PCI-Express Device Error

±----- PCI-Express Device Error ------+
Error Severity : Uncorrected (Non-Fatal)
PCIE Bus Error type : Transaction Layer
Flow Control Protocol : Multiple
Receiver ID : 0010
VendorID=1106h, DeviceID=a238h, Bus=00h, Device=02h, Function=00h
pcieport-driver 0000:00:02.0: broadcast error_detected message
pcieport-driver 0000:00:02.0: broadcast mmio_enabled message
pcieport-driver 0000:00:02.0: broadcast resume message
pcieport-driver 0000:00:02.0: AER driver successfully recovered

imam taj problem, fedora 11 :slight_smile:
(inace nedavno sam se preveslao sa windowsa dakle, pocetnik sam, i mislio sam da ce ici lagano s linuxom, no … :frowning: … korisim AMD athlon 64, AliveSata2-GLAN i bios P2.20 … ATI Radeon X1300 … radim jos uvijek bez ikakvih instalisanih drajvera i slicno, ni pjevanje mp3-ca i slicnih fajlova nisam uspio podesiti nakon sto sam trazio resenja :S )
radi se o tome da se sam racunar ugasi ili restartuje, te isto tako odjednom sve zablokira :S nakon cega moram intervenisat restartom…

hvala unaprijed svima koji ponude hlp :smiley:

Kao početniku, nisam siguran koliko je izbor Fedore prikladan. Što nisi probao sa Ubuntu ili Mandrivom? Na Mandrivi su driver-i odmah instalirani, a na Ubuntu je dovoljno dva-tri klika. Najbolje da startaš sistem sa LiveCD-a i vidiš da li funkcioniše.

već uradjeno . tacnije, sistem je instalisan … a nije mi se dalo nesto da skinem sebi ubuntu ili bilo koju drugu distribuciju :S

Na Fedori, otvori fajl /boot/grub/menu.lst kao root:

  • otvori terminal
  • kucaj su -
  • unesi root šifru
  • kucaj gedit /boot/grub/menu.lst

Nađi dio koja izgleda otprilike ovako:

title linux kernel (hd0,4)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux root=/dev/sda5 resume=/dev/sda6 splash=silent initrd (hd0,4)/boot/initrd.img
Ideja je da se ispod “title linux” nalazi prva opcija. Na kraj linije koja počinje sa “kernel” dopiši “noapic nolapic acpi=off” tako da izgleda ovako otprilike:

title linux kernel (hd0,4)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux root=/dev/sda5 resume=/dev/sda6 splash=silent noapic nolapic acpi=off initrd (hd0,4)/boot/initrd.img
Javi da li sistem radi stabilnije. Ako radi, možeš probati izbacivati jednu po jednu od ove tri opcije dok ne nađeš onu koja rješava tvoje probleme.
Što se tiče MP3 i drugih codeca, novi repozitorij za Fedoru 11 se zove rpmfusion:
http://rpmfusion.org/RPM%20Fusion

default=0
timeout=0
splashimage=(hd0,0)/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora (2.6.29.4-167.fc11.i586)
root (hd0,0)
kernel /vmlinuz-2.6.29.4-167.fc11.i586 ro root=/dev/mapper/vg_nazivracunara-lv_root rhgb quiet
initrd /initrd-2.6.29.4-167.fc11.i586.img

tako to kod mene izgleda

Ok sada iza rhgb quiet dodaj noapic nolapic acpi=off

dodao sam, i sada nemam problem da se sam ugasi ili restartuje ili da uopste sve zablokira :slight_smile: hvala na pomoci… samo jos … a smem li da znam sta sam to ja uradio, tj. koja je noapic nolapic acpi=off funkcija :smiley:

acpi=off isključuje power management, a noapic i nolapic isključuju interrupt kontrolere koji mogu pomoći pri lakšoj detekciji hardvera i izbjegavanju konflikta

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_APIC_Architecture
http://en.wikipedia.org/wiki/ACPI

aha, sad imam problem kad gasim racunar, shut down … nikad se ne ugasi ustvari :S sve procese terminira i konstantno se drzi slika na monitoru sa fedora logom … ::smiley: … da bi ga ugasio, moram ga iskljucit iz struje :S

Pa kao što sam fino napisao dva posta ranije, sada isprobavaj jednu po jednu opciju uklanjati dok ne nađeš onu koja je uzrok problema. Zar je veći problem pritisnuti dugme kada završi od nestabilnosti i smrzavanja?