PHP framework prijedlog

Dakle htio bih da ucim neki PHP framework. Nekad prije sam isprobao Codeigniter i svidio mi se ali nisam imao vise vremena. Na poslu koristimo Drupal koji mi se i ne svidja bas narocito. Od kolege sam cuo da je Yii odlican i cak sam isprobao i prilicno sam odusevljen, ali ni on nije bas jednostavan.

Dakle hocu da je MVC pristup, da je jednostavan za koristenje, i da kroz njega naucim sto bolje OO PHP.

Molim vas da me ne zasipate sada svim i svacim, jer znam da postoji more framework-a. Dajte nesto sto nije tesko za pocetak a da se nesto nauci.

P.S. Da li je neko radio sa Codeigniterom, posto razmisljam da se vratim na njega?

Ako imas iskustva sa CI (bar osnovnog) onda se baci na Laravel

Nedavno je izasao rewrite , a po meni (i jos par drugih :smiley: ) jedan od najboljih php frameworks.

p.s.

Dosta core & bundle developera ima jak CI background.

Preporucam laravel takodjer. Veoma je jednostavan. Predlazem da se fokusiras na DB migracije, odlican nacin za verzioniranje strukture baze podataka. Ja radim inace sa symfony. Jako je komplikovan ali kad njega savladas (do odredjene mjere jer je ono nemoguce savladati), bice ti svaki drugi framework jako jednostan.

Zend je poprilicno popularan a na trzistu relativno trazen framework.

Ja nisam PHP developer, ali definitivno preporučujem Laravel jer vjerujem ljudima sa ovog sajta
Laravel 4 mastery , koji taj framework zdušno forsiraju kao veoma kvalitetno i moderno osvježenje u PHP svijetu.
Inače, ako se odlučiš za Laravel, na ovom sajtu ima još gomila stvari vezano za to. Ja sam morao ogledati neke od tih tutorijala jer je backend za ovo što me zanimalo rađen u PHP - u ( Laravel ).

PS
Ovo nije reklama, već samo preporuka kvalitetnih resursa.

Sretno

Malo je bulky za ulazak u svijet frameworks-a

Malo je bulky za ulazak u svijet frameworks-a[/quote]

To i ja mislim. Znam sta je zend ali ne bih njega za pocetak.

Onda ce biti laravel. Ako mi bude pretesko vraticu se malo na CI da se podsjetim.

Hvala

Mozes i probat ovo: http://silex.sensiolabs.org/
Mislim da sa tog frameworka se lako prebacit na Symfony koji je aman next big thing.

Evo da odgovorim Bobiju sa staru temu još jednom.

Kao što sam napisao, nisam se previše bavio PHP-om. Međutim, odradio sam jedan Laravel tutorijal (zbog frontenda) i totalno odlijepio na koncepte.

Znači Laravel nudi:

  • 100 % OO pristup
  • package management (Composer)
  • jako interesantu arhitekturu :
    - Inversion of control
    - dependency injection
  • REST-ful approach (nema više ?id=nešto)
  • driver za mongodb (juhuuuu)
  • JSON na svakom koraku

Imam dosta plaćenog, edukativnog materijala pa ako ti treba javi se - ti si bio voljan posuditi meni HD.

Downside je to što je relativno nov, treba ga malo pogurati da radi, i ograničen je broj servera za hosting.