[REŠENO]Dual boot pdesavanje

Imam na hard disku instaliran win7 i kubuntu, interesuje me kako da zamjenim redosled os pri boot-u znaci da mi win7 bude na prvom a kubuntu na drugom mjestu.

Neces ga moci mjenjati iz win-a, mjenjaj ga iz ubuntu-a, otidji u /boot/grub/menu.lst i zamjeni liniju

default 0

sa brojem win instalacije u grubu, npr ako grub ima 3 izbora i win je treci u grubu stavi default 2 (0 je prvi u grubu, ne 1)…
BTW. na google, prva stranica

Mozes ga mijenjati i iz Windowsa ako ti je bootloader od win7. Proguglaj “windows 7 bootedit”.

sudo apt-get install startupmanager

http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?id=5924

Mislim da on hoce da promijeni redoslijed opcija u grub menu-u, ako je tako i ako koristis grub odnosno grub2 (valjda je tako na Kubuntu-u) onda:

Pri dnu fajla imas text oblika:


menuentry "Kubuntu"{
insmod ...
set root ......
i jos nesto
}

menuentry "Windows"{
insmod ...
set root ...
chainload +1
}

Eh, ovdje je prvi Kubuntu pa onda Windows u menu-u, kada hoces da zamijenis samo editujes:

menuentry "Windows"{
insmod ...
set root ...
chainload +1
}

menuentry "Kubuntu"{
insmod ...
set root ......
i jos nesto
}

Naravno prije svega napravi backup configa.

[quote=Asm1r]Mislim da on hoce da promijeni redoslijed opcija u grub menu-u, ako je tako i ako koristis grub odnosno grub2 (valjda je tako na Kubuntu-u) onda:

[/quote]

a šta radi startupmanager?

p.s.

@Asmir, btw treba li poslije editovanja uraditi još “update-grub2”?

Ah sry, prema slici nisam skont’o da startupmanager ima tu opciju. -.-’

Za ‘update-grub2’, (‘grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg’ za ostale distre), treba, mada mislim da ce u ovom slucaju raditi i bez, ipak treba. :smiley:

[quote=Asm1r]Ah sry, prema slici nisam skont’o da startupmanager ima tu opciju. -.-’

Za ‘update-grub2’, (‘grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg’ za ostale distre), treba, mada mislim da ce u ovom slucaju raditi i bez, ipak treba. :D[/quote]

:wink:

hvala momci uspjesno reseno!!!