.ogg

Kod ripovanja muzike u .ogg format na Linuxu sve tece OK i odlican je kavlitet i sve ostalo pod Linuxom…

Na Vorbis stranici pise da Freeamp moze da svira te fajlove kao i da postoji plug in cak i za winamp u windows verziji.

Dakle pod Linuxom ti fajlovi odlicno rade dok pod winowsom ne mogu cak i sa tim programima i plug-inima za koje kazu da bi trebali da ih mogu koristiti…

Nije da me to muci nesto narocito - samo sam radoznao o nacinu sredjivanja toga…(zvuk je i onako bolji pod Linuxom)… nista vise…

Neko da je pokusao vec??[addsig]

A da *.ogg probas pretvoriti u neki windows-citljivi format?

Ako sam dobro skontao ti samo hoces da sviras .ogg u windows:u?

Skini winamp, i skini “OGG Vorbis PIMPed Plugin” kojeg mozes naci na plugins stranici na winamp.com.

Meni je barem to radilo…

/dino m

…hmm ma uradio sam to i skinuo taj plug-in ali ne svira tu muziku (mora da je nesto do moje win konfiguracije onda)… (:

Za one koji nisu mogli naci plug-in, posto ga ja ne nadjoh na winamp.com:



http://www.softlandindia.com/AudioPlugins1.htm



Amila

Dzaba je opet, izgleda mi ne valja konfiguracija Win2000…

Instalirao sam winamp 2.77 plus ovaj plugin ali nista… A Freeamp mi kaze ao da su koruptirani - mada u Linuxu su sasvim normalni ??

No nejma veze

//Nihad

Hmm primjetio sam nesto cudno - da “OGG Vorbis PIMPed Plugin” ne moze da svira sve .ogg fajlove. Sa http://www.vorbis.com/music.psp

ja sam uspio samo svirati one fajlove koji imaju avg. bitrate od 120+ kbps. Da li se to slucajno potrefilo ja neznam…

Ali barem meni ovaj plugin radi za sve fajlove:

http://www.vorbis.com/download_win.psp

(klikni na “download winamp plugin”)



/dino m

Evo proradilo, tek nakon instalacije “Nullsoft_Vorbis_Decoder.exe” fajla sa winampa mogu se slusati .OGG fajlovi na windiju bez vecih problema…

Ukoliko koristite Grip program za ripovanje muzike sa CD-a pod Linuxom za pravljenje .ogg fajlova onda vam je ovaj program neophodanda instalirate na windiju da bi ste ih mogli slusati.

(Usput grip sa osnovnom konfiguracijom koristi oggenc za pravljenje

ovih fajlova)…[addsig]

Zvuk je ionako bolji pod Linuxom ???





Sta to znaci. Razumijem da zelite ljude motivirati na koristenje Linuxa, ali sumnjam da se to moze takvim krivim formulacijama.

Zvuk ne moze biti bolji pod Linuxom nego sto je pod Windowsima i obratno.



Poz svima,



Mario Tomic

hehehe… Mario ti me ne iznenadjujes sa svojim izjavama…



usput, nije ovo info forum pa da se natezemo oko toga ba… a ako je i zbog cega zvuk bolji pod jednim ili drugim sistemom nema potrebe da objasnjavam…

to znaju oni koji ga stvarno koriste…

mozda je za tebe zbunjujuce moja definicija “bolji” , ali manje vise…



pozdrav![addsig]

Da, nije ovo info forum.



I pored toga, nauci me kako je zvuk pod jednim os-om bolji od zvuka pod drugim.



E, da, nauci me jos nesto:



Kako si izmjerio da je zvuk ovdje bolji od zvuka tamo?





Mozda sam zbilja propustio neku bitnu cinjenicu. )



Poz,



Mario

Pretpostavljam da je mislio na drivere. Posto se, recimo, driveri za Linux i driveri za Windows za neke proizvode bitno razlikuju.

