes iz more ili less

sudo cat /var/log/nekilog.log | more

sudo cat /var/log/nekilog.log | less

mozes nam prvo poslat ā€œ/var/log/Xorg.0.logā€ ako ti ne radi startx valjda tu pise sta je razlog

sudo apt-get install wgetpaste
wgetpaste /var/log/Xorg.0.log
//wgetpaste bilo-kakav-path-do-file
Link koji proizvede je kratak, zapisi na papir i postaj ovdje.

[quote=rooney19]@vedrane sto mi sad trolas po temi??
fino sam zamolio da ako nemas sta konkretno,bolje nemoj pisati nistaā€¦
recimo pitao sam kako da otvorim /var/log folder iz konzole,jos i niko nije odgovorio o.O
a nakon toga kako da otvorim neki fajl u tom folderuā€¦
jer moguce je da u 1 od tih fajlova pise nesto sto bi ja mogao da zaljepim ovdje i da mi onda neko konacno kaze u cemu je problem s mojim lmde os-om, tj. sta je puklo:kdm,xorg,polkittā€¦
cekam odgovor na ta pitanja,jer ja neznam sta da radim,sve sam ideje iscrpio :/[/quote]
dok si to ovdje napisao mogo si na google naci u prvom linku opis svih komandi u linux, samo tebi je mrsko i hoces da neko radi posao za tebeā€¦

Ne samo to, vec sam mu napisao par naredbi, dvaput napisao za wgetpaste i stavio cheatsheet u visokoj rezoluciji koji moze isprintati sebi.

kad udzem u recovery mode odmah mi izbaciva neke poruke i ovaj se dio ponavlja vise puta:
udevd [1503] : failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event '
p.s. u velikoj zagradi nestoji uvijek 1503,svaki drugi put je drugi brojā€¦

[quote=Maverick123][quote=rooney19]@vedrane sto mi sad trolas po temi??
fino sam zamolio da ako nemas sta konkretno,bolje nemoj pisati nistaā€¦
recimo pitao sam kako da otvorim /var/log folder iz konzole,jos i niko nije odgovorio o.O
a nakon toga kako da otvorim neki fajl u tom folderuā€¦
jer moguce je da u 1 od tih fajlova pise nesto sto bi ja mogao da zaljepim ovdje i da mi onda neko konacno kaze u cemu je problem s mojim lmde os-om, tj. sta je puklo:kdm,xorg,polkittā€¦
cekam odgovor na ta pitanja,jer ja neznam sta da radim,sve sam ideje iscrpio :/[/quote]

sudo cat /var/log/nekilog.log

ako je malo duzi log mozes ga pipat kroz more ili less
na q da izadjes iz more ili less

sudo cat /var/log/nekilog.log | more

sudo cat /var/log/nekilog.log | less

mozes nam prvo poslat ā€œ/var/log/Xorg.0.logā€ ako ti ne radi startx valjda tu pise sta je razlog[/quote]

kuco sam i ispadne mi gomila nekih podataka,nigdje nepise error il slicno ,i na kraju pise:
[474.537] (EE) Server terminated successfully (0) . Closing log file .

[quote=Reznor]sudo apt-get install wgetpaste
wgetpaste /var/log/Xorg.0.log
//wgetpaste bilo-kakav-path-do-file
Link koji proizvede je kratak, zapisi na papir i postaj ovdje.[/quote]

E: unable to locate package wgetpaste
:confused:

a nakon srartx komande
pojavi mi se na trenutak debian pozadina i nakon 2 sec pojavi se o xserveru,da je verzija 1.14.3
zatim podaci o vrsti i verziji systemaā€¦
pa onda lista built-in extenzije koje se pokrecu i na dnu pise:
Loading extension GLX
(II) [KMS] Kernel modeseting enabled.

Warning: Type ā€œONE_LEVELā€ has 1 levels, but has 2 symbols
Ignoring extra symbols
Error from xkbcomp ar not fatal to the X server
xinit: connection to X server lost
waiting for X server to shut down (EE) Server terminated successfully (0) . Closing log file.

JEL NEKOM ISTA OVDJE JASNO???

koja je apt-get naredba za nesto tipa ā€œforce reinstallā€ xorg I kdm ???
ili ā€œcheck package IME_PAKETAā€

zar je moguce da nepostoje komande za tako elementarno bitne operacije???

[quote=rooney19]a nakon srartx komande
pojavi mi se na trenutak debian pozadina i nakon 2 sec pojavi se o xserveru,da je verzija 1.14.3
zatim podaci o vrsti i verziji systemaā€¦
pa onda lista built-in extenzije koje se pokrecu i na dnu pise:
Loading extension GLX
(II) [KMS] Kernel modeseting enabled.

Warning: Type ā€œONE_LEVELā€ has 1 levels, but has 2 symbols
Ignoring extra symbols
Error from xkbcomp ar not fatal to the X server
xinit: connection to X server lost
waiting for X server to shut down (EE) Server terminated successfully (0) . Closing log file.

JEL NEKOM ISTA OVDJE JASNO???[/quote]

Vec sam ti u nekom od proslih postova dao odgovor kako rekonfigurisati xorg, kako srediti i sta, citajā€¦

obrisi xorg.conf i onda pokreni startx ja mislim da bi to moglo da proradi ako nista vidi da li mozes kao root da startas xā€¦
(ukratko sa ovim komandama:
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo reboot)

Takodje pokusaj da pokrenes ove komande i onda restartuj sistem

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install apt-xapian-index
sudo apt-get install apt aptitude synaptic --reinstall
sudo apt-get install -f -m --reinstall -u gdm
sudo apt-get install --reinstall gnome-session