Pokretanje Win app sa Linux-a

Pozdrav.
Instalirao sam Ubuntu 10 i vidim sve PC stanice u mreži.
Pokretanje aplikacija nije problem osim onih koje imaju bazu podataka na Win serveru!
Ima li neka “kvakica” u Linux-u da se riješi ovaj problem?
Dakle, kada putanju baze napravim “C:/Baza”, TO RADI KROZ LINUX!
Međutim, kada putanju napravim “//SERVER/C/Baza” OVO NE RADI KROZ LINUX i javlja mi grešku da se ne može povezati sa serverom…

MOLIM ZA POMOĆ!

Linux ne koristi iste putanje kao windows. Obzirom da se windows shared folderima linux pristupa preko servisa koji se zove samba (skraceno smb) moras kucati smb://lokacija_shared_foldera/

Rješenje je sljedeće:

  • koristi smbmount da “montiraš” windows share kao lokalni folder unutar foldera koji inače predstavlja C: disk
  • onda pristupaj tom folderu kao lokalnom iz aplikacije

Ovo je neki howto koji koristi GUI aplikacije (Nautilus): http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=251412
ali problem je što se procedura mora ponoviti svaki put kada hoćeš da pristupiš sharovanom folderu jer isti “nestane” kada ugasiš nautilus ili nakon restarta.

Dinko zar će to raditi iz wine aplikacije???

Ljudi sve sam probao…nema šta nisam…Ubuntu, Lubuntu, Fedora, OpenSuse, ali uvijek se svodi na istu grešku - "Cannot connect to ‘server’ ".
Evo malo detaljnije objašnjenje:

  1. Postavio sam dva PC-a sa Ubuntu u mrežu i to sa fisknim IP adresama npr: 192.168.1.2 i 192.168.1.3
  2. Na PC1 sam stavio svoju win aplikaciju koja lokalno radi bez problema kroz wine
  3. sharing sam uradio preko sambe i dodijelio sam permisije - sve opcije “čitaj-piši” i ime workgrupe je LINUX
  4. Moja aplikacija u mrežnom okruženju na windowsima radi na način da jednostavno u .ini fajl unesem path npr.: “//server/winapp/”
  5. Kada unesem u path: “//smb://server/winapp/” program se pokrene ako ga pokrećem sa servera i to kroz mrežu na slijedeći način:
  • otvorim “file explorer”
  • otvorim “network” i vidim svoja dva PC-a
  • otvorim svoj PC ‘server’ i vidim šerovani direktorij ‘winapp’
  • pokrenem aplikaciju bez problema
  1. Kada pokušam pokrenuti istu aplikaciju sa PC2 kroz wine - javlja grešku 'cannot connect to ‘server’ "

Evo nadam se da sam bio jasan.
Ljudi molim za pomoć.

Evo još jedan komentar.
Naime imam i windows program koji radi na windows “serveru” (ustvari XP pro) ali koristim ga kao “server”. Program radi na svim windows računarima u mreži, ali također se nemože pokrenuti preko wine-a sa bilo koje linux stanice i javlja istu grešku - ne može se povezati sa serverom…
Pošto su ovo dvije različite windows aplikacije, došao sam do zaključka da ili ja nešto neznam poštimati u linuxu ili zaista WINE nemože podizati mrežne windows aplikacije…

Na osnovu ovog kako si naveo da ti aplikacija radi, rjesenje ti je jednostavno ovo sto ti je vedran napisao. Mount server share u lokalni folder i navedi mu tu putanju, a ne mreznu. Sam si sebi dao odgovor u detaljnom objasnjenju :slight_smile:

[quote=BobicZ]Ljudi sve sam probao…nema šta nisam…Ubuntu, Lubuntu, Fedora, OpenSuse, ali uvijek se svodi na istu grešku - "Cannot connect to ‘server’ ".
Evo malo detaljnije objašnjenje:

  1. Postavio sam dva PC-a sa Ubuntu u mrežu i to sa fisknim IP adresama npr: 192.168.1.2 i 192.168.1.3
  2. Na PC1 sam stavio svoju win aplikaciju koja lokalno radi bez problema kroz wine
  3. sharing sam uradio preko sambe i dodijelio sam permisije - sve opcije “čitaj-piši” i ime workgrupe je LINUX
  4. Moja aplikacija u mrežnom okruženju na windowsima radi na način da jednostavno u .ini fajl unesem path npr.: “//server/winapp/”
  5. Kada unesem u path: “//smb://server/winapp/” program se pokrene ako ga pokrećem sa servera i to kroz mrežu na slijedeći način:
  • otvorim “file explorer”
  • otvorim “network” i vidim svoja dva PC-a
  • otvorim svoj PC ‘server’ i vidim šerovani direktorij ‘winapp’
  • pokrenem aplikaciju bez problema
  1. Kada pokušam pokrenuti istu aplikaciju sa PC2 kroz wine - javlja grešku 'cannot connect to ‘server’ "

Evo nadam se da sam bio jasan.
Ljudi molim za pomoć.[/quote]

http://www.cyberciti.biz/tips/how-to-mount-remote-windows-partition-windows-share-under-linux.html

HVALA momci na savjetu! Danas ću odmah pokušati uraditi predloženo…
Javit ću šta sam uradio po ovom pitanju…

Još da dodam slijedeće:
Imam aplikaciju koja ne radi kroz WINE, već sam je ostavio na Win XP PC-u.
Nadam se da će gore navedeno raditi i za tu aplikaciju…

Na PC1 imam UBUNTU 11.10 i Sambom gdje sam podijelio direktorij svoje aplikacije.
Dijeljeni direktorij vidim sa svake PC stanice u mreži.
Podesio sam u svojoj aplikaciji da mi se putanja pokretanja upiše u txt fajl.
Kada pokrenem program iz mreže, upiše se sljedeća putanja:
Z:\home\bobic.gvfs\javno on bobic\myapp\

a program javi grešku: “Unable to open <Z:\home\bobic.gvfs\javno on bobic\Myapp\Skupne\GRUPE.FIC> file.”

Program se uredno pokreće lokalno i upisana putanja je: Z:\home\bobic\Javno\Myapp
Gdje griješim? Molim za pomoć…

Upravo sam probao pokrenuti program sa PC-a koji ima Win XP Pro…radi program kroz mrežu ali kad ga podižem sa windows-a…
Ovo mora da je neki zajeb sa linuxom…ljudi kako???
Program sam postavio na UBUNTU PC i radi preko mreže sa Windows-a, ali neće preko mreže sa UBUNTU-a???
Dajte ljudi rješenje…

[quote=BobicZ]Upravo sam probao pokrenuti program sa PC-a koji ima Win XP Pro…radi program kroz mrežu ali kad ga podižem sa windows-a…
Ovo mora da je neki zajeb sa linuxom…ljudi kako???
Program sam postavio na UBUNTU PC i radi preko mreže sa Windows-a, ali neće preko mreže sa UBUNTU-a???
Dajte ljudi rješenje…[/quote]

ja ti poslao link ti ni mukajet

Jesam druže, isprintao sve i pokušao podesiti kako u onom helpu slijedi, ali mi je javljao grešku u dijelu kada unosim u terminalu:
sudo mount -t cifs //server/Myapp -o username=bobic,password=bobic /mnt/server

dakle ovdje javlja grešku…ako treba mogu iskopirati…
ha nisam vičan linuxu i sve što znam to mi je ostalo iz vremena 98-ice i dos-a…
mislio sam da je lakše kroz sambu, pa sam i tamo pokušavao sve i svašta ali nema napretka…pa sam onda dobio informaciju od kolege da ubuntu stalno treba resetovati poslije svakog mijenjanja postavki…i to sam probao ali svejedno…

Izvini BobicZ, nakon današnjih tvojih objašnjenja meni više ništa nije jasno… šta se tu konektuje na šta, šta je server a šta klijent, na kojoj se strani upisuje taj .txt fajl i zašto itd.
Sa Windowsa na Linux pristupaš isto kao sa Windowsa na Windows.

Sve što su ostali slali (nidla i ja) odnosi se na pristup sa Linuxa na Windows, odnosno ako na Windowsu imaš sharovani folder i želiš da se aplikacija izvršava na Linuxu pod Wine-om i pristupa tom sharovanom folderu.