Da kao br. 1 dajveri aplikacija koji koriste zvuk, te zvucnih kartica i sl…

kao 2 - ako si cuo za recimo vqf format koji je sa 96 kbps odgovarao mp3 formatu od 128 kbps, ili novi mp3 format - ista ce stvar biti i za ogg u njegovoj finalnoj verziji…sa manje kbps i manjom velicinom da radi istu stvar (a ovdje kada pricamo o zvuku onda sam mislio na ovaj .OGG format - ukoliko ti to mozda nije bilo jasno na pocetku - a izgleda da nije)

Usput de mi ti dokazi da je bolji pod windijem neg pod Linuxom (tj. da ne moze biti bolji) …



“bitna cinjenica” o recimo mjerenju zvuka koju si promasio kao urednik magazina info je recimo moc zapazanja (posto si detalje koje sam gore naveo promasio skroz) (: …



da Mario nakon svega osim instrumenata i programa postoji i nesto sto se zove sluh (no to je vec licna stvar), a ako vec hoces da me ubjedis da zvuk nije bolji ili da je isti pod svim OS-ima, onda napisi mali clanak i sa tim svojim uvjerenjima za i protiv me ubjedi da je tako - ako uspijes da me ubijedis - skidam kapu… a ja sa moje strane cu ti odgovoriti slicnim clankom da li si u pravu ili ne i kako ja mislim… (:

jer kao sto rekoh nismo na infu pa da se ganjam na forumu o skroz lijevoj strani - nemam ja dovoljno vremena za te gluposti, mada me cudi da covjek koji vodi haman jedini magazin (ako ne i jedini - ne znam) o informatici tj. racunarstvu u BiH uopste ne zna tu razliku i za njega je ovo kriva formulacija a na info stranici je u vrijeme proslave 10 godina Linuxa odgovaro na svoju bruku nesto slicno “zasto mora biti upravo taj datum za rodjendan Linuxa” ili kako si vec pisao kada su te/vas kritikovali da niste nikakvu vijest o tome stavili na info stranici…



Ukoliko bude kakvih daljnih odgovora na ovu temu od mene, morat ces da sacekas do iza 00.00 sati, mada sumnjam da imamo sta disutovati dok ne vidim clanak…



pozdrav!





[addsig]

Ne zelim raspravljati o formatima. Normalno da .OGG i WMA dormati daju bolji kvalitet zvuka uz nizi bitrate.



Obzirom da si subjektivnim preslusavanjem muzike dosao do zakljucka da je zvuk bolji,molim te reci koju zvucnu karticu koristis i koje zvucnike.



Sto se tice godisnjice Linuxa, to ne zelim komentirati.



Poz,



Mario

ne zelis raspravljati o formatima a ovdje se radilo upravo o jednom odredjenom formatu i zvuku sa njega, no nema veze…manje vise…



sto se zvucnika i karte tice - ma najjeftinije smece sto dodje uz komp… ((:



//Nihad

[ This message was edited by: bono on 2001-11-05 10:01 ]

Prije nego uopste pocnem sa odgovorom da te napomenem da si TI pokrenuo ovo pitanje pod rubrikom oznacenom sa “.OGG” te da si pomijesao zvuk tog formata sa zvukom uopste, ne znam sta te tu zbunjuje ali hajd nejma veze (mozda jedan od nas to skonta prije ili poslije)…

Mogao bih ti odgovoriti i o zvuku uopste, mada sumnjam da ce to utjecati na jednog poput tebe…

Sto se tice podataka koje si naveo (a vidim da si listao malo stranice interneta - neka bogu hvala),nisam ni imao namjeru da te pobijam za dio od :

-----------[

“imamo isti racunar sa instaliranim windowsima i Linuxom.

Imamo neki malo kvalitetniji hi-fi sistem, u sto se podrazumijeva …

…bla…bla, bla…

…Sta je rezultat?”

