Program slican Ccleaneru?

Zdravo svima !

-Danas sam tek instaliro Linux pa mi je potrebno malo pomoci :smiley:

-Ja bi volio da mi neko napise program slican Ccleaneru,tj da klikom brise sve historije,kantu itd.

-I molio bi da mi kazete kako napisati (ludo a) @ posto sam pokusavo sve a neznam (ctrl+alt+v nemoze i na hrvatskom mi je tastatura)

-Mozda su ovo vama ovo malo dosadna pitanja ali bilo bi mi od velikog znacaja da mi odgovorite.:smiley:

Hvala .

Taj program ti ne treba, jer linux ne ostavlja nikakovo smece posle raznih deinstalacija i drugih operacija. Nema registry kojeg treba cistiti i defragmentirati, file sistem ne zahtijeva defragmentacijuā€¦ Ipak mozes instalirati

sa sudo apt-get install bleachbit
ako koristis Ubuntu ili slicno
ako bas hoces ali ti je i on nepotreban. Linux baziran OS ti nece postati sporiji sa vremenom pa da mu treba reinstalacija kao windows.

Za @ probaj Alt_Gr+v to ti je ova tipka desno od Space

Hvala za te informacijeā€¦moze ludo a :smiley:

sad vidim koliko je bolji Ubuntu :smiley: od viste :stuck_out_tongue:

Svaki file system se fragmentira s vremenom manje ili viÅ”e (Å”to utiče negativno na performanse, osim kod SSDova). A BleachBit dobro dođe za brisanje cachea od browsera i sl.

Znaci Ubuntu neostavlja smeceā€¦ samo da brisem cache i history od Chroma i sve ce biti uredi (tj. nece mi se nista nakupljati i bice mi brz ):smiley:

Linux System Administrators Guide

Wikipedia Ext2 (isto se odnosi i na Ext3)

[quote]Extents replace the traditional block mapping scheme used by ext2/3 filesystems. An extent is a range of contiguous physical blocks, improving large file performance and reducing fragmentation.

Ext4 uses a filesystem performance technique called allocate-on-flush, also known as delayed allocation. It consists of delaying block allocation until the data is going to be written to the disk, unlike some other file systems, which may allocate the necessary blocks before that step. This improves performance and reduces fragmentation by improving block allocation decisions based on the actual file size.

With delayed allocation, however, ext4 buffers up a larger amount of data, and then allocates a group of blocks in a batch. This means that the allocator has more information about whatā€™s being written and can make better choices for allocating files contiguously on disk. The multiblock allocator is used when delayed allocation is enabled for a file system, or when files are opened in O_DIRECT mode. This feature does not affect the disk format.[/quote]
Wikipedia Ext4

Drugim riječima, da, fragmentacija postoji i na Linuxu ali je daleko manji problem nego na Windowsu. Mnogi tvrde da ni na Windowsu to nije viÅ”e bitan problem ako se koristi NTFS, u biti samo FAT32 pati od katastrofalne fragmentacije koja nakon nekog vremena uspori sistem. Razlog zaÅ”to se Windows vremenom usporava je, po mom miÅ”ljenju, masa ā€œfreewareā€ alata koje ljudi instaliraju često ni ne znajući uz neke druge programe. Ima i drugih razloga (od kojih neki ne važe za Windows 7) ali ovaj je najčeŔći i najvažniji.

I NTFS napravi poprilican nered, vecinom oni njegovi nekakvi registry fileovi i ostale gluposti. Jos ako je disk stalno popunjen situacija je jos gora. Na ext3/4 particiji mi nije nikad preslo 8%, dok se na windowsu popne i preko 50% kod popunjene particije.

Da, poznato je da je NTFS podlozan fragmentaciji, FAT nemozemo kriviti znajuci da je to nejprostiji FS i najlakse ga je portati na bilo koji OS. Micrsosft je najavljivao da ce rijesiti fragmentaciju dolaskom 7 ali izgleda da su zaboravili.
Uglavnom nisam nikada imao problema sa ReiserFS, cak i ne postoji tool za defragmentaciju istog, sto govori dosta toga o tome kojiko je potrebno.
Jos cekam da implementiraju Reiser4 u kernel koji ima ugradenu lzo kompresiju jos odavno, iako postoje BTRFS i implementacija ZFS-a, ali nije jos to to.

Kad smo vec kod FS-a, ovih dana sam radio neke backup-e i desilo se da imama slijedecu situaciju:

node01 - ext3
backupnode01 - ext4
backupnode02 - ResierFS

Originalna kolicina za backupovati je bila 23,5 GB, give or take some MB i nalazila se na node01.

Uglavnom, na ReiserFS-u je to poraslo na cca. 24,8 GB dok je na ext4 spalo na nesto preko 21 GB. Takodjer sam primjetio da mi se broj file-ova sa 1.048.000 (give or take 100 fajlova), na ext4 povecao na 1.150.000 (ni ovo nije najpreciznije ali tu je negdje).

Plus, kopiranje preko gigabitne mreze je islo dosta brze na ext4 nego na ReiserFS.

Eto, neka zapazanja.

E, probajte XFS.

A sto se tice te fragmentacije na fatove treba zaboravit.
Pa to je izumrlo, jelde?

A ljudi se ovako napale kad instaliraju ubuntu
pa se brzo i ohlade.

:slight_smile:

@Amar,

Pa trebao si pitatā€™ :slight_smile:

Nekad kad se ext4 ustabilio, uradio sam malu komparaciju (s obzirom da sam do tada bio strict ReiserFS) i uporedni rezultati su bili veoma znatni u korist ext4, a i ciko je zavrsio u zatvoruā€¦