Ni Gentoo nije sto je nekad bio. a.k.a. I'm baaaack

Eh, dosao je i taj dan kada sam se konacno nakanio da instaliram moju prvu distro ljubav, Gentoo.
Pipremio se momacki naravno ocekivajuci da ce ta procedura potrajati bar par dana. Medjutim, kako naslov kaze, ni Gentoo vise nije sto je nekada bio, odnosno, install je totalno pojednostavljen i u principu jako brz.

Ono sto je mene zezalo pa sam morao par puta pocinjati install je pogresni CFLAGS. Naime za i7 procesor postoje razliciti CFLAGS, ovisno od verzije gcc-a (ja sam izabrao CFLAGS za 4.6.x a instaliran je 4.5.x)

Ostalo je proslo nevjerovatno jednostavno. stage3 tarball i portage jako brzo instaliran, kernel sredjen, instaliran xorg. Za 4.7.1 KDE se moraju unmask paketi ali sve lijepo objasnjeno na Gentoo KDE Guide-u.

Elem, prezadovoljan.

Eh da, tema nije tipa “ne prodajem nista, samo se hvalim”, nego najava da sam back into Gentoo world i ako ima kakvih pitanja, just shoot.

Mislis hardware ti je brzi nego nekad ? : ). Generalno ni sa --march=native neces pogrijesiti. I naravno ne zaboravi staviti MAKEOPTS="-jCORES+1"

Ma leti ko ludo. Imao sam isti ovaj KDE na Slackwareu (doduse 32-bit) i razlika je drasticna (mada me i Slackware dosta dobro sluzio). A stavio sam march+mtune koja odgovara mom procesoru. Mada namjeravam nabaciti novi gcc i onda mogu koristiti CFLAGS iskljucivo za i7. Za sada je

CFLAGS="-march=core2 -mtune=generic -O2 -pipe"

a za gcc-4.6.x ima -march=corei7

Nakon cini mi se 5 i po godina ponovo vrtim Gentoo. I very zadovoljan.

Isto fina stvar je ccache, drasticno smanji compile time ako si vec komplajovao isti ili slican program.

:open_mouth:

Gentoo je zakon i da nije ovih obaveza na faxu ostavio bih ga, zadnje sto sam imao je Gnome 3 dok je jos bio relativno svjez i nedostupan siroj publici aka 2.9x verzija :smiley:
Ma sve ove distre koje sam isprobao ne pruzaju takvo iskustvo i osjecaj koji ima Gentoo i sve one kritike “idi uci”, “kad cu malo ja na internet” ukucana postaju nebitne dok se ne iskompajlira zadnji package. Emerge the world :smiley:

“On the seventh day, God saw the world had already been outdated, so he did a god@heaven# eix-sync && emerge -uDNav @world && exit”
~ Genesis on Gentoo

Installing Gentoo takes only two easily memorable commands:

[code]1) fdisk /dev/hda && mkfs.xfs /dev/hda1 && mkswap /dev/hda2 && swapon /dev/hda2 && mount /dev/hda1 /mnt/gentoo/ && cd /mnt/gentoo/ && links http://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xml && md5sum -c stage3-.tar.bz2.DIGESTS && tar xvjpf stage3-.tar.bz2 && links http://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xml && md5sum -c portage-latest.tar.bz2.md5sum && tar xvjf /mnt/gentoo/portage-latest.tar.bz2 -C /mnt/gentoo/usr && nano -w /mnt/gentoo/etc/make.conf && mirrorselect -i -o >> /mnt/gentoo/etc/make.conf && mount -t proc none /mnt/gentoo/proc && mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev && chroot /mnt/gentoo/ && env-update && source /etc/profile && emerge --sync && cd /etc && rm /etc/make.profile && ln -s …/usr/portage/profiles/default-linux/x86/desktop make.profile && cp /usr/share/zoneinfo/US/Eastern /etc/localtime && cd /usr/portage && scripts/bootstrap.sh && emerge -e system && emerge vim && emerge gentoo-sources && cd /usr/src/linux && make menuconfig && make install modules_install && vim /etc/fstab && passwd && emerge grub vixie-cron syslog-ng dhcpcd && cp /boot/grub/grub.conf.sample /boot/grub/grub.conf && vim /boot/grub/grub.conf && grep -v rootfs /proc/mounts > /etc/mtab && grub-install --no-floppy /dev/hda && init 6 && emerge gnome mozilla-firefox openoffice && emerge --sync && emerge portage openssh

  1. reboot[/code]
    http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Gentoo :):):slight_smile:

treba mi gentoo rjesenje za:

acpi -V

muchos zahvalan

btw, I pimped my ride :slight_smile:

Intel Core i7 920 @ 2,67GHz
12 GB RAM

Overkill :slight_smile:

[quote=Amar]btw, I pimped my ride :slight_smile:

Intel Core i7 920 @ 2,67GHz
12 GB RAM

Overkill :)[/quote]
Jealous!

ako je 3x4GB sto ne stavis jos 4 GB pa da zaokruzis :smiley:

6x2GB, nema vise slotova, nagurao bih ja jos :slight_smile:

zbog nekih problema sa virtualboxom i kbuildom, moguce da se update worlda ponasa cudno. Tek danas primjetio. Dakle, nakon

emerge -uDNavp world

dobijem ovo:

[code]Starting slot conflict handler

New configuration:
(dev-util/kbuild-0.1.9998_pre20110817::gentoo, ebuild scheduled for merge)

(dev-util/kbuild-0.1.9998_pre20110817::gentoo, ebuild scheduled for merge) does not satify all version requirements. Rejecting configuration.

