Pomoc

Ovako, imam problem sa laptopom, ali nisam siguran šta je u pitanju, pa ako neko može da pomogne. Stvar je slijedeća. Imao sam problem sa pregrijavanjem procesorai grafičke i nisam ga riješavao dok mi se jednom nije comp ugasio. U međuvremenu mi je slučajno pao upaljen sa kreveta, ali nije pokazao nikakav problem. Nakon toga sam promijenio termalnu pastu i više nije grijao, ali mi se pojavio problem sa slikom, na momente normalno radi, pa onda krene da blinka, a pri paljenju bude nekad normalan screen, a nekad puno linija, vodoravnih i uspravnih. Ima li neko iskustva sa ovim ili možda naznaku šta je u pitanju? Svaka pomoć je dobrodošla

Nisi dobro spojio monitor. Ili si ostetio kablove monitora. Otvori i probaj ponovo.

I promjeni naslov u nesto smislenije, “pomoc” i nije bas deskriptivno.

Flat kabal, kabal koji spaja monitor sa plocom je otiso…

ovako, slika mi je sad normalna, dok se maloprije računar sam ugasio, a te linije se pojave samo povremeno pri paljenju. Kod pokretanja flash videa ili bilo čega u mozilli, slika počne da dolazi i nestaje, nekad se vrati u normalu, a nekad se samo ugasi comp. I još nešto, kad slika blica i čudne tonove daje

Jesi siguran da i dalje ne pregrijaje?
Mozes uraditi komandu “glxspheres” i pratiti temperaturu, vidi dali i tad ima problema kod slike. ako vidis da tempreatura prelazi normu prekini program

Imam instalirane senzore i pratim temp. tako da sam siguran da nije do toga…mislio sam da nije do viška paste, pa sam to sve fino očistio i nanio ponovo, ali isti je problem

http://tinypic.com/player.php?v=11lrcjm&s=6
ima li ko ideju…mislim, ako je grafička otišla da se odmah ranim :slight_smile:

a na fotografiji se vidi kako to izgleda kada zablokira, mada nekad bude i različito, sa isključivanjem i uključivanjem slike, a ovaj primjerak je uz jako zujanje. A na videu se vidi paljenje nakon blokiranja i kako to sve izgleda

Bilo bi lijepo da ipak uradis ono sto sam naveo u maloprecasnjm postu. (nek sam dosadan :P)
jer ako se sam gasi, freeza, pokazuju se fragmenti i glasan je (vjerovatno ventilator) jedino sto mi pada napamet je pregrijavanje. Malo zvuci vjerovatno da je pasta kriva cak i kada procuri na maticnu, jer koliko znam termalna pasta nije elektricno provodna.

Uradi komandu “glxspheres” i vidi koliki je porast temperature i hoceli stati.

Ne vjerujem da ti je otisla graficka niti mislim da ima veze sa termalnom pastom. Da li si prilikom promjene termalne paste skidao monitor? Odnosno, da li si dirao kabl koji povezuje monitor i maticnu plocu?
Ako jesi, onda je najvjerovatnije problem do kabla, ili si ga lose povezao, ili si ga ostetio.

[quote=Amar]Ne vjerujem da ti je otisla graficka niti mislim da ima veze sa termalnom pastom. Da li si prilikom promjene termalne paste skidao monitor? Odnosno, da li si dirao kabl koji povezuje monitor i maticnu plocu?
Ako jesi, onda je najvjerovatnije problem do kabla, ili si ga lose povezao, ili si ga ostetio.[/quote]
Ovako, nisam skidao monitor…moguće da se oštetio kabal prilikom vraćanja plastičnog oklopa…evo opet mi je zaštopao…pošaljem snimak pa mi recite je li to to…pregrijavanje ne bi trebalo da bude jer mi niti jedna aplikacija ne pokazuje da se pregrijava, a fan radi normalno…evo snimak nakon zadnjeg gašenja
http://tinypic.com/player.php?v=2ir8yf7&s=6

