[RIJEŠENO] Instaliranje ikona

Imam jedan pa moze se reci glup problemcic.Naime koristim GNOME na Mandrivi i neznam kako da instaliram ikone.Kod predhodnih distribucija bilo je dovoljno da paket sa ikonama prebacim u folder predvidjen za to i uobicajeno je to /home/rem/.icons ali sada kad kopiram ime paketa ikona se zaista pojavi na listi ali kad odaberem ikone se promjene al ne u tu temu vec u “GNOME standardnu” :smiley:
Pomozite pocetniku :smiley:

Probaj raspakovati ikone u /usr/share/icons umjesto u /home/rem/.icons (za to trebaš biti root).

Evo slicna stvar
Moze li se Panel u Gnome mijenjati i kako.
Npr kada instaliram nekakvu temu sve promjeni osim panel-a on ostane isti samo mu se boja izmjeni ??
A koliko vidim da je to moguce po ovim Deskop izgledima na sajtu sto ljudi postavljaju.
I vidim kod nekih direktan prikaz Ram-a i Procesora koliko resursa trosi pod kojim je to programom da onako izgleda izgleda direkt na deskopu ??

Opet isto.Tema je Vista-Inspirate_1.0
Na Fedori mi je uspijevalo uvijek da instaliram nove ikone a na Mandrivi nikad

[quote=Rem]Opet isto.Tema je Vista-Inspirate_1.0
Na Fedori mi je uspijevalo uvijek da instaliram nove ikone a na Mandrivi nikad[/quote]
mislim da je do gnome-a koji je na FC 2.14 a na mandrivi 2.12 meni se cini, tako je meni bilo kada sam na ubuntu 5.10 gnome 2.12 probavao tango original ikone nije moglo, a na fedori je moglo…

ps:
neznam tacno jel 2.12 ili 2.10 ali znam da je na ovom novom 2.14 ok…

[quote=aldin][quote=Rem]Opet isto.Tema je Vista-Inspirate_1.0
Na Fedori mi je uspijevalo uvijek da instaliram nove ikone a na Mandrivi nikad[/quote]
mislim da je do gnome-a koji je na FC 2.14 a na mandrivi 2.12 meni se cini, tako je meni bilo kada sam na ubuntu 5.10 gnome 2.12 probavao tango original ikone nije moglo, a na fedori je moglo…

ps:
neznam tacno jel 2.12 ili 2.10 ali znam da je na ovom novom 2.14 ok…[/quote]
Na Mandrivi je 2.10
Mozel neko postaviti novi GNOME na free zonu jer sam ispucao limit :smiley:

Idi na System -> Preferences -> Theme. Tamo imaš opciju install new theme. Nađi datoteku koju si skinuo (nove ikone), ne mora biti otpakovana, može i tarball, selektiraj je i klikni yes. Ikone će instarati. Nakon toga idi na Theme details i vidjećeš u menijima icons, nađi icon theme koji si instalirao, selektiraj i to je to. Radi kod mene bez problema (GNOME 2.14).

To nije problem valjda to sam skonto prvi dan ja imam isto pitanje moze li se promjeniti Panel tj. u nekakvu drugu temu jer mi na suse ostaje onaj guster uvijek na aplikacijama lijevo kad promjenim temu npr. stavim je u MAC OSX panel samo pobijeli i ostaje isti? Ili je to standard kod gnome? Vidim kod drugih da to izgleda zaista drugacije a kod mene nece pa nece???

Hvala :wink:

evo samo da ja kažem “koju” pa se može staviti [SOLVED]- da ne ostanem nedorečen…

izgleda da sam “pogrešno” shvatio… ovaj dio kod REM-a

[quote]Opet isto.Tema je Vista-Inspirate_1.0
Na Fedori mi je uspijevalo uvijek da instaliram nove ikone a na Mandrivi nikad[/quote]
“na Fedori mi je uspijevalo” radi ovoga sam rekao to što sam rekao… jer iz ovoga sam zaključio da čovjek zna instalirati ikone - bilo GUI-em ili kopiranjem…lol. Pošto sam imao sličan problem ali sa ikonama called tango-original (ljepše su mi original od onih “plavih” tango - koje btw mogu)

instalirao sam “milion” ikona na GNOME ali ovdje je baš specifičan problem:
znači na mandrivi i ubuntu 5.04 poslije instaliranja bilo GUI-em ili kopiranjem foldera sa ikonama u ~/.icons - (btw. koji se prvo “gleda” pa tek onda /usr/share/icons), mogu se odabrati (theme details) ali se nijedna ne pr(i)omijeni, obje distro imaju 2.10.x gnome… na mlađim 2.12(4) radi ok, ova ista procedura?

a evo i link na te “moje” ikone:
http://www.gnome-look.org/content/show.php?content=31261

…mislio sam da je problem i sa vista inspirate (koje btw nisam probao) kao sa ovim tango-original pa sam rekao možda je do verzije gnome-a ali eto, biće da nije u ovom slučaju…

moraš naći ikonu “guštera” i zamijeniti je sa onom koju ti želiš… tako ja radim na mandrivi - redovno lol, a nekad i na ubuntu-u

neke distro “fixiraju” njihov logo, tako da te prisiljvaju!!! na svoj što me maximalno nervira, pogotovo kod mandrive - nije da se neda podesiti ali eto…

  • mandriva - /usr/share/pixmaps/mandriva.png trebaš je ili linkovati ln -s ili prekopirati u onu koju ti želiš…
  • ubuntu - zavisi od verzije, ali uglavnom traži gnomemenlogo., distributorlogo* i sl. ja sam našao i radi…
  • fedore - gnomeApplicationsMenu se mijenja sa promjenom theme ikona…
  • suse - tražio nisam našao iz prve lol, ako nađeš koja je javi…, mora biti neka lol

što se tiče pregleda resource-a, daj link toga što si vidio…, a do tada, ono što ja pretpostavljam da je to što si vidio je “gkrellm”, sličan superkarambi widgetu…karambu si valjda vidio?

Brz odgovor :slight_smile:
Sto se tice resource-a to sam vidio ovdje pod * Početna * » Desktop i Window menadžeri * » Moj desktop :slight_smile:
Znas Aldine da sam pocetnik nemoj me fersirati, na prvoj stranici pod tom temom moj desktop imaju ti pregledi resource koliko cega itd… :slight_smile:
a za Panel ima na http://www.gnome-look.org isao sam GTK 2.X pa "most downloads " izbacilo mi je onu Mac OS x ali ni druge nisu lose. Plus koliko vidim one Ikone mjenjaju velicinu???
Ljudi lako je vama vi ste kroz ovo prosli a ja tek pocetnik trebalo bi mozda jedan dio foruma napraviti samo za pocetnike, a ne razumjem engleski da se snadjem na netu sa tim.
A gustera cu srediti casna pionirska :wink:

mislio sam konkretan link na sliku toga što si vidio, recimo ovako:

http://www.kde-look.org/content/show.php?content=37683

na suse 10.1 imaš program “superkaramba” ako je snimljen, → Alt+F2 pa je ukucaj… onda nađi themu i otvori je (prje toga skini sa kde-look.org → extract…), sa ovom karambom se možeš “igrati” tako što sa kate/gedit otvoriš njen *.theme fajl i edituješ/prilagođavaš po potrebi - putanju mountovanih direktorija, swapa, mreže i sl.

superkaramba slika:

ova superkaramba je “predviđena” za KDE, za GNOME je “gkrellm” - probaj Alt+F2 pa ukucaj gkrellm, možda imaš na suse instaliran…

gkrellm slika:

pošto je kod mene slab procesor umjesto superkarambe koristim system monitor ili nekad stavim neku “light” themu…

system monitor slika:

desni klik na GNOME/KDE panel, imaš opciju panel size, možeš “nabildati” koliko ti godi za oko…možeš mijenjati boju, položaj, dužinu panel, transparent - providno, ili nijanse… malo više istražuj/klikaj sa desnim mouse dugmetom i naći ćeš svakakvih karafeka, ne samo za ovu stvar nego inače…

probaću ja kasnije… treba pretražiti sve *.png (hard way) mora se naći jedna “mala”…

Aldine nije potrebno sredjeno uzeo sam temu GTK 1x i ostale su stope umjesto gustera :slight_smile:
Hvala na Iscrpnom odgovoru a za gkrellm malo kasnije cu i to instalirati nemam ga instaliranog.
Evo je za pocetak

Evo je jarane hvala ti
Samo pitanje sa koliko Linux distribucija radis kad imas to sve u malom prstu ?