]-------------do ovog gornjeg dijela…

Ja sam mislio o clanku tog formata (.OGG)no kao sto rekoh - haj neka…(usput kaze se windows a ne windowsi ali hajd, u redu je…i seljak poput mene je vec prozvan nepismenim na ovom sajtu, pa nece sigurno niko ni tebi zamjeriti)

Razlog sto ne zelim komentirati ovo gornje je sto su to otprilike cinjenice i tako bi trebalo da radi kao sto si naveo - bar TEORETSKI…

Mada uprkos toj formuli, priznao ti ili ne to nije bas uvijek tako - teorija i praksa su prilicno podaleko jedni od drugog a licenca sa fraunhoferovog instituta je kao sto mozda i znas samo donekle bila dostupna te da se mora platiti da bi je koristio (pitam se samo koliko programera iz opensourcea hoce i zeli da je plati)…



Sto se tice dijela o zvucnim kartama i zvucnicima - naravno da savremeniji i jedni i drugi daju(dekodiraju) bolji zvuk ali i sa vec postojecim smecem koje se vec nalazi na kompu se moze cuti razlika na istom kompu a razlicitim OS-ima - naravno ti mozes da me nazivas lazovom i ne mogu te uvjeriti ovako preko interneta i

praznom pricom (niti imam namjeru da te uvjeravam),no jednog dana se mozda i sam uvjeris - mada sumnjam da ces ikad priznati da je tako…

I buraz nisu ti potrebmna nikakva ekstra pojacala vrijednosti kompa i ostali ekstra uredjaji da bi to i sam mogao cuti (mozes posjetiti doktora da ti objasni da je moguce)…





"Obzirom da si vjerovatno ti vlasnik jefine zvucne kartice i takodjer jeftinih zvucnika (za usporedbe o kojima govoris neoohodno ti je pojacalo cjenovne klase jednog racunara i zvucnici slicne cjenovne klase), mislim da zbilja govoris bez ikakvih argumenata, "

–ali ti sigurno posjedujes ta pojacala, zvucnike i kartice te si na osnovu dugotrajnih i mukotrpnih testiranja i isprobavanja (vise sati, da ne kazem dana) pod oba ova sistema sve ovo nakon toga ocjenio i komentirao…hmm - shame on me…



“te u to bespotrebno uvlacis pricu o INFO magazinu, forumu i desetogodisnjici Linuxa.”

–razlog sto sam uvukao je da napomenem da vrlo lahko i brzo upetljas i zapetljas razlicite pojmove o istoj stvari kao sto sam naveo na vrhu teksta- pa je tako bilo i sa ovim, no ti si zapeo po svom pa navalio uvjeren da je to tako i mislis da cu ti popustiti u tvojoj tvrdnji, ali posto si rekao da neces komentirati onda nema potrebe da objasnjavam…A i da ti mozes doci na nas forum i tvrditi da mi (tj. JA) sa “krivim” tvrdnjama zelim privuci korisnike na Linux te me nazivati lazovom a uz to ni ne procitati temu o kojoj se diskutuje vec samo zapeti za jedno te isto i tvrdoglavo tvrditi da je tako…heh, zar treba komentarisati (nabavi dzozluke)…

–druga stvar je da u BiH svi koji pisu nesto za pare se brzo ufuraju pa pocnu da pisu na sve strane o svemu i svacemu pa makar i ne bilo onako kako jeste (samo da se prodaju i proslave), pa rekoh da i tebe nije zahvatila ta groznica (sta znam, zima ide)…

–“Savjet”: drugi put procitaj 2 puta prije nego komentiras nesto sto sam napisao i provjri temu - Hvala! (:

–“savjet 2”: get a life!



“A ukoliko pak kazes da na zvucnom sistemu (zvucna kartica, zvucnici) koje si zajedno platio (50-300DM) mozes osjetiti razliku u kvaliteti zvuka slusanjem istog mp3 fajla na Windowsima i Linuxu, onda jednostavno lazes.”