New configuration:
(dev-util/kbuild-0.1.5_p2-r1::gentoo, installed)

(dev-util/kbuild-0.1.5_p2-r1::gentoo, installed) does not satify all version requirements. Rejecting configuration.

!!! Multiple package instances within a single package slot have been pulled
!!! into the dependency graph, resulting in a slot conflict:

dev-util/kbuild:0

(dev-util/kbuild-0.1.5_p2-r1::gentoo, installed) pulled in by
=dev-util/kbuild-0.1.5* required by (x11-drivers/xf86-input-virtualbox-4.0.12::gentoo, ebuild scheduled for merge)
(and 2 more with the same problem)

(dev-util/kbuild-0.1.9998_pre20110817::gentoo, ebuild scheduled for merge) pulled in by
>=dev-util/kbuild-0.1.999 required by (app-emulation/virtualbox-4.1.2::gentoo, ebuild scheduled for merge)

It may be possible to solve this problem by using package.mask to
prevent one of those packages from being selected. However, it is also
possible that conflicting dependencies exist such that they are
impossible to satisfy simultaneously. If such a conflict exists in
the dependencies of two different packages, then those packages can
not be installed simultaneously. You may want to try a larger value of
the --backtrack option, such as --backtrack=30, in order to see if
that will solve this conflict automatically.

For more information, see MASKED PACKAGES section in the emerge man
page or refer to the Gentoo Handbook.

The following keyword changes are necessary to proceed:
#required by kde-base/kdepim-runtime-4.7.1, required by kde-base/kdepim-common-libs-4.7.1, required by kde-base/kontact-4.7.1, required by kde-base/knotes-4.7.1[kontact], required by kde-base/kdepim-meta-4.7.1, required by kde-base/kde-meta-4.7.1[-oldpim,semantic-desktop], required by @selected, required by @world (argument)

=app-misc/strigi-0.7.6 ~amd64

NOTE: This --autounmask behavior can be disabled by setting
EMERGE_DEFAULT_OPTS=“–autounmask=n” in make.conf.[/code]
prije toga je lista svih kde paketa koji su scheduled for merge.

Naravno, ovo je bezveze i nepotrebno.

Rjesenje:

  1. maskirati staru verziju kbuilda:
# vi /etc/portage/package.mask

dodati:

=dev-util/kbuild-0.1.5*

Onda, prvo update kbuild:

# emerge --update kbuild

I nakon toga je tree ok, normalni update i revdep-rebuild

Pa nek je sretno i bericetno gentoovanje!

http://toorox.de/
koliko je ovaj gentoo gentoo?

Portage je najbolji sistem na svijetu sto jes’vala jes’!

Moze li se natjerat code nekog multimedia software-a
(npr. ffmpeg) da “poslove” razlije na sve jezgre cpu-a pojedinacno?

Ja nisam programer, a bas me interesuje koliko je to sad u ovo vrijeme
realno.

Zavisi od samog program, mada svi vec idu na to, ffmpeg ima multithred verziju :

[quote=nedexus]Pa nek je sretno i bericetno gentoovanje!

http://toorox.de/
koliko je ovaj gentoo gentoo?[/quote]
Nisam koristio ali izgleda da je klasicni gentoo fork. Kernel je gentoo patched, koristi portage i emerge… Ipak, ne znam koliko optimizacije nudi a to je prvenstveno prednost gentoo distroa.

[quote=nedexus]Moze li se natjerat code nekog multimedia software-a
(npr. ffmpeg) da “poslove” razlije na sve jezgre cpu-a pojedinacno?

Ja nisam programer, a bas me interesuje koliko je to sad u ovo vrijeme
realno.[/quote]
To ti prvenstveno zavisi od implementacije samog programa, nema puno veze sa odredjenom distribucijom.

[quote=Asmir_7]Zavisi od samog program, mada svi vec idu na to, ffmpeg ima multithred verziju :

[/quote]
Zar nije to isto kao ffmpeg kompajliran sa “–enable-pthread” i onda kad transkodiras koristis “-threads n” parametar?

Stvarno jeste za nove verzije > 0.6.2, gdje je ffmpeg-mt merged u ffmpeg, prije nekoliko mjeseci nije bilo tako pa sam koristio ovu opciju. :slight_smile:

Ja koristim threads sa ffmpeg od prosle godine.

hmm moguce da si nasao neki neoficijalni source ili ovi lazu