Problemi sa Dell E7440

Evo ovakva je situacija, pa bih molio za pomoc: koristim Ubuntu 16.04.2 na ovom laptopu koji je na poslu.
Razlog sto bas Ubuntu je sto moram imati instaliran Sophos AV koji podrzava uglavnom LTS kernele, ali trazim jos neku alternativu. Drugi razlog je da sam po hitnom postupku htio maknuti Windows 10, jer mi svako malo se srusi android emulator, dok na Linuxu radi savrseno i to vrtim 2 istovremeno bez problema.
Ali, imam i neke probleme.

  • Ponekad nece da se ugasi. Kad idem na Shut down preko menija nista se ne desi dok sudo poweroff ga ugasi za sekund. Mislim da je ovo issue vezan samo za jednu verziju kernela tacnije 4.8.0-53, dok 4.10 radi dobro, cini mi se. Da, nekad malo i tu zastane na Stopping services.

  • Iduca stvar koja mi smeta je sto laptop nece nikako u sleep. Kad zatvorim lid i otvorim nista se ne desava. Da stvar bude gora, izgleda da ni dim screena ne radi, screen je stalno aktivan. Update: nema postavke za brightness, buttoni na tastaturi ne rade nista.

  • Mozda meni najvaznija stvar - dual screen. Unity mi je pomalo nestabilan. Konkretno nekad mi polude ikonice u trayu, a koristim neke chat klijente. Moze li preporuka nekog DE/WM koji bi radio dobro. Odnosno, da li neko konkretno koristi neki na poslu da se pokazao dobro :smiley:

Specs: i7-4600u, 12 GB RAM, 256 GB SSD, Intel HD4600.
Hvala unaprijed.

Google kaže da taj model često ima problema sa BIOS-om, odnosno sa ACPI implementacijom, da li si na zadnjoj verziji BIOS-a?

Tasteri manje više, ali bi ostalo trebalo raditi ako je ACPI uključen, ima li neka dmesg ili systemd-logind greška ili sl? Možda da probaš sa nekim od alata koji su spomenuti ovdje (https://wiki.archlinux.org/index.php/Power_management)

Za multiscreen 2+ meni najbolje radi i3 window manager, YMMV, neko se može navići na tiling window manager neko ne. Kako se ponašaju KDE/Gnome/XFCE?

Provjerio sam neke stvari, ali vidjecu i to za BIOS.

  • Lid senzor je najvjerovatnije rikavela. Ne respondira ni na Win10. Brightness radi na 14.04.5 pa sam sad zasad njega stavio. Isto i shutdown sad radi, vjerovatno nesto oko systemd, tacnije sumnjam na thermald, jer kad sam switchao razne kernele kaze apt thermald is not required anymore. Hoce u suspend kad ga pozovem, znaci to radi isto, samo ne radi detekcija lid-a. Jos nesto ne radi na laptopu, a to je da je temperatura uvijek 25C kako mi kaze acpi -t, vjerovatno je i taj senzor otisao. Laptop je i prije mene koristen pa je sve moguce.

  • Sto se tice WM/DE, XFCE sam isto probao, ima nekih propusta koji znaju zasmetati npr window izgubi fokus tj xfwm izgubi kontrolu pa ga moram rucno grabati preko alt ako stavim da mi maksimizira title bar. To mi se svidja, jer dobijem dodatno prostora. Probacu i3, awesome ili neki sl wm, ionako je prioritet da sto vise RAM-a ostane.

Hvala na savjetima :slight_smile:

Malo sam istrazivao DE/WM koji rade dobro s dual monitorima (built-in + external HDMI)

LXDE, LXQT, XFCE, Budgie, Enlightenment i ostala lightweight druzina - 0 bodova. Niti jedan ne zapamti dodatni panel na drugom monitoru nego kad istekam HDMI prebaci na prvi monitor - kod XFCE standardan behavior.
Awesome i i3 - prva liga. Awesome je dobar, jer je sve podeseno out of box, pa ako nema potrebe za dodatnim remapiranjem radi odlicno. Svaki monitor ima svoje workplacese. Ali imam dobru masinu, a unused RAM je wasted RAM pa rekoh da vidim sta jos ima. Trebalo bi nastimati neki screen lock.
Na kraju od ovih poznatijih DE ostaju Unity, Cinnamon, MATE, KDE i Gnome.
Cinnamon - sa ekstenzijom dobije se panel sa window list za svaki monitor, sto je super.
Unity - ima sve po defaultu, ali malo sporo radi i ikonice u trayu ponekad polude. Moze se sve podesiti kao i Unity Launcher da li da bude na prvom ili na drugom ili oba monitora.
KDE - pamti svaki panel i kad se isteka taj sekundarni panel nestaje, ne prebacuje se na primarni ekran. Plazmoidi su nezgrapni i previse sminke, ikonice u trayu ne rade najbolje, npr Slack ne mogu otvoriti na klik i ikonica je cropana.
Gnome - vrlo mistican DE. Ima brdo extensiona, ali svakom nesto fali, medjutim dosad uz Cinnamon najbolje radi, cak i na Waylandu je stabilan. Ima dobar extension Dash to dock koji imitira Unity panel, a moze biti i dock, najbolji extension. Za sekundarni panel ima Multiple monitor panels, ali prikazuje gotovo nista, eventualno sat i globalni meni.
Za sad ostajem na njemu, a nadam se da ce uskoro doci neka poboljsanja. MATE jos nisam testirao.
Evolution sam nastimao da mi izbacuje notifikacije za kalendar, radi solidno.