Nemreš install CentOS ako imaš 256MB RAM-a

šta je ba ovo, kakve su ovo restrikcije :slight_smile:

Nemres ni sa 512… ja neki dan pokusavao : ). Anaconda je ustvari problem… mozes onaj netinstall ali ono je najveca glupost koju sam vidio

Probajte 32bit build. I definitivno može 512MB, samo text only install.

btw kod mene je minimall i meni je super, ono završiš install, i imaš ssh, kasnije laganini. kod mene prošlo sa 512 text install

textonly radi sigurno…

Kao sto rekoh problem je anaconda… a anaconda se starta po defaultu afaik sto i nije bas friendly kad dobijes error kao ovaj gore : )

intresatno, gornja greska referencira da nisu ispunjene minimalne predispozicije za install koje bi trebale biti 256MB kod istih minimum pod 5, kod 6 su digli na 512MB, od 768MB starta gui
, ali kome treba gui?
I bas instalirati iste distribucije sa 256MB je malo utopijski, i da ide cemu to?

Y not? 256 MB je dovoljno za neki ruterčić a Centos je idealna distro za to.

[quote=die7]intresatno, gornja greska referencira da nisu ispunjene minimalne predispozicije za install koje bi trebale biti 256MB kod istih minimum pod 5, kod 6 su digli na 512MB, od 768MB starta gui
, ali kome treba gui?
I bas instalirati iste distribucije sa 256MB je malo utopijski, i da ide cemu to?[/quote]
dns srv

ja poslije install smanjim :wink:

naravno da bi pod idealnim uslovima ili prije 5-6 god bilo ok, medjutim minimal install zauzima vec 100-140MB RAMa, bez dodatnih servisa, a svaki dodatni servis ce natjerati huge swapovanje, ipak zivimo u vrijeme kad je slab pc sa 1GB RAMa, na 256MB gurao bih samo tako i skrojene distribucije ala damn small itd

Mogu i neke poznatije distre na tako malo rama. Recimo Debian+LXDE. Kod mene na Raspberry Pi-u radi ko curica, jos sam 32MB rama dao za grafiku.

ma moze se svasta nesto na nesto gurati ja ne govorim o ginisovim rekordima vec o svrsi i performasu, ali afaik centos/rhel nisu low desktop distro pa cak ni console only

Sa 265MB se moze gurat dobar servercic, cak da ide lijepo. Keyword “Alpine Linux” (meni druga najndraza distra).
Najminimalnija distra koju sam do sada vidio, jer ne koristi pretrpani glibc vec uclibc, busybox umjesto gnu coreutilsa…

@Asm1r: Gledam malko ovaj Alpine Linux, moram rec, mnogo mi se cudo svidja iz onog sto citam :slight_smile:

Ja sam htio Alpine za desktop, al sam odusto jer je kernel previse “paranoican” za desktop (patched: pax, grsecurity… ). Standardno Flash pravi problem i defaultni installer ima samo “use whole disk” opciju a mrsko mi petljat da manualno installiram.
Inace Alpine je super za koristit i sa 32MB rama, dosta sigurna distribucija, do sada najbrze mi boota, vecina paketa koji rade na glibc rade i na uclibc samo treba recompile mada i ne mora jer je package manager obuhvatio vecinu onog sto nam treba. Community (na ircu) je dobar, znaju dosta, isto su voljni i portat ako sta nece da se compajluje, ko meni dwm iako je bila moja greska pa nisam uspio kompajlovat…

Hmm, kakve su sanse da to zadignem na ARM arhitekturi? Konkretno pitam zbog RaspberryPi

Niakave, samo ima x86, ali je uclibc sopported na ARM tako da mozes nesto kao Alpine napraviti u stiliu Linux From Scratch. Samo izgleda previse truda za relatvno malo dobiti, osim ako je for fun. :slight_smile:

Ovo odavno hocu, al me sve nesto ometa:

Prosto bi letilo na PI-u, sa ARM hard float. :smiley: