Mark Shuttleworth je onaj astronaut koji je sada gazda od Ubuntua. Nije baš neki čitljivi bloger, ali njegove ideje su ponekad vrlo dobre. On piše o vrlo ohrabrujućim znakovima da će glasovi presuditi za samo jedan ISO standard za dokumente. Zanimljiva je njegova priča o tome kako se zapravo izglasavaju ti ISO standardi, od 150 zemalja članica obično glasuje njih 40-ak. Da bi neki prijedlog prošao mora dobiti 75% glasova za. Majkrosoft radi na tome (čitaj troši mnogo novaca) da za njegov prijedlog glasuju zemlje koje inače to ne rade.
Lista članica koje glasaju objavljena je na stranici NoOOXML. U ime Hrvatske glas će dati Hrvatski zavod za norme. Kako je ugled Majkrosofta u državnim i javnim službama kod nas poprilično velik, siguran sam da su lobisti već odradili svoje. Sumnjam da će HZN na svojim stranicama otvoriti raspravu o glasu za OOXML kao što je to slučaj u Kanadi. Mark nagovara ljude da se aktiviraju i da u svojoj zemlji lobiraju za neprihvaćanje OOXML-a kao standarda i nudi neke smjernice. Navodi i tri točke koje on smatra posebno jakima:
* Glasovanje za OOXML nije glasovanje za ili protiv Majkrosofta
* Dokumenti bazirani na otvorenom konsenzusu funkcioniraju - primjer html-a
* Jedan standard s više implementacija je vrijedniji nego više standarda
Na NoOOXML možete pročitati i cijeli niz drugih argumenata.
Pogrešan cilj http://www.noooxml.org/wrong-goal The goal is to enable the implementation of the Office Open XML formats by the widest set of tools and platforms, fostering interoperability across office productivity applications and line-of-business systems, as well as to support and strengthen document archival and preservation, all in a way that is fully compatible with the large existing investments in Microsoft Office documents.
Microsoft je jako odlučan u namjeri da progura OOXML i čini se da ga u tome ništa ne može zaustaviti. Pri tome se služe svakojakim metodama. Najnoviji je slučaj Švedske gdje je na prepad pokoreno tijelo (SIS) koje je trebalo izglasovati odluku pa je NE preokrenut u odlučno DA.
23 kompanije (uglavnom Microsoft partneri) su na dan glasovanja platile članstvo u tijelu koje je donosilo odluku i tako u zadnji čes preokrenule rezultat. 25 glasova je bilo za, 6 protiv, a 4 člana su napustila sastanak.
Microsoft je jako odlučan u namjeri da progura OOXML i čini se da ga u tome ništa ne može zaustaviti. Pri tome se služe svakojakim metodama. Najnoviji je slučaj Švedske gdje je na prepad pokoreno tijelo (SIS) koje je trebalo izglasovati odluku pa je NE preokrenut u odlučno DA.
23 kompanije (uglavnom Microsoft partneri) su na dan glasovanja platile članstvo u tijelu koje je donosilo odluku i tako u zadnji čes preokrenule rezultat. 25 glasova je bilo za, 6 protiv, a 4 člana su napustila sastanak.[/quote]
Zaista, ovo sto se desilo u SIS-u je dosada nevideno. Clanstvo u SIS-u kosta nekih 1000 KM a pravo glasanja u pitanju OOXML kosta dodatnih 3000 KM, sve po kompaniji. Sitnica u kada se uzme u obzir vaznost odluke. Sada se govori o promjeni nacina glasanja u SIS-u ubuduce.
Sve u svemu radi se o dobro organizovanoj akciji gdje su trazene slabosti sistema i gdje se podmicivalo gdje se god moglo. Gubljenje glasanja nije bilo opcija.
Finska Asocijacija za standarde je iznenada prekinula ugovor sa Lassi Nirhamo, novim ekspertom IT standardizacijskog tima. Lassi Nirhamo je govorio protiv Microsoftovih OOXML standarda, kada se našao pred FSA.
Izvršni direktor FSA, Pekka Järvinen, rekao je da je razlog prekida ugovora nedostatak povjerenja. “Nažalost, za vrijeme probnog roka, došlo je do nekih trzavica, nako čega je nemoguće nastaviti suradnju. Više vam ne mogu reći.” izjavio je Järvinen za AP.
Nirhamo nije saznao razloge, već je vodio OOXML sastanak, gdje je odlučeno da će se vratiti standardima. On je tada rekao da se protivi tim standardima i da bi se Finska trebala suzdržati od glasanja.