Problem sa kursorom

Vozdra mala raja,

Vec neko vrijeme desi mi se da cursor u X-u postane ovakav:

(Ako se pitate sto je ovo fotka fotka a ne screenshot, to je zato sto GiMP nekim cudom kad opali screenshot uhvati kursor kao normalan :S )

I ostane takav do restarta (znaci kill X + restart xdm/kdm ne radi) ili nekad se desi ako recimo ima text box i predjem preko njega prebaci kursor na onaj za text selection i onda se vrati na normalu.
Ima li iko pojma kako rijesiti ovaj belaj?

Graficka je radeon i koristim istoimeni driver:

01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS880 [Radeon HD 4200] (prog-if 00 [VGA controller]) Subsystem: ASRock Incorporation Device 9710 Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 18 Memory at d0000000 (32-bit, prefetchable) [size=256M] I/O ports at c000 [size=256] Memory at fe9f0000 (32-bit, non-prefetchable) [size=64K] Memory at fe800000 (32-bit, non-prefetchable) [size=1M] Expansion ROM at <unassigned> [disabled] Capabilities: [50] Power Management version 3 Capabilities: [a0] MSI: Enable- Count=1/1 Maskable- 64bit+ Kernel driver in use: radeon Kernel modules: radeon
I kao sto vidite koristim radeon driver. Okruzenje u kom radim je OpenBox mada se ovo isto desavalo i na KDE i na XFCEu.

So, ideas? :slight_smile:

Pozz,
adioe3

Ja mislim da je ovo iskljucivo Slackware related issue jer se i meni ista stvar desavala sa Slackware.om, KDE 4.7.x i nekom nvidia karticom sa opensource driverom.

drugi set mouse ikona?, neke koje nemaju transparentnost… samo nagađam, nisam imao slučaj, ali sam imao slično kada sam na nekoj staroj verziji ffmpega radio screencasting miš ode u helać

@nidla: kursori su default X kursori (i.e. nije nikakva cursor tema).

I ja sam htio predloziti to sto je reko nidla, jest sa nije dosta smisleno al’ vrijedi poksati, samo nemoj naci ruznu temu. :stuck_out_tongue:

meni je ovaj kursor poznat od cca 2000 (ako se dobro sjecam). to je bug u ati driveru i desava se takodje i na windowsu …

ne bih rekao da je ATI u pitanju, ovaj put :). Meni se ista stvar desavala i sa nvidia karticom i to samo na slackwareu. Gentoo, Ubuntu i Windows nisu imali problema.

Joj, meni je se ovo desavalo ali ne cesto. I onda je samo prestalo, valjda nakon nekih update-a. Ne sjecam se bas, bilo je to prije mozda godinu dana.

Sinoc instaliram ubuntu i jutros mi se ista stvar desila. Ovo je neki globalni bug. Na nekim prozorima se vrati u normalu, kad ga prebacim na desktop onda nestane.

Danas skontam da imam previse entryja u grub meniju pa ih odlucim rucno skratiti. Uklonim executable permision na sve u /etc/grub.d/ i ostavim samo na 00_header 05_debian_theme i 40_custom. Uredim 40_custom da sadrzi samo one koje koristim. I pomislim kako je opcija set gfxpayload=$linux_gfx_mode koju 10_linux ili 30_os-prober postavi beskorisna pa pobrisem. Reboot da testiram i nemam vise ovaj problem. Probao sam nekoliko nacina da ovo rijesim pa nista nije radilo. Mogao sam samo logout pa login opet da se strelica vrati. Samo da javim moje rjesenje problema. Ubuntu je 11.10.

[quote=Wizz][quote=Wizz]
Sinoc instaliram ubuntu i jutros mi se ista stvar desila. Ovo je neki globalni bug. Na nekim prozorima se vrati u normalu, kad ga prebacim na desktop onda nestane.
[/quote]
Danas skontam da imam previse entryja u grub meniju pa ih odlucim rucno skratiti. Uklonim executable permision na sve u /etc/grub.d/ i ostavim samo na 00_header 05_debian_theme i 40_custom. Uredim 40_custom da sadrzi samo one koje koristim. I pomislim kako je opcija set gfxpayload=$linux_gfx_mode koju 10_linux ili 30_os-prober postavi beskorisna pa pobrisem. Reboot da testiram i nemam vise ovaj problem. Probao sam nekoliko nacina da ovo rijesim pa nista nije radilo. Mogao sam samo logout pa login opet da se strelica vrati. Samo da javim moje rjesenje problema. Ubuntu je 11.10.[/quote]

ja inače

uname -a
dpkg -l|grep linux-image
sudo apt-get remove linux-image-verzijaKojaSeNeKoristi
sudo update-grub2

sam ti pozavršava boot meni

[quote=nidla][quote=Wizz][quote=Wizz]
Sinoc instaliram ubuntu i jutros mi se ista stvar desila. Ovo je neki globalni bug. Na nekim prozorima se vrati u normalu, kad ga prebacim na desktop onda nestane.
[/quote]
Danas skontam da imam previse entryja u grub meniju pa ih odlucim rucno skratiti. Uklonim executable permision na sve u /etc/grub.d/ i ostavim samo na 00_header 05_debian_theme i 40_custom. Uredim 40_custom da sadrzi samo one koje koristim. I pomislim kako je opcija set gfxpayload=$linux_gfx_mode koju 10_linux ili 30_os-prober postavi beskorisna pa pobrisem. Reboot da testiram i nemam vise ovaj problem. Probao sam nekoliko nacina da ovo rijesim pa nista nije radilo. Mogao sam samo logout pa login opet da se strelica vrati. Samo da javim moje rjesenje problema. Ubuntu je 11.10.[/quote]

ja inače

uname -a
dpkg -l|grep linux-image
sudo apt-get remove linux-image-verzijaKojaSeNeKoristi
sudo update-grub2

sam ti pozavršava boot meni[/quote]
Ne brini, uradio sam i to. Nego nije to poanta bila.

Nije bas pomoc ali licno nisam imao problema sa kursorom ni na jednom slackware-u, koristeci razlicite GUIe. Intel/Nvidia kartice.

Ovo je bilo na ATI kartici :slight_smile:

Ovo je bilo na ATI kartici :)[/quote]
I u mene. Problem sa framebufferom vjerojatno.