- heh, ziv bio pa dozivio, i prica je bila o .OGG… no, reci kome da laze je malo prenagljeno , ali haj ovaj put necu uzeti za ozbiljno,predpostavljam samo da si bio zanesen pisanjem (usput, zvucna me ne kosta nista vec je dosla ugradjena u maticnu plocu - VIA AC´97, a zvucnici kostaju 20 KM, ali za nas seljake je dosta i to, i previse a i nemamo mi para za pojacala ba, ljudi po svijetu se takodje snalaze u zivotu i nisu svi kao ti da nabavljaju sva ta moderna pojacala za svoj cejf i bacaju pare na sve oko sebe - ali eto izgleda se ekonomsko stanje u BiH popravlja, hvala bogu)…

a sto se tice tvoje tvrdnje o mom subjektivnom ocjenjivanju zvuka - zamolio bih nekoga iz svedske ko redovno cita magazin “DatorMagazin” da pogleda br.3 - 2001 na strani 127 i clanak WMA-MP3 d?dare? u kojem pise doslovce “Ljud ?r som sagt n?gonting subjektivt, s? det b?sta ?r att lyssna sj?lv.” - Sto bi znacilo - zvuk je kao sto je receno nesto subjektivno, zato je najbolje da slusate sami. Neka me neko ispravi ili potvrdi da je ili nije tako (a usput vise vjerujem ljudima, posto su ovaj clanak dvojica pisali koji se razumiju mnogo vise od sviju nas ovdje skupa, ili bar vecine)…



I dalje tvrdim da sa istim dekoderom .OGG se bolje cuje na Linuxu nego windiju (bar trenutno - posto ni sa pluginima koja postoje se ne mogu cak ni svi .OGG svirati uopste), da smo kojim slucajem imali diskusiju o zvuku uopste, onda bi ovi tvoji gore navedeni podatci imali veliku ulogu i sigurno bi me ubjedio,mada ne skroz, no posto si ti sa .OGG skrenuo na mp3 pa na zvuk uopste (a mi seljaci koji radimo drugu i/ili trecu nemamo vremna sa dangubljenjem, onda nema smisla ni da nastvljam ovu diskusiju - ovo je moj konacni odgovor, mada ti izvoli i ostavi svoje komentare i dalje na ovu temu ako mislis da je potrebno i da sam nepravilno komentarisao na tvoje tvrdnje).



P.S. Nemam nista protiv tebe licno, niti ko sa ULK-a ima veze sa mojim pisanjem - da nebi posije bilo zabune…

samo smatram da se lahko zbunjujes - nista vise… ohh ja, i da ti treba prava zanimacija u zivotu…

Damn, morat cu nabavit koji broj tog magazina da vidim sta stvarno pises i da li je i tamo sve kao i ovo na-vrat na-nos…





============================

Pitanje o MP3?



Isto pitanje sam postavio i na jednom drugom (svedskom) forumu pa ako imas koga da ti ih prevede pogledaj ovaj tekst ili nek neko drugi prevde:

Pitanje?:

Undrar om det verkligen finns nog?n sanning om ljud under Linux dvs. att den ?r b?ttre ?n under windows?

Allts? om man har en och samma dator med installerad Linux och windows, och anv?nder de samma (till exempel mp3) ljud filer, kan man h?ra d? skilnaden och finns det nog?t realistisk i detta definition?

Uppskattar alla svar!



Odgovor:

Självklart s? är det skillnad! Dels beror det p? hur pass bra drivrutinerna är.

Och när det gäller mp3, ocks? hur pass bra dekodningsalgoritmerna är.

Därför kan det ocks? skilja mellan olika uppspelningsprogram.

Krister Söderström (#15809) (imz@lnux.nu)



Ili na adresu www.linux.nu da pogledaju linkove

Pitanje o MP3?

http://www.linux.nu/read.php3?num=5&id=2728&loc=0&thread=2728

Odgovor

http://www.linux.nu/read.php3?num=5&id=2729&thread=2728





//Nihad

[ This message was edited by: Nihad on 2001-11-06 00:45 ]

Moguce je da je zvuk pod linuxom bolji od zvuka pod windozama; ako su drajveri lose instalirani



Pozdrav



Sanel