U tom .txt fajlu koji kreiraš može postojati greška i zbog korištenja razmaka pa probaj umjesto foldera “javno on bobic” staviti JAVNOO~1. Generalno to .gvfs upućuje da koristiš onaj trik sa Nautilusom koji sam poslao, pa ako to ne radi probaj ovo što je nidla poslao.

Tu grešku zadnju koju si naveo iskopiraj ovdje obavezno.

Stvarno se izvinjavam ako sam unio zabunu. Pošto nesmijem da diram pravi server, sve radim na dva PC-a koje odvojim od mreže kada želim isprobati program…pokušavam i kada mi je program na windows serveru a i kada je na linuxu…ali još nisam uspio pokrenuti program sa linuxa ali kroz mrežu.
Znam da teamviewer radi na linuxu. Ako je neko voljan da se ‘nakači’ a ja ću na licu mjesta objasniti problem…? Mislim da bi to bilo najlakše i najbrže rješenje…Hvala unaprijed!

[quote=BobicZ]Stvarno se izvinjavam ako sam unio zabunu. Pošto nesmijem da diram pravi server, sve radim na dva PC-a koje odvojim od mreže kada želim isprobati program…pokušavam i kada mi je program na windows serveru a i kada je na linuxu…ali još nisam uspio pokrenuti program sa linuxa ali kroz mrežu.
Znam da teamviewer radi na linuxu. Ako je neko voljan da se ‘nakači’ a ja ću na licu mjesta objasniti problem…? Mislim da bi to bilo najlakše i najbrže rješenje…Hvala unaprijed![/quote]

inače izbjegavam(o) remote rješavanja, npr. na ovaj način ostane rješenje za ostale korisnike, haj evo pogledaj ovaj video:

http://youtu.be/iPnVzyMBlAI?hd=1

znači to je situacija kada sa linuxa pristupaš nekom dijeljenom folderu, montiraš ga (slično kao na windowsu - map network drive) koristiš ga lokalno kao i ostale foldere, putanja je u ovom slučaju /mnt/share, ti možeš podesiti po želji.

p.s.
kada si to odradio e sad napiši šta dalje, ili najbolje nacrtaj neku šemu gdje je šta raspoređeno

Uh ljudi, glava puca od linuxa…uspio sam mount-ati šerovani windows folder.
Program i dalje javlja "cannot connect to ‘server’ ".
Ima li možda veze što su mi svi fajlovi u /mnt/kasa readonly?
Ne mogu im promijeniti permisije jer mi javlja grešku “error setting permissions: operation not permitted”.
Mount sam odradio ovako:
1.Na windows PC-u sam otvorio direktorij “kasa”, kopirao svoj program u taj direktorij i postavio ga kao ‘shared’ sa opcijom dozvole drugim korisnicima da mijenjaju fajlove.
2. Na ubuntu PC-u sam otvorio terminal i ukucao: "sudo mkdir -p /mnt/kasa"
3. opet u terminalu: "sudo mount -t cifs //192.168.1.5/kasa -o username=server /mnt/kasa"
Ušao sam preko file explorera u /mnt/kasa i tamo sam vidio svoje fajlove programa…

Ovo sam uradio za tri različite win aplikacije i probao ih pokrenuti mrežno sa linuxa, ali ne ide…
Gubim snagu, izgleda fakat da se win programi ne mogu pokrenuti kroz mrežu sa linuxa.

Stani malo, otkud ti je sada sam programski kod na sharovanom folderu? Zar nisi rekao da je program na Linuxu a on samo treba pristupiti fajlovima koji su sharovani? I kako može program javiti “cannot connect to server” kad ti cijelo vrijeme govorimo da taj program podesiš tako da on “misli” da pristupa fajlovima koji su lokalno (a ustvari nisu lokalno nego su u mountovanom folderu).

Vedrane, sve pokušavam. I linux i Windows kao server, ali poenta je da mi uvijek postoji neka greška oko tog umrežavanja.
Ako sam te dobro razumio, treba da ostavim putanju “lokalno” i da ne unosim nikakve mrežne putanje u stilu “//…”, OK ujutro odmah probam…
Hvala.