čini mi se da je definitivno do flat kabla…zna li neko gdje bi mogao to da nađem i promijenim

Znam da sam dosadan, ali da bez veze ne eksperimentišem, trebao bi savjet. Našao sam kablove na ebay, ali da ipak probam nešto prije nego naručim. Mislio sam da iskopčam kabal od monitora, a da priključim drugi na VGA, pa me interesuje hoće li biti problema, odnosno ako je samo kabal u pitanju da li će da radi. Jer sada kad ga priključim na VGA ne daje mi nikakav signal na drugi monitor jer vjerovatno traži postavljanje za njega, a pošto mi je dual boot, a ja ništa ne vidim od toga nema ništa. Dakle, ako isključim LCD, hoće li prepoznati VGA kao primarni monitor.
Hvala

Trebao bi, a ako ne bude imas na tastaturi kombinaciju tipki koja prebacuje sa eksternog na interni monitor, u mene je Fn+F5. Ako to ne upali trebao bi imati opciju u BIOS-u primarni monitor ili tako nesto, stavi ili eksterni ili oba

Ovako, uradio sam to, sad mi na novom monitoru pokazuje isto neke linije. Nisam iskopčao primarni monitor

Ma ne slusas sta ti pricam, kako ne pregrijaje graficka kad je 72°C a nista ne radi, kad bude nesto radila, pa cak i obicni browser scrolling, temperatura ce se znatno povecati.
Jos ako je spojen CPU i GPU hladnjak ode to. Cak je moguce i da je graficka trajno ostecena zbog pregrijavanja.
Da je kablo osteceno slika nebi nikada bila dobra, ili bi reagovala na mehanicke potrese i sl dok nikako nebi bila zavisna od tog dali ti igras igrice ili gledas jednu sliku. (IMHO)

Druže, u pravu si, spojio sam samo vga monitor sa isključenim lcd i problem je ostao isti…grafička je integrisana, stoga mogu da se …na njega…jbg

http://www.youtube.com/watch?v=h3JtokNj_Ho
šta mislite hoće li ovo da upali…to mi je jedina preostala opcija

Ja sam to radio na svom HP-u koji jednog dana jednostavno vise nije davao sliku na ekran. S tim da sam ja komplet plocu umotao u foliju. Kad sam ju prvi put ispeko radio je komp jedno 7 dana i ponovo ista stvar. Onda sam ju peko drugi put i ista stvar. Nakon treceg pecenja radio je tri dana. Nakon cetvrtog pecenja radio je 2 mjeseca i prodao sam ga, i nikad me nije zvao taj koji ga je kupio. Ako ces to da radis, zapamti dobro par stvari: Sve sto se moze skinuti sa ploce - skini (posebno plasticne dijelove). Neke plastike neces moci da skines ali ne brini, iznenadjujuce podnose velike temperature. Kad to napravis umotaj plocu u foliju i u rerni je odigni onako kao na snimku koji si postavio. Rerna treba da bude predhodno ugrijana na 200 stepeni, stavi plocu, ostavi 8 minuta i onda ugasi rernu i otvori je ali plocu ne diraj bar pola sata - da se ohladi. Zapamti da je moguce da ju i unistis, pa bih ti savjetovao da odes u malo bolje servise racunara/mobilnih i raspitas se o tzv. reboolingu. To je proces u kom ti odleme grafiku, koja lezi na olovnim kuglicama, postave odgovarajuce kulice ponovo i posebnom masinom utisnu grafiku ponovo. Ovo bi trebalo da kosta od 50 - 100 KM.

http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?id=6411

A sta mislis da odneses laptop do najblizeg servisa… odnosno kod ljudi koji znaju sta rade ?

Ako je otisla integrisana graficka kartica i to na laptopu, malo koji servis ce “znati sta radi” :smiley: