nVidia drajver za Linux Mint 9

Interesuje me kako da instaliram nVidia drajveer za Linux Mint 9, ja sam skino drajver sa njihovog sajta za Linux 32 bit (za grafiku GeForce 220 1024 mb) i dobio sam fail pod nazivom “NVIDIA-Linux-x86-260.19.44.run” ali kada hocu da ga pokrenem izbaci kresku. Sta trebam da kucam u Terminalu da ga pokrenem da se instalira.

sudo sh NVIDIA-Linux-x86-260.19.44.run (pod uslovom da se trenutno nalazis u folderu u kom je driver). Imas i na stranici gdje si skinuo driver uputstvo kako se instalira.

kada pokusam tako izbaci mi error

nisi kucao sudo nvidiablabla, a i da jesi ne bi moglo :slight_smile:

da bi instalirali nvidia drivere sa nvidia.com stranice prvo morate biti u init 1 ili int 3 runlevelu, šta je init runlevel?

wiki init runlevel

http://en.wikipedia.org/wiki/Runlevel

ukratko instaler provjerava da li vam je pokrenut X server (grafičko okruženje), ako jeste installer abortira instalaciju drivera…

e sad odeš u init 1 ili init 3, tako što u terminalu kucaš “sudo init 3”, pa kad se dozoveš onda kucaj sudo nvidiainstallerblabla.sh

e sad ako opet padne instalacija (a bezbeli da hoće) onda pročitaš zašto je pala, 99% će biti poruke:

  1. “imate nouveau driver učitan, ovaj distro je premal za obojicu” :wink:
    1.1. “hej mogu ti ja automagično disable nouve-a pa da onda nastavimo? ha?” - haj hoću (ali ovo na recimo ubuntu-u ne pije vode, pa šta zato ubuntu ima svoj additional drivers click&run driver!)

  2. “morate imati instaliran kompajler, kako ste mislili da iskompajliram driver bez kopmpajlera? - nije ti ovo windows jarane” ;

  3. “e dobro, sad imaš kompajler ali nemaš kernel source… de instaliraj i to”

  4. e možda da, možda ne… fali vam “make”

e da si skratite muke prije, odlaska u init < 5 kucajte/instalirajte si pakete

pa se onda ode u runlevel 3 kuca se kao root ili sudo nvidia-installer.sh

to be contiunued… stay tuned :slight_smile:

i naravno ne mogu se pozvati na svoj potpis (google befora you ask), ali evo malo modifikovaniji

“search forum before you ask”

znači pretraži malo i ovaj forum, naći ćeš ako ne u bobu istih pitanja onda istih po temi :slight_smile:

ps:
jah probaj zagooglati (google.ba) vjerovatno ima neki easy way da se instalira nvidia driver na linux mint

pps:
mojne šta zamjeriti

A nidla sta sve isprica! Za mint ne znam ali u ubuntu ne moras da switchujes runlevel. Tako da sam mislio da je isti nacin instalacije. Da ovo sve sto nidla kaze, to obavezno (forum i google). Ukucaj ovo u google how to nvidia drivers linux mint i vidi sta kaze…pozz

Koliko znam mora se i u Ubuntu-u mijenjati runlevel

http://wiki.open.hr/wiki/Ne_rade_3D_efekti

Koliko znam mora se i u Ubuntu-u mijenjati runlevel[/quote]
Ja koliko znam ne mora! :smiley: bar ne za moju ati karticu

Ja se sjecam da sam samo trebao zaustaviti gnome.

Koliko znam mora se i u Ubuntu-u mijenjati runlevel[/quote]
Ja koliko znam ne mora! :smiley: bar ne za moju ati karticu[/quote]
ja sam govorio za nvidia installer, on traži init manji od 5

ono su bila generička uputstva, e sad tvoje je kako ćeš ukinuti runlevel 5 tj grafičko okruženje sa /etc/init.d/gdm stop /etc/init.d/xdm stop, /etc/init.d/kdm stop ili init 1 (init 3)

to stopiranje GNOME-a (GDM-a) je u principu odlazak u init 3 :slight_smile:

ps:
ubuntu ne “poznaje” komandu init 3 :slight_smile: ne znam kakva je situacija sa mint-om jer su donedavno (ako nisu i još) bazirani na ubuntu-u

[quote=nidla]ono su bila generička uputstva, e sad tvoje je kako ćeš ukinuti runlevel 5 tj grafičko okruženje sa /etc/init.d/gdm stop /etc/init.d/xdm stop, /etc/init.d/kdm stop ili init 1 (init 3)

to stopiranje GNOME-a (GDM-a) je u principu odlazak u init 3 :)[/quote]
Ahh, pa onda je valjda to.
Pritisni CTRL + ALT + F1

sudo /etc/init.d/gdm stop cd ~/Desktop sudo ./NVIDIA-blahbleh
I onda rokaj instalaciju.