evo šta sam našao/skontao (nisam vise imao živaca):
/opt/gnome/share/pixmaps/novell-button.png
i
/opt/gnome/share/pixmaps/ximian/novell-button.png

kada umjesto novell-button.png stavim ikonu koju ja hoću (ali pod istim imenom) tada se “start” dugme promijeni, ali, ne u svim slučajevima (setovima ikona), nego samo na novoinstaliranim ikonama (konkretno probao nuoveXT)…

evo sličica:

one Tango ikone opet “odnekle” pokupe “guštera”…(valjda negdje iz gnome, crystalsvg)

pa sam dumao nešto i probao ovo:
u /opt/gnome/share/icons/Tango/index.theme
komentiram Inherits:
[Icon Theme]
Name=Tango
Comment=Tango Icon Theme
#Inherits=gnome,crystalsvg
Example=x-directory-normal

u ovom “Inherits” se može umjesto “gnome” staviti ime set-a ikona koje su u “/opt/gnome/share/icons/”

poslije ovoga komentarisanja, i tango “start” ikona je ona koju ja hoću, stim da zbog “manjka” Tango ikona, neke ikone će biti duplikati jer nema inheritovanih - naslijeđenih GNOME, i CrystalSVG ikona da zakrpe…

eto toliko, ja ih više nemogu tražiti (dok mi ne zatreba), ako ti šta nađeš možeš se javiti…

(imam Slack lol)

ps:
onaj problem sa Tango-original ikonama sam nekako riješio sa ovim (un)komentiranjem Inherits-a… pa tako da ono “GNOME v2.10” izgleda nije u pitanju…

evo koje linux distro trenutno imam na kompu (nemam ih u “malom prstu”, onako, solidan sam što se tiče linux-a, znam se snaći kad mi nešto zatreba…):
http://pastebin.com/745316

Pa sa kojom se najvise koristis koliko vidim covjece 6 il’ 7 disribucija. Ne znam dali imaju nesto posebno na svakoj od njih???
Ja se zezam sa jednom pa nikada joj doci u stos :frowning:
Uvijek ispadnu problemcici koje zelim rijesiti ali ali…
Ovo nisam vidio svojim ocima pa da te pitam onako prijateljski za savjet, koju najvise od njih upotrebljavas tj. koja ti je prirasla za srce?
Recicemo Univerzalna za sve ostale :slight_smile:

[quote=medo]Pa sa kojom se najvise koristis koliko vidim covjece 6 il’ 7 disribucija. Ne znam dali imaju nesto posebno na svakoj od njih???
Ja se zezam sa jednom pa nikada joj doci u stos :frowning:
Uvijek ispadnu problemcici koje zelim rijesiti ali ali…
Ovo nisam vidio svojim ocima pa da te pitam onako prijateljski za savjet, koju najvise od njih upotrebljavas tj. koja ti je prirasla za srce?
Recicemo Univerzalna za sve ostale :)[/quote]
sve distro su specifične, ja težim ka “najboljoj” - širok pojam…

polako… i ja sam krenuo sa BHLD Live, SuSE 9.0, Mandrake 10.0…

važna je “želja” i “rad”, eh da znaš kako i zašto sam ja naletio na linux… ali nije sad bitno…

koja mi je onako naj, pa za ono čime čime se bavim i čime rasploažem (hardware, net) to je slackware (za sada on ima “najviše poena” u ukupnom skoru) - to si mogao skontati po onome “default 2” - broji se od 0,1,2…

do nedavno slackware-a nisam mogao “smisliti”, sada su se stvari promijenile…“drugi put slackware uvijek slackware”, prvi put kad neznaš baš oko linux-a ostaviš ga, drugi put, kada naučiš više onda ga ne popuštaš…
ali moj slackware ti je “AMG Slackware”, možda si čuo za firmu AMG ili Brabus koje “briju” Mercedes/BMW auta, nešto slično ja napravim od slackware-a (eto vidiš, ni slack mi nije idealan, pa da ga gotivim “out of the box”, možda ću vremenom napraviti svoju distro, ako Bog da…)

a razlog ovolikog broja distro na disku je višestruk, nebih nabrajao… moja priv. stvar

btw. volim KDE i GNOME (“malo” mi je bolji KDE, trenutno)