Ovo pismo je poslano na adrese
Vijeće ministara BiH
ONASA
FENA
Dnevni Avaz
a upućeno je ne samo VMu nego svim državnim organizacijama i institucijama kojih se to tiče.
================================================
OTVORENO PISMO
Cijenjeni,
Obraćamo Vam se povodom informacija u medijima o Vašem nedavnom sastanku sa predstavnicima američke firme “Microsoft” a u vezi predstojeće “legalizacije” računarskih programa u Vladinim institucijama.
Sigurno su Vam poznati podaci da se, ako imamo u vidu studiju ICT Foruma koja je napravljena u okviru “Strategije informatizacije BiH”, u državnim institucijama na raznim nivoima vlasti, školstvu, vojsci itd. koristi preko 100.000 računara. Ako znamo da cijena licenciranja trenutno instaliranog softvera na tim računarima iznosi u prosjeku 1000 KM po računaru godišnje, dolazimo do sume od 100 miliona KM godišnje za licence računarskog softvera, sume koja bi se osjetila na budžetima i država mnogo imućnijih od naše.
Želimo skrenuti pažnju na činjenicu da proizvodi firme “Microsoft” nisu jedina opcija. Posebno ističemo tzv. “open-source” proizvode, konkretno operativni sistem Linux i uredski paket OpenOffice. Kod ovih proizvoda cijena licenciranja, kao takva, ne postoji, a eventualni troškovi se odnose na troškove instalacije i održavanja, te troškove obuke korisnika. Važno je naglasiti da, za razliku od proizvoda firme “Microsoft” koji su tipični uvozni proizvodi, investicija u open-source rješenja u potpunosti ostaje u našoj zemlji.
Kao informatičari i kao patriote, mišljenja smo da bi izrada cjelovite strategije implementacije open-source rješenja na nivou države predstavljala snažan poticaj našoj ekonomiji, te bi našim stručnjacima dala iskustvo potrebno za izlazak na međunarodno tržište. Ali, što je najvažnije, državne institucije bi ostvarile milionske uštede.
Da u ovakvim razmišljanjima nismo usamljeni, govori činjenica da se open-source rješenja uspješno koriste u brojnim vladama svijeta. Možda geografski najbliži primjeri su administracija grada Minhena i španske provincije Extramadura, a u posljednje vrijeme korištenje Linuxa se ozbiljno razmatra i u susjednoj Hrvatskoj. Kina je objavila Deklaraciju o digitalnoj nezavisnosti, te sa Japanom i Korejom zajednički razvija vlastitu Linux distribuciju. Njemačka vlada direktno finansira razvoj SuSE Linuxa, Europska unija je pokrenula projekat razvoja (open-source) softvera.
Obzirom da su naša Udruženja neprofitne organizacije, možemo Vam ponuditi našu pomoć pri izradi projekata i strategija prelaska na open-source.
Uz srdačne pozdrave i želje za mnogo uspjeha u Vašem budućem radu,
Udruženje Linux korisnika Bosne i Hercegovine
Za ULK BiH:
Amila Akagić, predsjednica
Bosanskohercegovačko udruženje za informacione tehnologije
Za BHITS:
Prof. dr Novica Nosović