Nginx server pitanja

Ima li neko iskustva sa nginx serverom ?
Interesuju me prednosti u odnosu na ostale mainstream servere ( apache u prvom redu ) ? Vidim da se pominje kao server budućnosti. Pitam ovo jer sam radeći nodejs aplikaciju, imao potrebu da negdje smjestim veliku galeriju fotografija ( izvan foldera aplikacije) , a ljudi preporučuju nginx kao savršen za to.

Osim ako nemas statike (slika) u terabajtima i ako ti site nema 500k posjeta dnevno… za sve ostalo ce posluziti i Apache. Apache 2.4 ima mpm event koji je najavljen kao ozbiljna konkurencija i nginx-u. Za sve ostalo postoji Cloudflare npr.

nginx-u ne fali nista ali je previse dignut hype oko istog ( u fazonu “Apache ne valja q, nginx zakon, real hipsters use nginx” itd… )

PS.

Real hipsers use node.js :smiley:

Osim ako nemas bas neku prijeku potrebu, koristi apache. Instaliraj 2.4.4, odlican je, stabilan, plus kao sto rece imenjak gore, ima mpm event koji ce, prostim jezikom receno, uciniti da apache procesira requeste slicno nginx-u.

nginx je generalno bolji za staticke web stranice i to one sa high loadom. Mi u firmi imamo oko 3 miliona posjeta u 24 sata pa koristimo apache.

Prednost apache.a su online resursi. Ipak taj web server drzi oko 70% trzista i postoji gotovo pa neogranicen broj tutorijala o istom. Iz mog iskustva, dosta je lakse nastimati neke third-party module sa apache-jem nego za nginx.om.

Prednost nginx.a je relativno jednostavna i kratka konfiguracija, recimo ako ti treba neki proxy server, najbrze ces to rijesiti sa nginx-om.